Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində 2024-cü ilin 9 ayının yekunlarının müzakirəsinə dair kollegiya iclası keçirilib
8 oktyabr, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində 2024-cü ilin 9 ayı ərzində görülən işlərə həsr olunan kollegiya iclası keçirilib.
İclas Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Açılış nitqində sədr Fuad Muradov 2024-cü ilin ilk 9 ayı ərzində komitənin həyata keçirdiyi layihələr və Azərbaycan diasporunun fəaliyyətindən danışıb. Diasporun koordinasiyalı fəaliyyəti, təşkilatlanması, ana vətənlə əlaqələrinin möhkəmlənməsi sahəsində mühüm addımlar atıldığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın diasporun fəaliyyətinə göstərdikləri diqqət və qayğının, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasının soydaşlarımız arasında böyük ruh yüksəkliyi yaratdığını söyləyib, Azərbaycan Prezidentinin tapşırıq və tövsiyələrinin diaspor fəaliyyətinin təməl prinsiplərini təşkil etdiyini vurğulayıb.
İclasda Komitə Aparatının müvafiq şöbələrinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun hesabatları dinlənilib. Həm ölkə daxilində, həm də xaricdə irimiqyaslı layihələr, konfranslar, ixtisaslaşmış forumlar və digər tədbirlər haqqında məlumat verilib.
Daha sonra kollegiya üzvləri təqdim olunan hesabatları və 2024-cü ilin son 3 ayında qarşıda duran vəzifələri, 2025-ci ilin tədbirlər planını, fəaliyyət istiqamətlərini müzakirə edib, yeni tapşırıqlar səsləndiriblər.
Kollegiya iclası dövlət başçısının sərəncamı ilə təltif olunan komitə əməkdaşlarına medalların təqdim edilməsi ilə yekunlaşıb.

В Государственном комитете по работе с диаспорой состоялось заседание коллегии, посвященное обсуждению итогов 9 месяцев 2024 года
8 октября, 2024В Государственном комитете по работе с диаспорой состоялось заседание коллегии, посвященное работе, проделанной за 9 месяцев 2024 года.
Заседание началось с исполнения государственного гимна. Открывая мероприятие, председатель Фуад Мурадов коснулся проектов, реализованных комитетом за 9 месяцев 2024 года, и деятельности азербайджанской диаспоры, отметил, что предприняты важные шаги в области координированной деятельности, организационного становления диаспоры, укрепления ее связей с родиной.
Он подчеркнул, что внимание и забота Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой о деятельности диаспоры, а также обеспечение территориальной целостности Азербайджана было воспринято нашими соотечественниками с большим воодушевлением, констатировал, что поручения и рекомендации Президента Азербайджана являются основополагающими принципами диаспорской деятельности.
На заседании были заслушаны отчеты соответствующих отделов Аппарата комитета и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры. Говорилось о крупномасштабных проектах, конференциях, специализированных форумах и других мероприятиях как в стране, так и за рубежом.
Затем члены коллегии обсудили представленные отчеты и предстоящие в последние 3 месяца 2024 года задачи, план мероприятий на 2025 год, дали новые поручения.
Заседание коллегии завершилось вручением сотрудникам комитета медалей, которыми они были награждены распоряжением главы государства.