Qars Qafqaz Universitetinə və İğdır Azərbaycan Evinə kitablar təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Qars Qafqaz Universitetinin nəzdindəki Heydər Əliyev Təhsil Mərkəzinə və İğdır Azərbaycan Evinə müxtəlif mövzularda 165 adda 368 nüsxə kitab təqdim edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun (ADDF) maliyyə yardımı ilə çapdan çıxan, eləcə də Bakı Dövlət Universitetindən (BDU) komitəyə hədiyyə olunan bu nəşrlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyəti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Zəfər, ölkəmizin ilk ali təhsil müəssisəsi BDU-nun 100 illik yubileyi, Azərbaycanın görkəmli ədiblərinin əsərləri, Azərbaycan tarixi, musiqisi, dili və ədəbiyyatı, xalqımızın qan yaddaşı kimi mövzuları əhatə edir.
Kitabların təqdim olunması ilə əlaqədar mərasimlər təşkil olunub. Mərasimlərdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Azərbaycanın Qars şəhərindəki Baş konsulu Zamin Əliyev, İğdır valiliyinin nümayəndələri, İğdır Universitetinin yeni təyin olunan rektoru Ekrem Gürel, TADEF sədrinin müşaviri Pərviz Məmmədzadə, İğdır Azərbaycan Evinin rəhbəri Ziya Zakir Acar, Qars Qafqaz Universitetinin prorektoru Engin Kılıç, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı departamentinin müdiri prof. dr. İlkin Qulusoy, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri prof. dr. Hacalı Nəcəfoğlu, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı departamentinin müəllim-tələbə heyəti, universitetin azərbaycanlı tələbələri iştirak ediblər.
Valeh Hacıyev çıxışında Türkiyənin Şərqi Anadolu bölgəsi, xüsusilə Qars və İğdır şəhərlərinin etnik tərkibinin əsasən Qərbi Azərbaycan əsilli soydaşlarımızdan formalaşdığına toxunaraq, onların milli özünəməxsusluğunu qoruyub saxlamasında və inkişaf etdirməsində kitabların əhəmiyyətindən danışıb.
Baş konsul Zamin Əliyev böyüməkdə olan gənc nəslin və digər oxucuların Azərbaycanla bağlı yeni məlumatlar əldə etməsi, onun dövlətçilik ənənəsi, müasir tarixi ilə tanış olması üçün bu cür tədbirlərin, aksiyaların geniş imkanlar yaratdığını qeyd edib.
Digər çıxışçılar da kitabdan qiymətli hədiyyə olmadığı fikrini bir daha xatırladaraq dövlət komitəsinə və BDU-ya minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Государственный комитет по работе с диаспорой передал Образовательному центру Гейдара Алиева при Карсском кавказском университете и Дому Азербайджана в Игдыре 368 экземпляров книг 165 наименований на различные темы.
Эти издания, опубликованные при финансовой помощи Фонда поддержки азербайджанской диаспоры (ФПАД) в подчинении Государственного комитета по работе с диаспорой, а также подаренные комитету Бакинским государственным университетом (БГУ), охватывают такие темы, как общественно-политическая деятельность общенационального лидера Гейдара Алиева, историческая Победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, 100- летний юбилей первого в нашей стране высшего учебного заведения – БГУ, произведения выдающихся азербайджанских писателей, история, музыка, язык и литература Азербайджана, память крови нашего народа.
Были организованы церемонии в связи с передачей книг. В мероприятиях приняли участие первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, генеральный консул Азербайджана в городе Карс Замин Алиев, представители губернаторства Игдыра, новоназначенный ректор Игдырского университета Экрем Гюрель, советник председателя TADEF Парвиз Мамедзаде, руководитель Дома Азербайджана в Игдыре Зия Закир Аджар, проректор Карсского кавказского университета Энгин Кылыч, руководитель департамента азербайджанского языка и литературы проф. д-р Илкин Гулусой, заведующий отделом международных связей проф. д-р Гаджалы Наджафоглу, преподаватели и студенты департамента азербайджанского языка и литературы, азербайджанские студенты университета.
Валех Гаджиев, коснувшись формирования этнического состава турецкого региона Восточная Анатолия, в частности, городов Карс и Игдыр, из наших соотечественников – уроженцев Западного Азербайджана, отметил значение книг в сохранении и развитии их национальной идентичности.
Генеральный консул Замин Алиев подчеркнул, что такие мероприятия, акции создают широкие возможности для получения подрастающим поколением и другими читателями новой информации об Азербайджане, ознакомления с его традициями государственности и современной историей.
Другие выступавшие, еще раз напомнив мысль о том, что книга – лучший подарок, выразили признательность Государственному комитету и БГУ.