“Azərbaycan nağılları” adlı kitab koreyalı uşaqlara təqdim olunub
8 oktyabr, 2024Xəbər verdiyimiz kimi, bu ilin aprel ayında Koreya Respublikasında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə Koreya dilində 1300 nüsxə tirajla “Azərbaycan nağılları” kitabı nəşr olunub. Kitab həmin ölkənin ibtidai məktəblərinə, Seul və İnçeon şəhərlərində, eləcə də Jeju adasında yerləşən kitabxanalara hədiyyə edilib.
Koreyanın “Stream and Forest” adlı kitabxanası həmin nəşri bəyənib və “Azərbaycan nağılları” aylığı keçirib. 24 avqust-21 sentyabr tarixlərində baş tutan aylıqda kitabın tərtibçiləri – Koreyanın İNHA Universitetinin məzunu, fəlsəfə doktoru, Azərbaycan icmasının fəal üzvü Leyla Məsimli və yazıçı Yu Su Jin də iştirak edib. Onlar koreyalı uşaqlara nağılların qısa məzmununu danışıb, Azərbaycanla bağlı geniş məlumat verib. Sonra uşaqlar öyrəndikləri məlumatlar əsasında rəsmlər çəkib.

Корейским детям подарена книга “Aзербайджанские сказки”
Как мы уже сообщали, в апреле этого года в Республике Корея при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры тиражом 1300 экземпляров издана книга “Aзербайджанские сказки” на корейском языке. Книга была подарена начальным школам этой страны, библиотекам, находящимся в Сеуле и Инчоне, а также на острове Чеджу.
Корейская библиотека “Stream and Forest” одобрила данное издание и провела месячник “Aзербайджанские сказки”. В месячнике, проведенном с 24 aвгуста по 21 сентября, приняли участие также составители книги – выпускница корейского университета ИНХА, доктор философии, активный член азербайджанской общины Лейла Масимли и писатель Ю Су Джин. Oни передали корейским детям краткое содержание сказок, предоставили широкую информацию об Азербайджане. Затем дети нарисовали картинки на основе этой информации.