Dmanisidə həftəsonu məktəbi açılıb
“...Azərbaycan məktəblərinin, bazar günü məktəblərinin açılması istiqamətində biz hər zaman kömək göstərməyə hazırıq. Əslində, bunu edirik. Bəlkə də bunu daha da təşkilatlanmış şəkildə etmək lazımdır. Çünki Ana dili əsas amildir. Ana dili bütün Azərbaycan vətəndaşlarını birləşdirir” – bu sözləri Prezident İlham Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V Zəfər Qurultayında səsləndirib.
Dövlət başçısının tapşırıq və tövsiyələri əsasında müxtəlif xarici ölkələrdə həftəsonu məktəblərinin açılması davam edir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin layihələri çərçivəsində “Dmanisi Tədris Mərkəzi”nin təşkilatçılığı ilə rayonun Qarabulaq kəndində həftəsonu məktəbi fəaliyyətə başlayıb.
Məktəbdə müxtəlif yaş qruplarından olan azərbaycanlı uşaqlara Azərbaycan və gürcü dillərinin tədrisi üçün bütün lazımi şərait yaradılıb.
“Məktəbə ixtisaslı müəllimlər cəlb olunub, uşaqlar Azərbaycan dilini mükəmməl öyrənməyə böyük maraq və həvəs göstərirlər. Burada yaşayan azərbaycanlı ailələrin uşaqları üçün nəzərdə tutulan "bazar günü" məktəblərinin başlıca məqsədi yetişməkdə olan yeni nəsli tariximiz, mədəniyyətimiz barədə məlumatlandırmaqdır. Hazırda uşaq və yeniyetmələr üçün rayonun Hamamlı və Qarabulaq kəndlərində Azərbaycan dili kursları təşkil olunub”,- deyə Mərkəzin rəhbəri Kamran Xıdırov bildirib.
Azərbaycan dili müəllimi İntiqam İsmayılov ana dilində danışmağın Azərbaycançılıq ideyasının yaşadılması üçün vacib olduğunu, Azərbaycan məktəblərində istifadə edilən "Əlifba" və "Ana sözü" dərslikləri əsasında Azərbaycan dilinin qrammatikası, morfologiyası, Azərbaycan ədəbiyyatından uşaqlar üçün yazılan hekayə və şerlər, yazıçılar haqqında məlumat verildiyini vurğulayıb.
"Bazar günü" məktəbinin gürcü dili müəllimi Maya Xmaladze öz növbəsində çıxışında son illər ərzində Gürcüstanın ali məktəblərinə vahid test üsulu ilə qəbul olan azərbaycanlı tələbələrin sayının xeyli artmasında bu kursların xüsusi rolunu qeyd edib: “İki xalq arasındakı dostluq münasibətləri, azərbaycanlıların gürcü  cəmiyyətinə inteqrasiyasında bu kurslar müstəsna rol oynayacaq”.

В Дманиси открыта воскресная школа
“...Мы всегда готовы оказать помощь в открытии азербайджанских школ, воскресных школ. На самом деле мы это делаем. Возможно, это надо делать более организованно, потому что родной язык – основной фактор. Родной язык объединяет всех граждан Азербайджана”, – Президент Ильхам Алиев сказал это на проведенном в Шуше V Съезде Победы азербайджанцев мира.
По поручению и рекомендациям главы государства в различных зарубежных странах продолжается открытие воскресных школ. В рамках проектов Государственного комитета по работе с диаспорой при организационной поддержке “Образовательного центра Дманиси” в селе Гарабулаг района начала функционировать воскресная школа.
В школе созданы все необходимые условия для обучения азербайджанских детей разных возрастных групп азербайджанскому и грузинскому языкам.
“В школу привлечены квалифицированные учителя, ребята проявляют большой интерес и желание к обстоятельному изучению азербайджанского языка. Основная цель воскресных школ, предусмотренных для проживающих здесь детей из азербайджанских семей, заключается в информировании подрастающего молодого поколения о нашей истории и культуре. В настоящее время в селах Хамамлы и Гарабулаг района организованы курсы азербайджанского языка для детей и подростков”, - сказал руководитель центра Кямран Хыдыров.
Учитель азербайджанского языка Интигам Исмайлов подчеркнул, что владение родным языком является важным для сохранения идеи азербайджанства, что на основе учебников "Азбука" и "Родная речь", применяемых в азербайджанских школах, дается информация о грамматике, морфологии азербайджанского языка, рассказах и стихах для детей из азербайджанской литературы, писателях.
Учитель грузинского языка воскресной школы Мая Хмаладзе в свою очередь отметила особую роль данных курсов в значительном увеличении числа азербайджанских студентов, поступивших в последние годы в высшие учебные заведения Грузии методом единого тестирования: “Курсы сыграют исключительную роль в дружественных отношениях между двумя народами, интеграции азербайджанцев в грузинское общество”.