Komitə sədri Yaponiyada yaşayan azərbaycanlı pianoçu ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Yaponiyada yaşayan azərbaycanlı pianoçu, beynəlxalq müsabiqələr laureatı, pedaqoji elmlər doktoru Gülnarə Səfərova ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri azərbaycanlı musiqiçini yenidən vətəndə görməkdən məmnunluq ifadə edib.
G.Səfərova Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət not kitablarının Yaponiyada dərc olunması layihəsinin uğurla davam etdirildiyi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, layihənin icrasına 2022-ci ildən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə başlanıb. 2023-cü ilin payızında isə bəstəkarın “Yeddi gözəl” və “Don Kixot” baletlərinin partiturasının daxil edildiyi iki not kitabı yapon musiqisevərlərinə təqdim edilib.
Görüşdə həmçinin azərbaycanlıların Yaponiyadakı diaspor fəaliyyəti, keçirilən tədbirlər, gələcəkdə mədəni sahədə həyata keçiriləcək layihələr və mədəni irsimizin təbliğinin genişləndirilməsi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda qonağa Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə çap olunan “The Colors of Azerbaijan: Land of Multiculturalism kitabı və bir sıra başqa vəsaitlər hədiyyə olunub.
Qeyd edək ki, G.Səfərova 1971-ci ildə Tbilisidə anadan olub. 2018-ci ildən Yaponiyada “Ongakuno-ie Musigi Evi” musiqi məktəbinə rəhbərlik edir. 2022-ci ildən Yamato Musiqi Cəmiyyətinin və Kanagawa Ken-O Musiqi Cəmiyyətinin üzvüdür. Hazırda Yaponiyanın Tokio şəhərində yaşayır. Yaponiya, ABŞ, Almaniya və Fransada beynəlxalq konsert proqramları ilə çıxış edib.

The Committee chairman met with the Azerbaijani pianist living in Japan
Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with Gulnara Safarova, an Azerbaijani pianist, laureate of international competitions, doctor of pedagogical sciences.
Warmly welcoming the guest, the chairman expressed his pleasure to see her again in homeland.
Gulnara Safarova has told that she intends to continue  publication of the notation manual of an outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev in Japan. It was mentioned that the project started in 2022 with the support of the State Committee on Work with Diaspora. And in the fall of 2023, notation manual which included the orchestral score of the ballets “Seven Beauties” and “Don Quixote”, were presented to Japanese music lovers.
The meeting focused on the diaspora activities of the Azerbaijanis living in Japan, projects to be implemented in the cultural field, and expansion of the promotion of our cultural heritage.
At the end of the meeting, the guest was presented with the book “The Colors of Azerbaijan: Land of Multiculturalism”, published with the support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora, and a number of other materials.
It should be noted that G. Safarova was born in 1971 in Tbilisi. She currently lives in Tokyo, Japan. Since 2018, she has been leading the music school “Ongaku no Ie” in Japan. Since 2022, she has been a member of the Yamato and Kanagawa Ken-O music societies. She performed international concert programs in Japan, USA, Germany and France.