Uzaq Şərqdə və Avstraliyada Azərbaycan mədəniyyəti təbliğ edilib
Soydaşlarımız ölkəmizin hüdudlarından çox-çox uzaqlarda yaşasalar da, milli kimliklərini qoruyub saxlayır, adət-ənənlərimizi yaşadır, mədəniyyətimizi təbliğ edirlər. Uzaq Şərqdə və Avstraliyada yaşayan azərbaycanlılar da hər zaman bu prinsipə sadiqdirlər. Onların Novruz bayramı münasibətilə təşkil etdikləri tədbirlər də bunun bariz nümunəsidir.
Yaponiya, Sinqapur və Avstraliyada yaşayan soydaşlarımız qədim tarixə malik bu bayramı böyük coşğu ilə qeyd ediblər.
Yaponiyanın Tanabe və Osaka şəhərlərində təşkil edilən bayram tədbirlərinə həmin ölkədə yaşayan soydaşlarımız, türklər, yaponlar qatılıb.
Vakayama prefekturası Tanabe şəhərinin Təhsil Komitəsinin “Life long learning” şöbəsinin nəzdindəki Beynəlxalq Əlaqələr Mərkəzində (International Exchange Center) baş tutan “Azərbaycanın Bahar Festivalı – Novruz” adlı tədbirdə adət-ənənələrimizin nümayiş olunduğu guşə yaradılıb, həmçinin Novruz bayramının rəmzi olan səməni, müxtəlif şirniyyat və mətbəx nümunələri təqdim olunub. Yaponiyada yaşayan diaspor fəalı, tədbirin təşkilatçısı, milli geyimdə olan soydaşımız Minarə Şükürlü ustad dərsləri təşkil edib. Ustad dərslərində yerli qonaqlara  Novruzun dadlı təamları və  milli yeməklərimizin bişirilmə qaydası nümayiş olunub. Soydaşımız tədbir iştirakçılarına Novruz bayramı, milli geyimlərimiz, rəqslərimiz, kəlağayı, ölkəmizin qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti, eyni zamanda Azərbaycan çayı barədə ətraflı məlumat verib.
Yaponiyanın Osaka şəhərində soydaşlarımız Minarə Şükürlü və Emil Məmmədovun təşəbbüsü ilə  keçirilən Novruz bayramı tədbirində yapon rəqqasələr Ayako Date və Akina Doinin ifasında Azərbaycan rəqsləri təqdim edilib. Soydaşımız Gülnar Məmmədovanın hazırladığı milli yeməklər, şirniyyatlar, Novruz atributları ilə bəzədilmiş guşə, azərbaycanlı uşaqların vətənpərvərlik mövzusunda və Novruza aid səsləndirdikləri şeirlər qonaqların marağına səbəb olub.
Sinqapur Respublikasında yaşayan soydaşlarımız da bir araya gələrək, ilk dəfə olaraq Novruz bayramını qeyd ediblər. Tədbir Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Sinqapur üzrə koordinatoru Nəcməddin Nəcəfovun təşəbbüsü ilə baş tutub. Tədbirdə Novruz bayramının adətlərinə uyğun olaraq yumurta boyanıb, şəkərbura və paxlava hazırlanıb. Bu gözəl bayramın və əvəzsiz ənənələrin gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Avstraliyanın Brisben şəhərində türk xalqlarının Novruz bayramına həsr olunmuş “Azərbaycanlılar və Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Tədbiri” adlı tədbiri keçirilib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Avstraliya Azərbaycan Assosiasiyaları Alyansına daxil olan Kvinslenddə Azərbaycanın Milli Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirə türk dövlətlərinin diasporlarını bir araya gətirmək, zəngin mədəni irsini, ortaq dəyərlərini və dostluq əlaqələrini nümayiş etdirmək məqsədilə Azərbaycan, türk, özbək, qazax, qırğız və tatar icmaları dəvət olunub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Avstraliya İttifaqındakı diplomatik nümayəndəsi Vaqif Cəfərov, Avstraliya Tatar-Başqırd Assosiasiyasının rəhbəri Dilarə Vəliyeva, Yeni Cənubi Uels Tatar İrsi Assosiasiyasının rəhbəri Liliya Samiqullina, Mahalya Özbək Assosiasiyasının Kvinslend ştatı üzrə nümayəndəsi Elvina Qabaydullina, Avstraliya Etnik Şurasının idarə heyətinin üzvü Tracey