Düsseldorf və ətraf şəhərlərdəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Almaniyanın Düsseldorf və ətraf şəhərlərindəki Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçən Vətən oğullarının əziz xatirəsinin ehtiramla yad olunması ilə başlayıb.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin sədri Nuran Abdullayev görüş iştirakçılarını təşkilatın işi barədə məlumatlandırıb, Alyansın səmərəli fəaliyyətində bu ölkədə yaşayan soydaşlarımızın müstəsna xidmətləri olduğunu bildirib.
Komitə sədri soydaşlarımıza diaspor işinə verdikləri töhfələrə görə təşəkkür edib. O, komitənin və diasporun həyata keçirdiyi uzunmüddətli layihələr, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri, soydaşlarımız arasında uğurla gedən icmalaşma prosesi və diaspor fəaliyyətinin digər vacib istiqamətləri barədə danışıb.
Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu diaspor siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə inkişaf etdirilərək yeni səviyyəyə yüksəldildiyi, məzmunca dərinləşdiyi, xaricdə yaşayan hər bir azərbaycanlının dövlətimizin diqqətində olduğu nəzərə çatdırılıb.
Mədəniyyətimizin dünyada tanıdılmasında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xidmətlərinin  danılmaz olduğu və xaricdəki soydaşlarımızın bu xidmətləri yüksək qiymətləndirdiyi vurğulanıb.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin üzvü, “Muğam” Alman-Azərbaycan Musiqi Birliyinin rəhbəri, pianoçu Səbinə Məmmədova çıxışında dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın birliyi istiqamətində aparılan işlərdən danışıb, diaspora göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq ifadə edib.
Daha sonra ölkəmizin Qarabağda qazandığı qələbədən bəhs edən videoçarxlar nümayiş̧ olunub və alqışlarla qarşılanıb.
Görüşdə soydaşlarımızın sualları cavablandırılıb, icma fəaliyyətinin inkişafına müasir konseptual yanaşma ilə bağlı təkliflər səsləndirilib, perspektivlər geniş müzakirə olunub.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Skripkaçılar Fərhad Qarayusifli, Anne-Heloise Gevers, Almaniyada yaşayan bəstəkar, müğənni və multiinstrumentalist  Seyran İsmayılxanov, İtaliyada yaşayan opera ifaçısı, mezzo-soprano Çinarə Şirinova, pianoçu Səbinə Məmmədova, Muğam Televiziya Müsabiqəsinin laureatı Vüsalə Cabirin ifaları və digər zövq oxşayan musiqilər alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, icma görüşünə Almaniyanın 25-dən çox şəhərindən 200-dən artıq soydaşımız qatılıb.
Son illər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılarla sistemli şəkildə görüşlər təşkil edir, soydaşlarımızın təklif və problemləri dinlənilir, vahid diaspor şəbəkəsinin yaradılması istiqamətində aparılan işlər təhlil olunur.

Состоялась встреча с азербайджанской общиной Дюссельдорфа и окрестных городов
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с азербайджанской общиной Дюссельдорфа и окрестных городов Германии.
Встреча началась с исполнения государственного гимна Азербайджана и почтения с глубоким уважением светлой памяти сынов Родины, отдавших жизнь за территориальную целостность и суверенитет нашей страны.
Председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Нуран Абдуллаев проинформировал участников мероприятия о работе организации, отметил, что нашим соотечественникам, проживающим в этой стране, принадлежат исключительные заслуги в плодотворной деятельности альянса.
Председатель комитета поблагодарил соотечественников за вклад в работу диаспоры. Oн рассказал о долгосрочных проектах, осуществляемых комитетом и диаспорой, домах Азербайджана, координационных советах, воскресных школах за рубежом, успешно протекающем процессе становления общины между нашими соотечественниками и других важных направлениях диаспорской деятельности.
Подчеркнуто, что диаспорская политика, основа которой была заложена общенациональным лидером, получив сегодня развитие под руководством Президента Ильхама Алиева, достигла нового уровня, стала глубже по содержанию, что проживающий за рубежом каждый азербайджанец находится в центре внимания нашего государства.
Говорилось о том, что трудно переоценить заслуги Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в популяризации нашей культуры в мире, что наши соотечественники за рубежом высоко ценят эти заслуги.
Член правления Альянса азербайджанцев Германии руководитель, Германо-азербайджанского музыкального объединения “Mугам”, пианистка Сабина Мамедова довела до внимания работу, направленную на достижение единства наших соотечественников, проживающих в различных странах мира, выразила Азербайджанскому государству признательность за внимание и заботу о диаспоре.
Затем был показан и встречен аплодисментами видеоролик, повествующий о победе, одержанной нашей страной в Карабахе.
На встрече были даны ответы на вопросы наших соотечественников, прозвучали предложения, связанные с современным концептуальным подходом к развитию деятельности общины, широко обсуждались перспективы.
Мероприятие продолжилось художественной частью. Исполнение скрипачей Фархада Гараюсифли и Анне-Гелоисе Геверс, композитора, певца и мультиинструменталиста Сейрана Исмаилханова, живущего в Германии, оперной певицы, меццо-сопрано Чинары Шириновой, живущей в Италии, пианистки Сабины Мамедовой, лауреата Телевизионного конкурса мугама Вюсали Джабир и другая замечательная музыка были встречены аплодисментами.
Отметим, что во встрече общины приняли участие свыше 200 наших соотечественников из более, чем 25 городов Германии.
В последние годы Государственный комитет по работе с диаспорой систематически организует встречи с азербайджанцами, проживающими в различных странах, выслушиваются предложения и проблемы наших соотечественников, анализируется работа, проводимая в области создания единой диаспорской сети.