19 noyabr, 2025Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə şair-publisist, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Mətanət Süleymanovanın (Duyğulu) “Doğma dilim” adlı kitabının təqdimat mərasimi baş tutub.
Tədbirdə müəllif əsərin ideya-məzmunu, ana dilimizin saflığının qorunması və milli kimliyimizin möhkəmlənməsində dilin rolu barədə çıxış edib, "Bu Zəfər" adlı şeirini səsləndirib. Qeyd edib ki, bu, sadəcə, uşaq kitabı deyil, eyni zamanda dilimizin işığı, Vətənimizin səsi və Azərbaycanın qürbətdə döyünən ürəyidir. O, kitabın azərbaycanlı uşaqlarda milli ruhun, dil sevgisinin və vətənpərvərlik duyğularının formalaşmasına mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Çıxışlarda Azərbaycanın Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Gününün xalqımız üçün tarixi və mənəvi əhəmiyyətindən bəhs edilib. Zəfər Gününün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasını, xalqımızın birliyini və qəhrəmanlıq ruhunu təcəssüm etdirdiyi, Dövlət Bayrağı Gününün isə müstəqilliyimizin, azadlığımızın və milli kimliyimizin rəmzi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Sonda azyaşlı soydaşlarımız vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndiriblər. Onlara kitab hədiyyə edilib.

Состоялась презентация книги “Родной язык” для наших юных соотечественников
В Королевстве Саудовская Аравия по случаю Дня Победы и Дня государственного флага состоялась презентация книги поэта-публициста, члена Союза писателей Азербайджана Матанет Сулеймановой (Дуйгулу) “Родной язык”.
Автор говорила на мероприятии об идейном содержании работы, сохранении чистоты родного языка и его роли в укреплении национальной идентичности, прочитала свое стихотворение "Эта Победа". Она отметила, что это не просто детская книга, это одновременно свет нашего языка, голос Родины и бьющееся на чужбине сердце Азербайджана, подчеркнула, что книга внесет важный вклад в формирование национального духа, любви к языку и патриотических чувств у азербайджанских детей.
В выступлениях было доведено до внимания историческое и моральное значение Дня Победы и Дня государственного флага для нашего народа. Отмечено, что День Победы олицетворяет восстановление территориальной целостности Азербайджана, единство и героический дух народа, а День государственного флага является символом нашей независимости, свободы и национальной идентичности.
В заключение наши юные соотечественники прочитали стихи на патриотическую тему. Им были подарены книги.