Silvester, Kvinslend Könüllülər Klubunun sədri Mayk Butler, Avstraliya-Türkiyə Ticarət Palatasının nümayəndəsi Tugrul Durali, Kvinslend Multikultural İşlər Departamentinin icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Kati Parton, Brisben Şəhər Şurasının üzvü Viki Hovard, Avstraliyanın Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri Mehnaz Behnam, Kanberra Azərbaycanlıları Mədəniyyət Assosiasiyasının rəhbəri Həcər Koç da daxil olmaqla, ümumilikdə 300 nəfərə yaxın qonaq iştirak edib. Şənlik çərçivəsində Azərbaycan, Özbəkistan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tatarıstanın milli geyimlərindən, sənətkarlıq nümunələridən ibarət guşələr nümayiş olunub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Sevinc Hüseynlinin, Reza Xodayari və Mahsa Qənbərinin, Özbəkistanın “Gulob” ansamblının artisti Natalya Solntsevanın, Türkiyənin “Siirt və Gaziantep Halay” xalq rəqs ansamblının, türk opera ifaçıları Damla Türkmen və Erkin Dönerkayanın, özbək ifaçısı Adele Beketovanın, tatar rəqs ansamblının üzvləri Guzalya Səfərova və Ayrat Fatıxovun, qazax rəqs qrupu “Nomad”ın ifaları nümayiş olunub. Qeyd edək ki, Cənub yarımkürəsində ilk dəfə Brisben şəhərində ardıcıl iki ildir uğurla təşkil edilən bu layihənin məqsədi türkdilli icmaların mədəniyyətini geniş auditoriyaya tanıtmaq, gələcək illərdə daha genişmiqyaslı tədbirlər üçün əsas yaratmaq, Avstraliyada yaşayan azərbaycanlılar və digər türkdilli xalqlar arasında əməkdaşlığı gücləndirməkdir.
Avstraliyada digər bir Novruz bayramı tədbiri Sidney şəhərində yaşayan Azərbaycan diaspor fəallarının təşkilatçılığı ilə qeyd olunub. Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. Tədbir çərçivəsində Novruza aid ənənələr və milli rəqslərimiz nümayiş olunub. Eyni zamanda Azərbaycan musiqisinə aid sual-cavab və yarışmalar keçirilib, qaliblər mükafatlandırılıb.

Пропаганда азербайджанской культуры на Дальнем Востоке и в Австралии
Наши соотечественники, как бы далеко за пределами страны они не жили, сохраняют национальную идентичность, свои обычаи и традиции, пропагандируют нашу культуру. Азербайджанцы, проживающие на Дальнем Востоке и в Австралии, также всегда верны этому принципу. Наглядным примером тому служат мероприятия, организованные ими по случаю Новруз байрамы.
Наши соотечественники, проживающие в Японии, Сингапуре и Австралии, с большим воодушевлением отметили этот праздник, обладающий древней историей.
В праздничном мероприятии, организованном в японских городах Танабе и Осака, приняли участие наши соотечественники, живущие в этой стране, турки, японцы.
На церемонии под названием “Весенний фестиваль Aзербайджана - Новруз”, состоявшейся в Центре международных связей (International Exchange Center) при отделе “Life long learning” Комитета по образованию города Танабе префектуры Вакаяма, был создан уголок, где демонстрировались наши обычаи и традиции, а также представлены семени, различные сладости, блюда, являющиеся символом Новруз байрамы. Живущая в Японии активистка диаспоры, организатор мероприятия Минара Шукюрлю в национальном костюме провела мастер-классы, на которых местным гостям были показаны вкусные национальные блюда, связанные с Новрузом, и порядок их приготовления. Наша соотечественница подробно проинформировала участников церемонии о Новруз байрамы, национальных костюмах, танцах, келагаи, древней истории, богатой культуре страны, а также азербайджанском чае.
