“Könüllülər Proqramı”na qəbul elan edilir
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi “Könüllülər Proqramı”na qəbul elan edir.
Proqramın məqsədi gənclərin diasporla iş, lobbiçilik fəaliyyəti, xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla, onların yaratdığı diaspor təşkilatlarıyla, eləcə də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların diasporları ilə əlaqələrin qurulması və gücləndirilməsi, Azərbaycan dilinin və milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrdə fəal iştirakına şərait yaratmaq, onların təcrübəsini artırmaq, könüllülük hərəkatını inkişaf etdirməkdir.
Proqram müddətində könüllülərin müvafiq sahələrdə təcrübə qazanması üçün Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkil edəcəyi təlim və layihələrdə iştirakı nəzərdə tutulur. Bu layihələrdə və təlimlərdə iştirak etməklə gənclər yüksək bilik-bacarıq və təcrübələrə yiyələnmək imkanı qazanacaq.
“Könüllülər Proqramı” 2026-cı ilin fevral ayından başlayaraq 6 ay müddətində davam edəcək. Könüllülük fəaliyyətini uğurla başa çatdıran və öz öhdəliklərini yerinə yetirən gənclər proqramın sonunda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən sertifikatla təltif olunacaq.
Müraciət üçün son qeydiyyat tarixi 10 yanvar 2026-cı ildir. Diaspor könüllüsü olmaq istəyən 18-29 yaş arası gənclər komitənin rəsmi internet səhifəsindən QR kod vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər.

Объявлен прием в “Программу волонтеров”
Государственный комитет Азербайджанской Республики по работе с диаспорой объявляет прием в “Программу волонтеров”.
Цель программы заключается в создании условий для активного участия молодежи в проектах, направленных на работу с диаспорой, лоббистскую деятельность, налаживание и укрепление связей с проживающими за рубежом азербайджанцами, созданными ими диаспорскими организациями, а также диаспорами народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану, сохранение и передачу грядущим поколениям азербайджанского языка и наших национально-духовных ценностей, повышении ее опыта, развитии волонтерского движения.
В рамках программы предусмотрено участие волонтеров в тренингах и проектах, организованных Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, в целях приобретения ими опыта в соответствующих сферах. Участвуя в данных проектах и тренингах, молодежь сможет приобщиться к глубоким знаниям, умениям и опыту.
“Программа волонтеров” начнется в феврале 2026 года и продлится 6 месяцев. По окончании программы молодежь, успешно завершившая волонтерскую деятельность и выполнившая свои обязательства, получит сертификаты Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Последняя дата регистрации обращений - 10 января 2026 года. Молодые люди в возрасте от 18 до 29 лет, желающие стать волонтерами диаспоры, могут зарегистрироваться на официальной веб-странице комитета с помощью QR кода.