Fuad Muradov Malayziya rəsmiləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib
10 oktyabr, 2024Malayziyada səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov həmin ölkənin parlamentinin Senatının sədri Avanq Bemee (Awang Bemee) ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan Senat sədri iki ölkənin münasibətlərinin son illər yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini vurğulayıb, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçiriləcək 29-cu sessiyasına (COP29) Malayziya rəsmilərinin dəvət olunmasına görə minnətdarlığını bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən Komitə sədri ötən il Azərbaycanla Malayziya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğunu məmnunluqla xatırladıb. Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin Ermənistanın işğalı altında olduğu 30 il müddətində BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq platformalarda ölkəmizin haqlı mövqeyini daim dəstəklədiyinə görə Malayziya hökumətinə və xalqına minnətdarlıq edib. Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verən sədr iki ölkə arasında böyük əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğunu vurğulayıb, Azərbaycan icmasının Malayziya cəmiyyətinə inteqrasiyası və gənc soydaşlarımızın təhsil imkanları barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Malayziya parlamentinin senatorları Manolan bin Mohamad, Tuan İsaiah D.Jacob, Nelson Renganathan və Zurainah Musa da iştirak ediblər.
Komitə sədrinin növbəti görüşü Malayziya parlamentinin Qərbi Asiya regionu üzrə Dostluq Qrupunun rəhbəri Zahir bin Hassan ilə olub. Bu ilin may ayında Azərbaycana səfər etdiyini xatırladan malayziyalı deputat iki ölkə arasında vizasız rejimin mövcudluğunu ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasının göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan Komitənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin tövsiyələrinə uyğun olaraq soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə inteqrasiyası və şəbəkələşməsi, xaricdəki Azərbaycan icmalarının gördüyü işlər, eyni zamanda milli kimliklərini qoruması, ölkəmizə dost xalqların nümayəndələri ilə həyata keçirilən layihələr, azərbaycanlı tələbələrin Malayziyada təhsil həyatı, beynəlxalq layihələr çərçivəsində təcrübə mübadiləsi barədə fikirlərini açıqlayıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Komitə sədri Malayziyanın ali təhsil nazirinin müavini Mustafa Sakmud ilə də görüşüb. İki ölkə arasında münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edən nazir müavini qarşılıqlı tələbə mübadiləsi sahəsində fəaliyyətin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, “Biz onlara Malayziyada Azərbaycan diasporunun gələcək üzvləri kimi baxırıq” söyləyib.
Azərbaycanda təhsilə dövlət qayğısı haqqında söz açan Fuad Muradov Xaricdə Təhsil üzrə Dövlət Proqramı, bu il Xankəndidə fəaliyyətə başlayan Qarabağ Universiteti, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərən Azərbaycan evləri və həftəsonu məktəbləri haqqında məlumat verib.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi ilə davam edən görüşdə Azərbaycanın Malayziyadakı səfiri İrfan Davudov da iştirak edib.

Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, is on an official visit to Malaysia. As part of the visit Fuad Muradov met with Awang Bemee, President of the Senate of Malaysia.
Sincerely greeting the guest, the Senate President emphasized the upward trajectory of relations between the two countries and expressed gratitude for the invitation extended to Malaysian officials to attend the upcoming United Nations Climate Change Conference of the Parties (COP29) in Baku.
In response, Fuad Muradov expressed his deep gratitude him for the warm reception and noted with satisfaction that last year marked 30 years since the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Malaysia. He expressed appreciation for the consistent support from the Malaysian government and people at the UN, the Organization of Islamic Cooperation, and other international platforms regarding Azerbaijan’s just position during the 30 years in which 20 percent of Azerbaijani territory was under Armenian occupation.
Discussing the diaspora policy of the Azerbaijani state, the committee’s chairman gave information about the history of Committee, ongoing projects by committee and highlighted the significant prospects for cooperation between the two countries. He shared insights on integrating the Azerbaijani community into Malaysian society and the educational opportunities for young compatriots.
The meeting also included Malaysian senators Manolan bin Mohamad, Tuan Isaiah D. Jacob, Nelson Renganathan, and Zuraina Musa.
The Committee Chairman’s next meeting was with Zahir bin Hassan, the Head of the Friendship Group of the Malaysian Parliament for the West Asia region. Recalling his visit to Azerbaijan in May, the Malaysian deputy evaluated the existence of a visa-free regime between the two countries as a indication of the high level of bilateral relations.
In outlining the committee’s activities, established by National Leader Heydar Aliyev, Fuad Muradov noted that, following the recommendations of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, efforts are underway to integrate compatriots into local communities. He reported on the work conducted by Azerbaijani communities abroad and initiatives aimed at preserving their national identity, as well as educational experiences for Azerbaijani students in Malaysia.
Discussions regarding the development of cooperation on issues of mutual interest also took place at the meeting.
As part of the visit, Fuad Muradov met with Mustafa Sakmud, the Deputy Minister of Higher Education of Malaysia, as well. The deputy minister expressed satisfaction with the current level of relations and emphasized the importance of enhancing mutual student exchange programs.
Highlighting the government’s commitment to education in Azerbaijan, Fuad Muradov spoke about the state program for studying abroad, the establishment of the Karabakh University, which began operations this year in Khankendi, "Azerbaijan Houses" and weekend schools supported by the State Committee.