Komitə sədri Yaponiyada yaşayan azərbaycanlı pianoçu ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Yaponiyada yaşayan azərbaycanlı pianoçu, beynəlxalq müsabiqələr laureatı, pedaqoji elmlər doktoru Gülnarə Səfərova ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri azərbaycanlı musiqiçini yenidən vətəndə görməkdən məmnunluq ifadə edib.
G.Səfərova Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət not kitablarının Yaponiyada dərc olunması layihəsinin uğurla davam etdirildiyi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, layihənin icrasına 2022-ci ildən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə başlanıb. 2023-cü ilin payızında isə bəstəkarın “Yeddi gözəl” və “Don Kixot” baletlərinin partiturasının daxil edildiyi iki not kitabı yapon musiqisevərlərinə təqdim edilib.
Görüşdə həmçinin azərbaycanlıların Yaponiyadakı diaspor fəaliyyəti, keçirilən tədbirlər, gələcəkdə mədəni sahədə həyata keçiriləcək layihələr və mədəni irsimizin təbliğinin genişləndirilməsi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda qonağa Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə çap olunan “The Colors of Azerbaijan: Land of Multiculturalism kitabı və bir sıra başqa vəsaitlər hədiyyə olunub.
Qeyd edək ki, G.Səfərova 1971-ci ildə Tbilisidə anadan olub. 2018-ci ildən Yaponiyada “Ongakuno-ie Musigi Evi” musiqi məktəbinə rəhbərlik edir. 2022-ci ildən Yamato Musiqi Cəmiyyətinin və Kanagawa Ken-O Musiqi Cəmiyyətinin üzvüdür. Hazırda Yaponiyanın Tokio şəhərində yaşayır. Yaponiya, ABŞ, Almaniya və Fransada beynəlxalq konsert proqramları ilə çıxış edib.

Председатель комитета встретился с азербайджанской пианисткой, проживающей в Японии
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с проживающей в Японии азербайджанской пианисткой, лауреатом международных конкурсов, доктором педагогических наук Гюльнарой Сафаровой. Радушно приветствовав гостью, председатель комитета выразил удовлетворение тем, что вновь видит азербайджанского музыканта на родине. Г.Сафарова сообщила об успешном продолжении проекта издания в Японии нотных записей произведений выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева. Она отметила, что реализация проекта началась в 2022 году при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. А осенью 2023 года японским любителям музыки был представлен нотный текст, включающий партитуру балетов композитора “Семь красавиц” и “Дон Кихот”. На встрече также состоялся обстоятельный обмен мнениями о диаспорской деятельности азербайджанцев в Японии, проведенных мероприятиях, дальнейших проектах в области культуры и расширении пропаганды нашего культурного наследия.
По окончании встречи гостье были подарены опубликованные при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры книга “The Colors of Azerbaijan: Land of Multi culturalism” и ряд других пособий.
Отметим, что Г.Сафарова родилась в 1971 году в Тбилиси. С 2018 года возглавляет музыкальную школу “Музыкальный дом Oнгакуно-иe” в Японии. С 2022 года является членом Музыкального общества Ямато и Музыкального общества Канагава Кен-О. В настоящее время живет в Токио. Выступала с концертными программами в Японии, США, Германии и Франции.