Dövlət Komitəsinin sədri İstanbul valisi ilə görüşüb
Türkiyədə səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İstanbul valisi Davut Gül ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan İstanbul valisi Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib, münasibətlərin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatmasında prezidentlər Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və İlham Əliyevin rolunu vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən Komitə sədri Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığının bütün dünya ölkələrinə nümunə olduğunu söyləyib. Görüş zamanı “1990-cı illərdən etibarən Türkiyə Respublikasına (İstanbul şəhərinə) mühacirət etmiş və hazırda orada yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olması ehtimal olunan şəxslərə, o cümlədən onların Türkiyə ərazisində anadan olmuş ailə üzvlərinə dair Tədbirlər Planı”nın icrasına dair bir sıra məsələlər müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, indiyədək 7093 nəfərin müraciəti cavablandırılıb. Onlardan 3623 nəfərin pasport rəsmiləşdirilməsi və digər xidmət-sorğular həyata keçirilib. Bu prosesdə İstanbul valiliyinin rolu xüsusi vurğulanıb.

Committee chairman met with the governor of Istanbul
6 April, 2024Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with Davut Gul, the governor of Istanbul, within his visit to Türkiye.
Welcoming the guest, the governor expressed his satisfaction with the high level of the ties between the two countries and emphasized the role of Presidents Recep Tayyip Erdogan and Ilham Aliyev in becoming strategic alliances.
Expressing his gratitude for the warm welcome, the chairman of the committee pointed out the Turkish-Azerbaijani brotherhood as an example for all countries.
A number of issues related to the implementation of the “Action Plan for persons who has immigrated to the Republic of Turkey (Istanbul) since the 1990s and are likely to be citizens of the Republic of Azerbaijan, including their family members born in Turkey” were debated at the meeting.
It was noted that 7093 applications have been answered so far. 3,623 Azerbaijanis received passport registration and other services. The assistance of Istanbul Governorship to this process was emphisized.