Londonda Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi qeyd edilib
London şəhərində yerləşən məşhur “Chelsea Old Town Hall” bələdiyyə binasında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın Birləşmiş Krallıqdakı səfirliyinin, yerli ictimaiyyətin, ölkəmizə dost xalqların icmalarının nümayəndələri, soydaşlarımız, “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin şagirdləri və Azərbaycandan gələn qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycanın və Birləşmiş Krallığın Dövlət himlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ulu öndərin London səfərini, Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayındakı çıxışlarından fikirlərini əks etdirən videoçarx və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dahi şəxsiyyətə həsr etdiyi “Böyük sənət hamısı” sənədli film nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri Fəridə Pənahova xatırladıb ki, 1994-cü ildə Azərbaycan icması ilə ölkəmizin Böyük Britaniyadakı səfirliyində görüşü zamanı Heydər Əliyev soydaşlarımızı öz övladlarına dilimizi, tariximizi, musiqimizi, Azərbaycan laylalarını öyrətməyə çağırıb. Onun 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirin Heydər Əliyevin dəyərli tövsiyəsini əks etdirdiyini söyləyib. Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayında ümummilli lider Heydər Əliyevin səsləndirdiyi “Qoy, çaylarımız qurumasın, ağaclarımız kəsilməsin, çırağımız sönməsin! Yaşasın müstəqil Azərbaycan!” arzusunun ulu öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə gerçəkləşdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova bildirib ki, Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif ölkələrində ulu öndərin 100 illik yubileyi böyük qürurla və təntənə ilə qeyd edilir. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi azərbaycançılıq ideologiyasının xalqın milli mənsubiyyətinə, mədəni dəyərlərinə söykəndiyi, soydaşlarımızın birləşmək əzmini gücləndirdiyi, “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” kəlməsinin bütün azərbaycanlıların qəlbini fəth etdiyi vurğulanıb. “Biz xatırlamalıyıq ki, “Qarabağ” məktəbinin istedadlı övladlarını böyüdən valideynlər və müəllimlər bir vaxtlar Heydər Əliyev dövrünün gənc nəslini təşkil ediblər. O, məhz öz mədəniyyətinə sadiq, xalqımızın multikultural ənənələri ilə formalaşan gənclərə inanırdı”.
Azərbaycanın Birləşmiş Krallıqdakı səfirliyinin əməkdaşı Rəşad Vahabzadə dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin ömür yolu və siyasi fəaliyyətindən danışıb.
Sonra “Qarabağ” məktəbinin şagirdləri və xalq artisti Gülyanaq Məmmədovanın ifasında rəngarəng konsert proqramı təqdim edilib. Ulu öndərin arzusunu və ona həsr olunmuş fikirləri Azərbaycan və ingiliscə səsləndirən məktəblilərin ifasında “Can Azərbaycan”, “Azərbaycan”, “Dostluq himni”, “Əsgər marşı”, Gülyanaq Məmmədovanın ifasında isə “Ucal həmişə”, “Yaşa mənim xalqım”, “Azərbaycanım”, “Mən bu millətə bağlıyam”, “Şən Azərbaycan” mahnıları səsləndirilib. Qeyd edək ki, tədbirin musiqi proqramına Rasim Fərziyev rəhbərlik edib.
Tədbirin sonunda xalqımızı və dünya azərbaycanlılarını qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edən məktəblilərə sertifikatlar təqdim edilib. Uşaqların hazırlığına böyük zəhmət sərf edən Qarabağ məktəbinin musiqi müəllimi, Dr. Səadət Fərziyevaya təşəkkür elan olunub.

В Лондоне отмечен 100-летний юбилей Гейдара Алиева
В расположенном в Лондоне знаменитом здании муниципалитета «Chelsea Old Town Hall» состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева.
В церемонии, организованной Обществом азербайджанцев Британии, приняли участие представители посольства Азербайджана в Соединенном Королевстве, местной общественности, общин дружественных нашей стране народов, наши соотечественники, учащиеся азербайджанской воскресной школы «Карабах» и гости из Азербайджана.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Соединенного Королевства, были показаны видеоролик, отражающий лондонский визит великого лидера, его высказывания из выступлений на I Съезде азербайджанцев мира и документальный фильм «Покровитель большого искусства», посвященный гениальной личности Фондом поддержки азербайджанской диаспоры.
Открывая церемонию вступительным словом, председатель Общества азербайджанцев Британии Фарида Панахова напомнила, что в ходе состоявшейся в 1994 году в посольстве нашей страны в Великобритании встречи с азербайджанской общиной Гейдар Алиев призвал соотечественников учить своих детей нашему языку, истории, музыке, азербайджанским колыбельным песням. Она отметила, что концертная программа мероприятия, посвященного 100-летию Гейдара Алиева, отражает его ценные рекомендации, подчеркнула, что пожелание «Пусть наши реки не иссохнут, пусть наши деревья не будут срублены, пусть наш свет не погаснет! Да здравствует независимый Азербайджан!», высказанное общенациональным лидером Гейдаром Алиевым на I Съезде азербайджанцев мира, осуществилось под руководством достойного продолжателя великого лидера Президента Ильхама Алиева.
Заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Салхат Аббасова, поприветствовав участников мероприятия, констатировала, что 100-летний юбилей великого лидера с большой гордостью и торжественно отмечается в Азербайджане и различных странах мира. Она сказала, что реализованная Гейдаром Алиевым идеология азербайджанства опирается на национальную принадлежность, культурные ценности народа, усиливает стремление наших соотечественников к объединению, что изречение «Я горжусь тем, что я – азербайджанец» покорило сердца всех азербайджанцев. «Нам следует помнить, что родители и учителя, воспитывающие талантливых детей школы «Карабах», некогда являлись молодым поколением эпохи Гейдара Алиева. Он верил именно в приверженную своей культуре молодежь, сформировавшуюся на мультикультуральных традициях нашего народа».
Сотрудник посольства Азербайджана в Соединенном Королевстве Рашад Вагабзаде говорил о жизненном пути и политической деятельности гениальной личности Гейдара Алиева.
Затем была представлена разнообразная концертная программа в исполнении учащихся школы «Карабах» и народной артистки Гюльянаг Мамедовой. В исполнении учащихся, озвучивших пожелания великого лидера и посвященные ему высказывания на азербайджанском и английском языках, прозвучали песни «Джан Азербайджан», «Азербайджан», «Гимн дружбы», «Солдатский марш», а в исполнении Гюльянаг Мамедовой – песни «Уджал хемише», «Яша меним халгым», «Азербайджаным», «Мен бу миллете баглыям», «Шен Азербайджан».
По окончании мероприятия учащимся, поздравившим наш народ и азербайджанцев мира с наступающим Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом, были вручены сертификаты.