“Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumları Rəhbərlərinin Beynəlxalq Bakı/Şuşa Forumu” işə başlayıb
20 dekabr, 2022
Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumları Rəhbərlərinin Beynəlxalq Bakı-Şuşa Forumu işə başlayıb.
Forum Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Türk Dövlətləri Təşkilatının  tərəfdaşlığı ilə keçirilir.
Forum iştirakçıları öncə Fəxri Xiyabanda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin xatirəsini böyük ehtiramla yad ediblər. Qonaqlar adından ümummilli liderin məzarı önünə əklil qoyulub.
Şəhidlər Xiyabanını və Türk Şəhidliyini də ziyarət edən forum iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Qonaqlar adından “Əbədi məşəl” abidəsinə əklil qoyulub.
Sonra iştirakçı qurumların 2023-cü il üçün diaspor üzrə birgə fəaliyyət planının və fəaliyyət strategiyasının müzakirəsi keçirilib.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bildirib ki, Türk Dövlətləri Təşkilatının ərsəyə gəlməsinə gedən yolun məhz 2009-cu il Naxçıvan Zirvə Görüşündən başlaması təsadüfi deyil. Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, canı və qanı bir türk ölkələri ilə əlaqələrin bütün sahələrdə möhkəmləndirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu baxımdan diaspor məsələlərinə məsul qurumların üzərinə düşən vəzifə dünya türklərinin vahid yumruq kimi bir hədəfə vurmağı bacaran ümumtürk diasporunda birləşməsinə öz töhfəsini verməkdir.
Türkiyə Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Xaricdə yaşayan Türklər və Əqrəba İcmaları Baş İdarəsinin sədri Abdullah Eren, Türk Dövlətləri Təşkilatı baş katibinin müavini Yerjan Mukaş, Macarıstan Respublikasının Milli Siyasət üzrə Dövlət Katibi Arpad Yanos Potapi, Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət dili və Dil Siyasəti üzrə Milli Komissiyanın sədri Kanybek Osmonaliev, Özbəkistan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq münasibətləri Komitəsinin sədri Rustambek Kurbanov, Qazaxıstan Respublikasının “Otandastar” Fondu prezidentinin beynəlxalq məsələlər üzrə müşaviri Kalybek Koblandin, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Nazirliyinin Katibliyinin rəisi Kemal Köprülü çıxış edərək, Forumun işini yüksək qiymətləndirib, türk diasporlarının əməkdaşlığının zərurətə çevrildiyini diqqətə çatdırıblar.
Forumda dünyadakı türk diasporlarının inteqrasiyasına yönəlmiş mühüm layihələr,
TDT-yə üzv ölkələr arasında mədəni-humanitar əməkdaşlığın dərinləşməsi, diaspor qurumları arasında işbirliyinin vacibliyi, vətəndən kənada yaşayan türk icmalarının ana dilində təhsil almaq imkanlarına malik olması və digər vacib mövzular ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Forum Azərbaycan, Özbəkistan, Türkiyə və Qırğızıstanın müvafiq qurumları arasında anlaşma memorandumlarının imzalanması mərasimi ilə davam edib.
Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumları Rəhbərlərinin Beynəlxalq Bakı/Şuşa Forumu öz işini dekabrın 21-də Azərbaycanın və Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı Şuşada davam etdirəcək.

Начал работу “Международный Бакинско-шушинский форум руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры”
20 декабря, 2022
Начал работу Международный Бакинско-шушинский форум руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры.
Форум проводится при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и партнерстве Организации тюркских государств.
Сначала участники мероприятия с большим почтением отдали дань памяти основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения. От имени гостей был возложен венок к могиле общенационального лидера.
Посетив также Шехидляр хиябаны и памятник турецким шехидам, участники форума почтили память отважных сынов Родины, отдавших жизнь в борьбе за свободу и территориальную целостность нашей страны. От имени гостей был возложен венок к мемориалу “Вечный огонь”.
Затем состоялось обсуждение плана и стратегии деятельности структур-участниц по диаспоре на 2023 год.
Поприветствовав гостей, председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов отметил, что неслучайно путь к созданию Организации тюркских государств берет начало именно с Нахчыванского саммита 2009 года. Как сказал Президент Ильхам Алиев, укрепление связей с тюркскими государствами, имеющими общие корни, во всех сферах является одним из основных приоритетов внешней политики Азербайджана. B этом контексте, задача, стоящая перед структурами, ответственными за вопросы диаспоры, заключается в том, чтобы внести вклад в объединение тюрок мира в общетюркской диаспоре, способной добиваться единой цели.
Председатель Главного управления по делам проживающих за рубежом турок и родственных общин Министерства культуры и туризма Турецкой Республики Абдуллах Эрен, заместитель генерального секретаря Организации тюркских государств Ержан Мукаш, государственный секретарь Венгерской Республики по национальной политике Арпад Янош Потапи, председатель Национальной комиссии по государственному языку и языковой политике при Президенте Кыргызской Республики Каныбек Осмоналиев, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан Рустамбек Курбанов, советник по международным вопросам президента Фонда “Oтандастар” Республики Казахстан Калыбек Кобландин, начальник Секретариата Министерства иностранных дел Турецкой Республики Северного Кипра Кемаль Кепрюлю высоко оценили работу форума,  подчеркнули, что сотрудничество тюркских диаспор стало необходимостью.
На мероприятии также состоялся обмен мнениями о важных проектах, направленных на интеграцию тюркских диаспор в мире, углублении культурно-гуманитарного сотрудничества между странами-участницами ОТГ, важности взаимодействия между диаспоральными структурами, возможности тюркских общин, проживающих за пределами родины, получать образование на родном языке и на другие актуальные темы.
Форум продолжался церемонией подписания меморандумов о взаимопонимании между соответствующими структурами Азербайджана, Узбекистана, Турции и Кыргызстана.
Международный Бакинско-шушинский форум руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры, продолжит работу 21 декабря в культурной столице Азербайджана и тюркского мира Шуше.