Tanınmış azərbaycanlı alim Dövlət Komitəsində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Almaniyada yaşayan tanınmış alim, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məsud Əfəndiyevlə görüşüb.
Komitə sədri professor Məsud Əfəndiyevin uzun illər Almaniyada yaşamasına baxmayaraq, daim vətəninin, xalqının inkişafı üçün çalışdığını diqqətə çatdırıb və Azərbaycan diasporunun inkişafındakı xidmətlərindən, riyaziyyat elmində əldə etdiyi uğurlardan söz açıb. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib.  Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə Məsud Əfəndiyevin təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalını alimə təqdim edib.
Fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını ifadə edən Məsud Əfəndiyev bundan sonra da xaricdə vətənimizin milli maraqlarının müdafiəsi, ölkə daxilində və  hüdudlarından kənarda təhsil alan, yaşayan gənclərimizin beynəlxalq elm aləminə inteqrasiyası, fəallıqlarının arıtırılması üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Qeyd edək ki, Məsud Əfəndiyev 1990-cı ildə “Alexander von Humboldt Fondu”nun gənc alimlər üçün olan mükafatına və 2015-ci ildə “Fellowship for Experienced Researchers” mükafatına layiq görülmüs ilk və yeganə azərbaycanlı alimdir.
Torontoda yerləsən Fields İnstitutunun və Toronto Universitetinin birgə təsis etdiyi (2018)  “Dean`s Distinguished Professor” (Dekanın görkəmli professoru) statusunda 6 ay ərzində “Mathematical Biology Thematik” proqramına rəhbərlik edib. 2023-cü ildə Fields İnsititutunun “Lifetime Achievements Award”  ömürlük mükafatına layiq görülüb.

Известный азербайджанский ученый побывал в Государственном комитете
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с проживающим в Германии известным ученым, заслуженным деятелем науки Азербайджанской Республики, доктором физико-математических наук, профессором Масудом Эфендиевым.
Председатель комитета довел до внимания, что Масуд Эфендиев, хотя и долгое время проживает в Германии, тем не менее, постоянно делает все возможное для развития своей родины и народа, отметил его заслуги в развитии азербайджанской диаспоры и успехи, достигнутые им в математике. Он подчеркнул, что функционирующие в настоящее время за рубежом азербайджанские общины, наши соотечественники находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой. Затем Масуду Эфендиеву была вручена юбилейная медаль “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”, присужденная ученому распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
Масуд Эфендиев, выразив Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку его деятельности, сказал, что и впредь приложит все усилия для защиты национальных интересов родины за рубежом, интеграции нашей молодежи, получающей образование в стране и за ее пределами, в международный научный мир, преумножения ее активности.
Отметим, что Масуд Эфендиев является первым и единственным азербайджанским ученым, удостоенным в 1990 году премии “Фонда Aлександра фон Гумбольдта” для молодых ученых, а в 2015 году – премии “Fellowship for Experienced Researchers”.
В статусе “Dean`s Distinguished Professor” (заслуженный профессор декана), учрежденном расположенным в Торонто Институтом Филдса совместно с Toронтским университетом (2018), в течение 6 месяцев руководил программой “Mathematical Biology Thematik”. В 2023 году был удостоен пожизненной премии “Lifetime Achievements Award” Института Филдса.