Komitə sədrinin Kanada XİN-in parlament katibi və “Peys Hüquq Firması”nın rəhbəri ilə görüşləri keçirilib
6 aprel, 2023
Kanadaya səfəri çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) parlament katibi Robert Olifantla görüşü keçirilib.
Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, dünyanın 70-dən çox ölkəsində 50 milyona yaxın azərbaycanlının yaşaması, Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələri əsasında xaricdəki icmalarımızla, o cümlədən Kanadada yaşayan soydaşlarımızla sıx əlaqə saxlanılması, onların təşkilatlanması istiqamətində atılan addımlar və həyata keçirilən layihələr XİN parlament katibinin nəzərinə çatdırılıb.
Cənubi Qafqazın lider dövləti olan müasir Azərbaycanın yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğu, azad olunmuş torpaqlarımızda irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığı, xalqımızın bölgədə yalnız davamlı sülhün bərqərar olmasını istədiyi və Azərbaycan dövlətinin bu istiqamətdə ciddi səylər göstərdiyi vurğulanıb.
Robert Olifant Azərbaycan diasporunun Kanada cəmiyyətinə inteqrasiyasını yüksək qiymətləndirib. Kanada dövlətinin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini söyləyən XİN parlament katibi icmamızın tarixi vətənlərinin imicinin yüksəldilməsi və mədəniyyətinin tanıdılması istiqamətində Kanadada gördüyü işləri müsbət qiymətləndirib.
Komitə sədri Kanada-Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərinin daha da inkişaf edəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
“Peys Hüquq Firması”nın (“Pace Law Firm”) təsisçisi və rəhbəri Al Peyslə görüşdə isə şirkətin hüquqi xidmətləri barədə ətraflı məlumat verilib və fəaliyyətinə dair təqdimat keçirilib. 1981-ci ildə əsası qoyulan şirkətin beş ofisində 160-dan çox hüquqşünasın çalışdığı və müştərilərə 38 dildə xidmət göstərdiyi vurğulanıb.
Al Peys qeyd edib ki, özü əslən Litvadan olduğu üçün litov icmasının fəaliyyətində iştirak edir və rəhbərlik etdiyi şirkət litov gənclərinin startap layihələrini təmənnasız olaraq dəstəkləyir.
Komitə sədri ölkəmizin inkişafı, diaspor quruculuğu və Azərbaycan icma üzvlərinin yerli cəmiyyətə inteqrasiyası ilə bağlı həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan diasporu üzvlərinin müxtəlif ölkələrdə, o cümlədən Kanadada biznes sahəsində çalışdıqlarına, xarici ölkələrin iqtisadiyyatına töhfələr verdiklərinə diqqət cəlb olunub. İnteqrasiya sahəsində soydaşlarımızın qarşılaşdıqları hüquqi çətinliklərin aradan qaldırılması yolları və əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Chairman of the State Committee met with Canadian MFA’s parliamentary secretary and the CEO of "Pace Law Firm"
6 April, 2023
Within the framework of his visit to Canada, Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with Robert Oliphant, Parliamentary Secretary to the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Canada.
Parliamentary secretary was informed about diaspora policy of Azerbaijan, the activity of the Committee, 50 million Azerbaijanis living in more than 70 countries of the world. It was mentioned that following on the recommendations of the President of Azerbaijan, strong relations have been established with the Azerbaijani communities abroad, including our compatriots living in Canada.
It was emphasized that modern Azerbaijan, a leading state of the South Caucasus, has entered a new stage of its development and large-scale reconstruction works are being carried out in the liberated lands.
It was highlighted that Azerbaijani people want to establish lasting peace in the region.
Robert Oliphant highly appreciated the integration of the Azerbaijani diaspora into the Canadian society. Parliamentary secretary has told that Canada supports Azerbaijan's internationally recognized territorial integrity. Robert Oliphant positively assessed the works done by Azerbaijani community in Canada for raising the image of their historical homeland.
The Committee chairman expressed hope for the further development of the bilateral relations.
The next meeting was held between Committee chairman and founder of "Pace Law Firm". Al Pace, founder and head of the law firm, gave detailed information about the legal services provided by the company. It was emphasized that the company founded in 1981 has more than 160 lawyers working in five offices and provides services to clients in more than 38 languages.
Mentioning that he is originally from Lithuania, Al Pace spoke about the activities of the Lithuanian community and his company’s support to the start-up projects of the Lithuanian youth.
The Committee chairman gave detailed information about diaspora building and integration of the Azerbaijani community members onto the local society. It has been highlighted that members of the Azerbaijani community abroad are mainly engaged in trade and contribute to the economy of countries of residence. The meeting focused on the elimination of the integration-related problems and cooperation perspectives.