Komitə sədrinin Kanada XİN-in parlament katibi və “Peys Hüquq Firması”nın rəhbəri ilə görüşləri keçirilib
6 aprel, 2023
Kanadaya səfəri çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) parlament katibi Robert Olifantla görüşü keçirilib.
Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, dünyanın 70-dən çox ölkəsində 50 milyona yaxın azərbaycanlının yaşaması, Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələri əsasında xaricdəki icmalarımızla, o cümlədən Kanadada yaşayan soydaşlarımızla sıx əlaqə saxlanılması, onların təşkilatlanması istiqamətində atılan addımlar və həyata keçirilən layihələr XİN parlament katibinin nəzərinə çatdırılıb.
Cənubi Qafqazın lider dövləti olan müasir Azərbaycanın yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğu, azad olunmuş torpaqlarımızda irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığı, xalqımızın bölgədə yalnız davamlı sülhün bərqərar olmasını istədiyi və Azərbaycan dövlətinin bu istiqamətdə ciddi səylər göstərdiyi vurğulanıb.
Robert Olifant Azərbaycan diasporunun Kanada cəmiyyətinə inteqrasiyasını yüksək qiymətləndirib. Kanada dövlətinin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini söyləyən XİN parlament katibi icmamızın tarixi vətənlərinin imicinin yüksəldilməsi və mədəniyyətinin tanıdılması istiqamətində Kanadada gördüyü işləri müsbət qiymətləndirib.
Komitə sədri Kanada-Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərinin daha da inkişaf edəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
“Peys Hüquq Firması”nın (“Pace Law Firm”) təsisçisi və rəhbəri Al Peyslə görüşdə isə şirkətin hüquqi xidmətləri barədə ətraflı məlumat verilib və fəaliyyətinə dair təqdimat keçirilib. 1981-ci ildə əsası qoyulan şirkətin beş ofisində 160-dan çox hüquqşünasın çalışdığı və müştərilərə 38 dildə xidmət göstərdiyi vurğulanıb.
Al Peys qeyd edib ki, özü əslən Litvadan olduğu üçün litov icmasının fəaliyyətində iştirak edir və rəhbərlik etdiyi şirkət litov gənclərinin startap layihələrini təmənnasız olaraq dəstəkləyir.
Komitə sədri ölkəmizin inkişafı, diaspor quruculuğu və Azərbaycan icma üzvlərinin yerli cəmiyyətə inteqrasiyası ilə bağlı həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan diasporu üzvlərinin müxtəlif ölkələrdə, o cümlədən Kanadada biznes sahəsində çalışdıqlarına, xarici ölkələrin iqtisadiyyatına töhfələr verdiklərinə diqqət cəlb olunub. İnteqrasiya sahəsində soydaşlarımızın qarşılaşdıqları hüquqi çətinliklərin aradan qaldırılması yolları və əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Состоялись встречи председателя комитета с парламентским секретарем МИД Канады и руководителем юридической фирмы “Pасе”
6 апреля, 2023
В рамках визита в Канаду состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с парламентским секретарем Министерства иностранных дел (МИД) Робертом Олифантом.
Парламентский секретарь МИД был проинформирован о диаспорской политике Азербайджанского государства, направлениях деятельности комитета, о том, что более, чем в 70 странах мира проживают около 50 миллионов азербайджанцев, о тесных связях, поддерживаемых на основе рекомендаций Президента Азербайджана с нашими общинами за рубежом, в том числе соотечественниками, проживающими в Канаде, шагах, предпринимаемых в деле их организационного становления, и реализованных проектах.
Было подчеркнуто, что современный Азербайджан, являющийся лидирующим на Южном Кавказе государством, вступил в новый этап развития, что на освобожденных землях проводятся широкомасштабные восстановительно-созидательные работы, отмечено, что наш народ желает лишь утверждения устойчивого мира в регионе, и Азербайджанское государство прилагает серьезные усилия в этом направлении.
Роберт Олифант высоко оценил интеграцию азербайджанской диаспоры в канадское общество. Констатировав, что Канадское государство поддерживает международно признанную территориальную целостность Азербайджана, парламентский секретарь МИД позитивно оценил работу, проводимую нашей общиной в Канаде для повышения имиджа исторической родины и популяризации своей культуры.
Председатель комитета выразил надежду на дальнейшее развитие канадско-азербайджанских двусторонних отношений.
А на встрече с учредителем и руководителем юридической фирмы “Pасе” (“Pace Law Firm”) Алом Пейсом подробно говорилось о юридических услугах компании и была проведена презентация ее деятельности. Подчеркнуто, что в пяти офисах компании, основанной в 1981 году, работают более 160 юристов, оказывающих клиентам услуги на 38 языках.
Aл Пейс отметил, что имеет литовские корни, поэтому участвует в работе литовской общины, а возглавляемая им компания безвозмездно поддерживает стартап проекты литовской молодежи.
Председатель комитета представил подробную информацию о развитии нашей страны, диаспорском строительстве и проектах, осуществляемых в связи с интеграцией членов азербайджанской общины в местное общество. Было отмечено, что члены азербайджанской диаспоры заняты в сфере бизнеса в различных странах, в том числе в Канаде, и вносят вклад в экономику зарубежных стран. Состоялось обсуждение путей преодоления юридических коллизий, с которыми наши соотечественники сталкиваются в области интеграции, и перспектив сотрудничества.