Ştutqartda Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Almaniyanın Ştutqart və ətraf şəhərlərində yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib. Görüş Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Almaniyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Günay Mirzəyevanın moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə öncə Nuran Abdullayev çıxış edərək rəhbərlik etdiyi Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizin diaspor siyasəti barədə danışıb, Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu bu siyasəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini vurğulayıb. Görüşdə komitənin fəaliyyəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri və digər böyük layihələr barədə geniş məlumat verilib.
Daha sonra Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti, eləcə də Azərbaycanın Qarabağ zəfərini əks etdirən videoçarxlar nümayiş olunub.
Günay Mirzəyeva çıxışında rəhbərlik etdiyi mərkəzin fəaliyyətini diqqətə çatdırıb, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılmasında ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın əvəzolunmaz xidmətlərindən danışıb.
Almaniyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədr müavini, italyan bəstəkarı və mədəni tədbirlər üzrə təşkilatçı Françesko Macco öz çıxışında Azərbaycana sevgisini ifadə edib, ölkəmizə səfəri və unudulmaz xatirələri barədə söz açıb.
İrəvan xanının varisi, mühəndis Əmir Əli Sərdari İrəvani tarixi ekskurs edərək İrəvan xanının Azərbaycan tarixindəki rolunu xatırladıb, eyni zamanda bu gün xaricdə yaşayan azərbaycanlılara göstərilən qayğıya görə dövlətimizə təşəkkürünü bildirib.
İcma üzvü, musiqiçi Nigar Sultanova çıxışında icma fəaliyyətinin daha da genişlənməsi üçün təkliflərini səsləndirib.
Görüş maraqlı fikir mübadiləsi və sualların cavablandırılması ilə davam edib.
İcma üzvləri Almaniyada fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib, belə görüşlərin xaricdəki azərbaycanlıların həmrəyliyinin möhkəmlənməsinə əvəzsiz töhfə olduğunu bildirib, Ştutqartda Azərbaycan Evinin açılması ilə bağlı arzularını dilə gətiriblər.

В Штутгарте состоялась встреча с азербайджанской общиной
Состоялась встреча с азербайджанской общиной, проживающей в Штутгарте и прилегающих к нему германских городах. Встреча началась с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения минутой молчания светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Сначала на мероприятии, проведенном под модераторством руководителя Азербайджанского культурного центра в Германии Гюнай Мирзоевой, выступил Нуран Абдуллаев, который рассказал о деятельности возглавляемого им Альянса азербайджанцев Германии.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил о диаспорской политике нашей страны, успешном продолжении Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым этой политики, основа которой была заложена общенациональным лидером. На встрече была представлена подробная информация о работе комитета, домах Азербайджана, координационных советах, воскресных школах за рубежом, летних лагерях диаспорской молодежи и других крупных проектах.
Затем были показаны видеоролики, отражающие деятельность азербайджанской диаспоры, а также Карабахскую победу Азербайджана.
Гюнай Мирзоева довела до внимания работу возглавляемого ею центра, отметила неоценимые заслуги Первого вице-президента страны госпожи Мехрибан Алиевой в популяризации азербайджанской культуры во всем мире.
Заместитель председателя Азербайджанского культурного центра в Германии, итальянский композитор и организатор культурных мероприятий Франческо Маджо выразил свою любовь к Азербайджану, рассказал о поездке в нашу страну и незабываемых впечатлениях.
Наследник Иреванского хана, инженер Амир Али Сардари Иревани, совершив экскурс в историю, напомнил о роли Иреванского хана в истории Азербайджана, а также поблагодарил наше государство за заботу об азербайджанцах, проживающих за рубежом.
Член общины, музыкант Нигяр Султанова внесла предложения по дальнейшему расширению деятельности общины.
Встреча была продолжена интересным обменом мнениями и ответами на вопросы.
Члены общины позитивно оценили деятельность функционирующих в Германии диаспорских организаций, подчеркнули, что подобные встречи вносят неоценимый вклад в укрепление солидарности азербайджанцев за рубежом, высказали пожелания, связанные с открытием Дома Азербайджана в Штутгарте.