На праздничном мероприятии по случаю Новруза, проведенном в японском городе Осака по инициативе наших соотечественников Минары Шукюрлю и Эмиля Мамедова, в исполнении японских танцовщиц Аяко Дате и Акины Дои были представлены азербайджанские танцы. Национальные блюда, сладости, приготовленные нашей соотечественницей Гюльнар Мамедовой,  уголок, украшенный атрибутами Новруза, исполненные азербайджанскими детьми стихи на патриотическую тему и в связи с праздником вызвали интерес у гостей.
Наши земляки, проживающие в Республике Сингапур, также встретились и впервые отметили Новруз байрамы. Мероприятие состоялось по инициативе координатора Координационного совета азербайджанцев стран Юго-Восточной Азии по Сингапуру Наджмеддина Наджафова. На церемонии в соответствии с обычаями Новруз байрамы красились яйца, были приготовлены шекербура и пахлава. Отмечена важность передачи этого замечательного праздника и прекрасных традиций грядущим поколениям.
В австралийском городе Брисбен состоялась церемония под названием “Азербайджанцы и мероприятие по сотрудничеству тюркоязычных народов”, посвященная Новруз байрамы – празднику тюркских народов. Для консолидации диаспор тюркских государств, демонстрации их богатого культурного наследия, общих ценностей и дружественных связей азербайджанская, турецкая, узбекская, казахская, кыргызская и татарская общины были приглашены на мероприятие, организованное Национальной ассоциацией азербайджанцев Квинсленда, входящей в Альянс азербайджанских ассоциаций в Австралии, при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. В церемонии приняли участие около 300 гостей, включая дипломатического представителя Азербайджанской Республики в Австралийском Союзе Вагифа Джафарова, руководителя Татаро-башкирской ассоциации Австралии Диляру Валиеву, руководителя Ассоциации татарского наследия Нового Южного Уэльса Лилию Самигуллину, представителя Узбекской ассоциации Махалля по штату Кливленд Эльвину Габайдуллину, члена правления Этнического совета Австралии Трэйси Сильвестр, председателя Клуба волонтеров Квинсленда Майка Батлера, представителя Австралийско-турецкой торговой палаты Тугрула Дурали, исполняющую обязанности исполнительного директора Департамента по вопросам мультикультурализма Квинсленда Кэти Партон, члена городского совета Брисбена Вики Ховард, руководителя Азербайджанского общества Австралии Мехназ Бехнам,  руководителя Культурной ассоциации азербайджанцев Канберры Хаджар Коч. В рамках торжества были представлены уголки, состоящие из национальных костюмов, образцов ремесла Азербайджана, Узбекистана, Турции, Казахстана, Кыргызстана и Татарстана. На мероприятии состоялись выступления заслуженной артистки Азербайджанской Республики Севиндж Гусейнли, Резы Ходаяри и Махсы Ганбари, артистки узбекского ансамбля “Гулоб” Натальи Солнцевой, турецкого народного танцевального ансамбля “Siirt и Gaziantep Halay”, турецких оперных исполнителей Дамлы Тюркмен и Эркина Донеркая, узбекской исполнительницы Аделе Бекетовой, членов татарского танцевального ансамбля Гузальи Сафаровой и Айрата Фатыхова, казахской танцевальной группы “Номад”. Отметим, что цель данного проекта, который впервые уже второй год подряд успешно организуется в городе Брисбен, заключается в популяризации среди широкой аудитории культуры тюркоязычных общин, создании основы для более широкомасштабных мероприятий в предстоящие годы, укреплении сотрудничества между проживающими в Австралии азербайджанцами и другими тюркоязычными народами.
Еще одно мероприятие по случаю Новруз байрамы в Австралии было организовано активистами азербайджанской диаспоры, проживающими в городе Сидней. На церемонии, начавшейся с исполнения государственного гимна Азербайджана, с глубоким уважением была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны. В рамках мероприятия были представлены традиции, связанные с Новрузом, и наши национальные танцы. Одновременно были проведены беседы и соревнования, касающиеся азербайджанской музыки, награждены победители.