Komitə sədri Bişkek şəhərində “Heydər Əliyev-100” xatirə bağını ziyarət edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Bişkek şəhərinə səfəri çərçivəsində Qırğızıstan-Azərbaycan Dostluq Parkını ziyarət edib.
“Birlik” Azərbaycanlıların İctimai Birliyinin sədri Xansıvar Baxşəliyev bildirib ki, iki xalq arasında qardaşlığın təzahürü olan bu parkda Azərbaycan icmasının ölkəmizin tarixi günlərinə və bayramlarına həsr olunmuş müxtəlif tədbirləri keçirilir.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Azərbaycan icmasının təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində parkda yaradılmış “Heydər Əliyev-100” xatirə bağına baxış keçirilib. Bağın girişindəki lövhədə “Heydər Əliyev-100” xatirə bağı Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasnın 100 illik yubileyinə həsr olunub. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi. 23.11.2023” məlumatı əks olunub.
Ziyarətin sonunda “Heydər Əliyev-100” xatirə bağında ağaclar əkilib.
Xatırladaq ki, Bişkekdə Qırğızıstan-Azərbaycan Dostluq Parkının açılışı 11 oktyabr 2022-ci il tarixində baş tutub. Parkın açılışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov iştirak ediblər.

Председатель комитета посетил в Бишкеке мемориальный сквер “Гейдар Алиев-100”
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Бишкек посетил Парк кыргызско-азербайджанской дружбы.
Председатель Общественного объединения азербайджанцев “Бирлик” Хансывар Бахшалиев отметил, что в этом парке, олицетворяющем братство двух народов, проводятся различные мероприятия азербайджанской общины, посвященные историческим датам и праздникам нашей страны.
Затем состоялось ознакомление с мемориальный сквером “Гейдар Алиев-100”, созданным в парке азербайджанской общиной при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в рамках “Года Гейдара Алиева”. На табло у входа в сквер отражена информация “Мемориальный сквер “Гейдар Алиев-100” посвящен 100-летнему юбилею общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Государственный комитет по работе с диаспорой. 23.11.2023”.
После посещения в мемориальном сквере “Гейдар Алиев-100” были посажены деревья.
Напомним, что открытие Парка кыргызско-азербайджанской дружбы в Бишкеке состоялось 11 oктября 2022 года. В открытии парка приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров.