Almaniyada yaşayan Azərbaycan icması bu ölkənin xarici işlər nazirinə müraciət edib
Almaniyada yaşayan Azərbaycan icması ölkəmizin Qarabağ iqtisadi rayonunda aparılmış lokal antiterror tədbirlərinin bəzi alman KİV-də birtərəfli və qərəzli işıqlandırılmasına etirazını bildirib.
Almaniya-Azərbaycan Radioloji və Neyroradioloji Cəmiyyətinin sədri, Reyn-Ziq bölgəsinin klinika direktoru, tibb elmləri doktoru Nuran Abdullayev jurnalist kodeksi ilə bir araya sığmayan yolverilməz durumla əlaqədar Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbok və Almaniya XİN-in dövlət katibi Andreas Mixaelisə müraciət edib.
Müraciətdə bildirilib ki, faktlar və dəqiq araşdırmalar əsasında dürüst və balanslı xəbərlər yayan medianın ictimai rəyin formalaşmasında, dialoqun təşviqində, söz azadlığının, demokratiyanın inkişafında rolu danılmazdır. Lakin bəzi hallarda alman mətbuatında uydurma və qərəzli məlumatların dərc olunması, xüsusilə də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Qarabağ iqtisadi rayonunda yerli antiterror tədbirləri kimi həssas mövzularla bağlı birtərəfli reportajların yayımlanması yanlış və əsasssız fikirlər yarada, Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinə mənfi təsir edə bilər. Almaniyanın vətəndaş cəmiyyətinə inteqrasiya etmiş Azərbaycan icmasının, eləcə də nüfuz sahibi olan tanınmış şəxsləri öz sıralarında birləşdirən Almaniya-Azərbaycan Radioloji və Neyroradioloji Cəmiyyəti kimi ictimai birliklərin belə mənfi halların yaranmasında maraqlı olmadığı vurğulanıb: “Almaniya mediasında gedən birtərəfli, həqiqəti əks etdirməyən fikirlərə görə çox təəssüf edirik”.
Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda apardığı lokal antiterror tədbirlərə gətirib çıxaran səbəblərə diqqəti cəlb edən cəmiyyət sədri alman mətbuatının balanslaşdırılmış və hərtərəfli araşdırılmış reportajlar hazırlamasına, oxucuların və izləyicilərin mediaya inamının bərpa olunmasına ehtiyacın yarandığını nəzərə çatdırıb.
Cəmiyyət sədri Almaniya XİN rəhbərliyini Cənubi Qafqaz bölgəsində dayanıqlı sülhün və sabitliyin bərpa olunması naminə Ermənistana güclü təzyiq göstərməyə və qətiyyətli addımlar atmağa, Almaniya mətbuatının həqiqəti işıqlandırması naminə rəhbərlik etdiyi dövlət qurumunun beynəlxalq hüquqa uyğun mövqeyini açıqlamağa çağırıb: “Regionda sülh və sabitliyin bərqərar olmasının yeganə yolu Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən qeyd-şərtsiz və tam çıxarılması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmət və separatçı rejimin ləğvidir”.

Проживающая в Германии азербайджанская община обратилась к министру иностранных дел этой страны
Проживающая в Германии азербайджанская община выразила протест против одностороннего и предвзятого освещения в некоторых германских СМИ локальных антитеррористических мероприятий, проведенных в Карабахском экономическом районе нашей страны.
Председатель Германо-азербайджанского радиологического и нейрологического общества, директор клиники района Рейн-Зиг, доктор медицинских наук Нуран Абдуллаев обратился к министру иностранных дел Германии Анналене Бербок и государственному секретарю МИД Германии Андреасу Михаэлису в связи с недопустимой ситуацией, не сочетающейся с журналистским кодексом.
В обращении говорится, что роль медиа, распространяющих на основе фактов и точных исследований сбалансированные и достоверные сообщения, в формировании общественного мнения, поощрении диалога, развитии свободы слова и демократии неопровержима. Однако публикация в некоторых случаях в немецкой печати вымышленных и предвзятых сообщений, в частности, распространение односторонних репортажей, связанных с такими чувствительными темами, как локальные антитеррористические мероприятия Азербайджанских вооруженных сил в Карабахском экономическом районе, могут создать ложное и необоснованное мнение, оказать негативное влияние на азербайджано-германские отношения. Подчеркивается, что азербайджанская община, интегрировавшая в гражданское общество Германии, а также такие общественные объединения, как Германо-азербайджанское радиологическое и нейрологическое общество, объединяющие в своих рядах влиятельных известных людей, не заинтересованы в возникновении подобных негативных фактов: “Крайне сожалеем в связи с прошедшими в немецких медиа односторонними, не отражающими действительности высказываниями”.
Привлекая внимание к причинам, способствовавшим локальным антитеррористическим мероприятиям, проведенным в Карабахском экономическом районе Азербайджана, председатель общества отмечает, что возникла необходимость в подготовке немецкой прессой сбалансированных и всесторонне исследованных репортажей, восстановлении доверия читателей и зрителей к медиа.
Председатель общества призвал руководство МИД Германии оказать на Армению мощное давление и принять решительные меры во имя восстановления устойчивого мира и стабильности в регионе Южного Кавказа, раскрыть соответствующую международному праву позицию возглавляемой им государственной структуры для освещения немецкой прессой действительности: “Единственный путь утверждения мира и стабильности в регионе заключается в безоговорочном и полном выводе армянских вооруженных сил из Карабахского региона Азербайджана, уважении к территориальной целостности Азербайджана и ликвидации сепаратистского режима”.