Fuad Muradov Malayziya rəsmiləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib
10 oktyabr, 2024Malayziyada səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov həmin ölkənin parlamentinin Senatının sədri Avanq Bemee (Awang Bemee) ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan Senat sədri iki ölkənin münasibətlərinin son illər yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini vurğulayıb, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçiriləcək 29-cu sessiyasına (COP29) Malayziya rəsmilərinin dəvət olunmasına görə minnətdarlığını bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən Komitə sədri ötən il Azərbaycanla Malayziya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğunu məmnunluqla xatırladıb. Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin Ermənistanın işğalı altında olduğu 30 il müddətində BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq platformalarda ölkəmizin haqlı mövqeyini daim dəstəklədiyinə görə Malayziya hökumətinə və xalqına minnətdarlıq edib. Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verən sədr iki ölkə arasında böyük əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğunu vurğulayıb, Azərbaycan icmasının Malayziya cəmiyyətinə inteqrasiyası və gənc soydaşlarımızın təhsil imkanları barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Malayziya parlamentinin senatorları Manolan bin Mohamad, Tuan İsaiah D.Jacob, Nelson Renganathan və Zurainah Musa da iştirak ediblər.
Komitə sədrinin növbəti görüşü Malayziya parlamentinin Qərbi Asiya regionu üzrə Dostluq Qrupunun rəhbəri Zahir bin Hassan ilə olub. Bu ilin may ayında Azərbaycana səfər etdiyini xatırladan malayziyalı deputat iki ölkə arasında vizasız rejimin mövcudluğunu ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasının göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan Komitənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin tövsiyələrinə uyğun olaraq soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə inteqrasiyası və şəbəkələşməsi, xaricdəki Azərbaycan icmalarının gördüyü işlər, eyni zamanda milli kimliklərini qoruması, ölkəmizə dost xalqların nümayəndələri ilə həyata keçirilən layihələr, azərbaycanlı tələbələrin Malayziyada təhsil həyatı, beynəlxalq layihələr çərçivəsində təcrübə mübadiləsi barədə fikirlərini açıqlayıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Komitə sədri Malayziyanın ali təhsil nazirinin müavini Mustafa Sakmud ilə də görüşüb. İki ölkə arasında münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edən nazir müavini qarşılıqlı tələbə mübadiləsi sahəsində fəaliyyətin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, “Biz onlara Malayziyada Azərbaycan diasporunun gələcək üzvləri kimi baxırıq” söyləyib.
Azərbaycanda təhsilə dövlət qayğısı haqqında söz açan Fuad Muradov Xaricdə Təhsil üzrə Dövlət Proqramı, bu il Xankəndidə fəaliyyətə başlayan Qarabağ Universiteti, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərən Azərbaycan evləri və həftəsonu məktəbləri haqqında məlumat verib.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi ilə davam edən görüşdə Azərbaycanın Malayziyadakı səfiri İrfan Davudov da iştirak edib.

Фуад Мурадов провел двусторонние встречи с официальными лицами Малайзии
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой (ГКРД) Фуад Мурадов встретился с председателем Сената парламента этой страны Авангом Бэми (Awang Bemee).
Председатель Сената, тепло поприветствовав гостя, подчеркнул, что в последние годы отношения двух стран развиваются по восходящей, выразил признательность за приглашение официальных лиц Малайзии на предстоящую в Баку 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Председатель комитета, поблагодарив за радушный прием, с удовлетворением напомнил о том, что в минувшем году исполнилось 30 лет установления дипломатических связей между Азербайджаном и Малайзией, выразил правительству и народу Малайзии признательность за постоянную поддержку справедливой позиции нашей страны в ООН, Организации исламского сотрудничества и на других международных платформах в 30-летний период пребывания 20 процентов территории Азербайджана под оккупацией. Коснувшись диаспорской политики Азербайджанского государства, истории, направлений деятельности комитета и реализованных им проектов, председатель отметил большие перспективы сотрудничества между двумя странами, поделился мнением об интеграции азербайджанской общины в малазийское общество и возможностях получения образования нашими молодыми соотечественниками.
Во встрече приняли участие сенаторы парламента Малайзии Манолан бин Мохамад, Туан Исаиах Д.Джакоб, Нельсон Ранганатхан и Зураинах Муса.
Очередную встречу председатель комитета провел с руководителем группы дружбы парламента Малайзии по региону Западной Азии Захиром бин Хассаном. Малазийский депутат, напомнив о своем визите в Азербайджан в мае этого года, расценил действие безвизового режима между двумя странами как показатель высокого уровня двусторонних отношений.
Фуад Мурадов, коснувшись направлений деятельности комитета, созданного общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, поделился мнением об интеграции наших соотечественников в местное общество и их сетевом взаимодействии в соответствии с рекомендациями Президента Ильхама Алиева, работе, проводимой азербайджанскими общинами за рубежом, а также сохранении ими национальной идентичности, проектах, осуществляемых совместно с представителями дружественных нашей стране народов, студенческой жизни азербайджанской молодежи в Малайзии, обмене опытом в рамках международных проектов.
На встрече состоялся обмен мнениями о развитии сотрудничества по вопросам, представляющим взаимный интерес.
В рамках визита председатель комитета также встретился с заместителем министра высшего образования Малайзии Мустафой Сакмудом. Заместитель министра, выразив удовлетворение уровнем отношений между двумя странами, подчеркнул важность активизации деятельности в области взаимного обмена студентами и сказал: “Мы относимся к ним, как к будущим членам азербайджанской диаспоры”.
Фуад Мурадов, отметив государственную заботу об образовании в Азербайджане, рассказал о Государственной программе обучения за рубежом, Карабахском университете, открывшем свои двери в этом году в Ханкенди, функционирующих при поддержке ГКРД домах Азербайджана и воскресных школах.
Во встрече, продолжавшейся взаимным обменом мнениями, также принял участие посол Азербайджана в Малайзии Ирфан Давудов.