“Azərbaycanda Qızılbaş irsi: tarixin izi ilə“ mövzusunda beynəlxalq konfransın açılış mərasimi keçirilib
27 noyabr, 2023
Bakıda “Azərbaycanda Qızılbaş İrsi: tarixin izi ilə“ mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və “Qızılbaş” Qlobal İrsi Şurası Təşkilatının birgə dəstəyi ilə baş tutan tədbir “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasında keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlər planına uyğun olaraq gerçəkləşdirilib.
Konfrans öncəsi iştirakçılar Fəxri Xiyabanda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.
Konfransın açılış mərasimi Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra ulu öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Ardınca Kanadada yaşayan soydaşlarımızın Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə ərsəyə gətirdiyi “Azərbaycanda Qızılbaş irsi” adlı video-çarx nümayiş olunub.
Konfransı açan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev iştirakçıları və qonaqları salamlayaraq, konfransın keçirilməsinin məqsədləri və Komitənin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, XV əsrin ikinci yarısında meydana çıxmış Azərbaycan qızılbaşlarının qurduğu Səfəvi, Əfşar və Qacar dövlətlərinin Mərkəzi və Cənubi Asiya coğrafiyasında qalan tarixi imperial mirasından (insan sərmayəsi, maddi və qeyri-maddi irs) uzaq və yaxın perspektivdə ümummilli məqsədlər üçün faydalanmaq tarixi bir zərurətdir və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bu vacib missiyanın gerçəkləşdirilməsində ilkin fəaliyyətə başlayıb.
Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərli mühüm mövzuya həsr olunan konfransın keçirilməsini dəstəklədiklərini bildirib. Mədəniyyət Nazirliyinin həm də tarixi abidələrin mühafizəsinə məsul olduğunu deyən nazir müavini təəssüflə bildirib ki, Ermənistanın 30 il davam edən işğalı nəticəsində bir çox tarixi abidələrlə yanaşı, qızılbaşlara aid irs də erməni vandalizminin qurbanı olub.
Qızılbaş Qlobal İrsi Şurası Təşkilatının sədri Babək Hüseynli konfransa qatılan qızılbaş nəsillərinin nümayəndələrini ata yurdda salamlamaqdan məmnun olduğunu vurğulayıb. O, təşkilatın üç il əvvəl Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə yaradıldığını və İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə
çatdırılması üçün ciddi fəaliyyət göstərdiyini söyləyib, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistanda hazırda həyata keçirdikləri layihələr barədə məlumat verib.
Qızılbaş Qlobal İrsi Təşkilatının sədr müavini Arşi Qızılbaş isə deyib ki, məqsədləri təşkilatın inkişafına, eləcə də BMT və UNESCO tərəfindən dünya irsini qoruyan bir təşkilat kimi tanınmasına nail olmaqdır.
Qeyd edək ki konfransın açılış mərasimində “Qızılbaş” Qlobal İrs Şurasının Pakistan, Türkiyə, ABŞ, Kanada, Birləşmiş Krallıq, Sinqapur və Əfqanıstan üzrə təmsilçiləri, Milli Məclisin deputatları, Qızılbaş irsinin Azərbaycan və Türkiyədən olan tədqiqatçıları, müxtəlif dövlət qurumlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.

Состоялась церемония открытия международной конференции на тему "Наследие Кызылбашей в Азербайджане: по следам истории"
27 ноября, 2023
B Баку начала работу международной конференции на тему “Наследие Кызылбашей в Азербайджане: по следам истории”.
Мероприятие, проведенное при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры совместно с Организацией Совета глобального наследия кызылбашей, состоялось в соответствии с планом мероприятий, проведение которых предусмотрено в Азербайджанской Республике в рамках “Года Гейдара Алиева”.
Перед конференцией делегаты посетили могилу основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения и Шехидляр хиябаны.
Церемония открытия конференции началась с исполнения государственного гимна Азербайджана. Затем с глубоким уважением была почтена светлая память великого лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Затем был показан видеоролик под названием “Наследие Кызылбашей в Азербайджане”, подготовленный проживающими в Канаде нашими соотечественниками при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
Открывая конференцию, заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев поприветствовал делегатов и гостей и рассказал о целях проведения конференции и деятельности комитета. Он отметил, что использование в далекой и предстоящей перспективе в общенациональных целях исторического имперского наследия (человеческого капитала, материального и нематериального наследия) созданных кызылбашами Азербайджана, появившимися во второй половине XV века, государств Сефевидов, Афшаров и Каджаров в Центральной и Южной Азии, является исторической необходимостью, и Государственный комитет по работе с диаспорой приступил к деятельности по реализации этой важной миссии.
Заместитель министра культуры Aзербайджанской Республики Фарид Джафарли выразил поддержку проведению конференции, посвященной актуальной теме. Констатировав, что Министерство культуры одновременно отвечает за охрану исторических памятников, заместитель министра с сожалением отметил, что в результате 30-летней оккупации со стороны Армении жертвой армянского вандализма, наряду с многочисленными историческими памятниками, стало также наследие кызылбашей.
Председатель Организации Совета глобального наследия кызылбашей Бабек Гусейнли подчеркнул, что рад приветствовать в родном краю представителей участвующих в конференции поколений кызылбашей. Oн сообщил, что организация создана три года назад при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, что она осуществляла активную деятельность по доведению до мировой общественности азербайджанских реалий во время Второй Карабахской войны, рассказал о проектах, осуществляемых в настоящее время в Афганистане, Пакистане и Индии. А заместитель председателя Организации Совета глобального наследия кызылбашей Арши Кызылбаш отметил, что цель заключается в развитии организации, а также в том, чтобы ООН и ЮНЕСКО приняли ее как как структуру, охраняющую мировое наследие.
Отметим, что в церемонии открытия конференции приняли участие представители Совета глобального наследия кызылбашей в Пакистане, Турции, США, Канаде, Соединенном Королевстве, Сингапуре и Афганистане, депутаты Милли Меджлиса, исследователи наследия кызылбашей из Азербайджана и Турции, представители различных государственных структур, неправительственных и международных организаций.