İsraildə Zəfər Günü münasibətilə tədbir keçirilib
İsrailin Afula şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Zəfər Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Mərkəzin rəhbəri Yeganə Salman tədbiri giriş sözü ilə açaraq Vətən müharibəsi haqqında danışıb, Azərbaycan xalqının 8 Noyabr – Zəfər Gününü böyük sevinclə qeyd etdiyini bildirib. Tədbirdə, həmçinin Dövlət Bayrağı və Konstitusiya günləri barədə məlumat verilib, bu əlamətdar günlərin tarixindən və əhəmiyyətindən bəhs olunub. Eyni zamanda bu günlərdə Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının – COP29-un keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, yəhudi əsilli hərbçi Albert Aqarunovun həyatından bəhs edən, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə rejissor Elçin Muxtarov tərəfindən çəkilən “Tank 533: Albert Aqarunov” sənədli filmi nümayiş olunub.
Tədbirin bədii hissəsində İsrailli "Nikol və Rami Neşer" dueti Müslüm Maqomayev və Rəşid Behbudovun repertuarından əsərlər səsləndirib, eləcə də Xalq artisti Eminin "Azərbaycan" mahnısını ifa edib. İsrail və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, şair Mixail Salman Milli Qəhrəman Albert Aqarunova həsr olunmuş şeirlərini oxuyub.

В Израиле проведено мероприятие по случаю Дня Победы
В Азербайджанском культурном центре, функционирующем в израильском городе Афула, состоялось мероприятие по случаю Дня Победы.
Открывая церемонию вступительным словом, руководитель центра Егяна Сальман говорила об Отечественной войне, сказала, что азербайджанский народ с большой радостью отмечает 8 Ноября – День Победы. На мероприятии также была представлена информация о днях государственного флага и Конституции, говорилось об истории и значении этих знаменательных дней. Вместе с тем было доведено до внимания, что в эти дни в Баку проходит 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29.
Затем состоялся показ документального фильма “Taнк 533: Aльберт Aгарунов”, повествующего о жизни Национального героя Азербайджана, военнослужащего еврейского происхождения Альберта Агарунова, снятого режиссером Эльчином Мухтаровым при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
В художественной части мероприятия израильский дуэт "Николь и Рами Нешер" исполнил произведения из репертуара Муслима Магомаева и Рашида Бейбутова, а также песню народного артиста Эмина "Aзербайджан". Член Союза писателей Израиля и Азербайджана, поэт Михаил Сальман прочитал свои стихи, посвященные Национальному герою Альберту Агарунову.