Fransa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası Evian-lö Bən şəhər meriyasına etiraz edib
4 yanvar, 2024Fransanın Evian-lö Bən şəhər meriyasının “Azərbaycan Bağı” adı ilə bağlı şəhərdəki bütün lövhələrin yığışdırılmasına dair qərarı bu ölkədə yaşayan Azərbaycan icmasını hiddətləndirib.
Fransa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası adından Fransa Xarici İşlər Nazirliyinə, Fransa parlamentinə, Evian-Lö Bən şəhər meriyasına ünvanlanan bəyanatda bu yolverilməz hadisə Azərbaycanın İsmayıllı şəhəri ilə Fransanın Evian-lö Bən arasında 2015-ci ildə imzalanmış qarşılıqlı dostluq və əməkdaşlıq xartiyasının kobudcasına pozulması kimi qiymətləndirilib. Nəzərə çatdırılıb ki, məhz həmin xartiyaya əsasən 2017-ci ildə bu şəhərdə “Azərbaycan Bağı” açılıb və parkda dünya qadınlarının azadlıq rəmzi olan görkəmli Azərbaycan şairəsi Xurşidbanu Natəvanın abidəsi ucaldılıb.
Azərbaycanla Ermənistanın artıq sülh müqaviləsinin imzalanması üzrə danışıqlar mərhələsində olduğunu, İsmayıllı şəhərinin heç bir vaxt iki ölkə arasında mübahisə obyekti olmadığını xatırladan Koordinasiya Şyrası qeyd edib ki, meriyanın qərarı Ümumi İcma Məcəlləsinin L. 1115-1 maddəsinə ziddir.

Наши соотечественники, проживающие во Франции, выразили протест мэрии города Эвиан-ле-Бен
Решение мэрии французского города Эвиан-ле-Бен убрать в городе все указатели, связанные с названием “Aзербайджанский сквер”, вызвало возмущение проживающей в этой стране азербайджанской общины.
В заявлении, адресованном от имени Координационного совета азербайджанцев Франции Министерству иностранных дел Франции, французскому парламенту, мэрии города Эвиан-ле-Бен, это недопустимое происшествие было расценено как грубое нарушение хартии о взаимной дружбе и сотрудничестве, подписанной в 2015 году между азербайджанским городом Исмаиллы и французским - Эвиан-ле-Бен. Отмечается, что именно на основании данной хартии в 2017 году в этом городе был открыт “Aзербайджанский сквер”, где возведен памятник выдающейся азербайджанской поэтессе Хуршидбану Натаван, являющейся символом освобождения женщин мира.
Напомнив о том, что Aзербайджан и Армения уже находятся на стадии переговоров по подписанию мирного соглашения, что город Исмаиллы никогда не являлся объектом спора между двумя странами, Координационный совет подчеркнул, что решение мэрии противоречит статье L. 1115-1 Общинного кодекса.