Dövlət Komitəsinin sədri İstanbul valisi ilə görüşüb
Türkiyədə səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İstanbul valisi Davut Gül ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan İstanbul valisi Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib, münasibətlərin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatmasında prezidentlər Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və İlham Əliyevin rolunu vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən Komitə sədri Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığının bütün dünya ölkələrinə nümunə olduğunu söyləyib. Görüş zamanı “1990-cı illərdən etibarən Türkiyə Respublikasına (İstanbul şəhərinə) mühacirət etmiş və hazırda orada yaşayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olması ehtimal olunan şəxslərə, o cümlədən onların Türkiyə ərazisində anadan olmuş ailə üzvlərinə dair Tədbirlər Planı”nın icrasına dair bir sıra məsələlər müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, indiyədək 7093 nəfərin müraciəti cavablandırılıb. Onlardan 3623 nəfərin pasport rəsmiləşdirilməsi və digər xidmət-sorğular həyata keçirilib. Bu prosesdə İstanbul valiliyinin rolu xüsusi vurğulanıb.

Председатель Государственного комитета встретился с губернатором Стамбула
6 апреля, 2024Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Стамбуле, встретился с губернатором Стамбула Давутом Гюлем.
Поприветствовав гостя, губернатор Стамбула выразил удовлетворение высоким уровнем турецко-азербайджанских отношений, подчеркнул роль президентов Реджепа Тайипа Эрдогана и Ильхама Алиева в том, что отношения достигли уровня стратегического союзничества.
Председатель комитета, выразив признательность за радушный прием, отметил, что турецко-азербайджанское братство служит примером для всех стран мира. В ходе встречи состоялось обсуждение ряда вопросов относительно исполнения “Плана мероприятий, связанных с лицами, предположительно являющимися гражданами Азербайджанской Республики, эмигрировавшими в 1990-х годах в Турецкую Республику (город Стамбул) и проживающими там в настоящее время, в том числе членами их семей, родившимися на территории Турции”.
Было доведено до внимания, что на сегодняшний день даны ответы на обращения 7093 человек. Из них для 3623 человек оформлены паспорта, оказаны другие услуги. Особо отмечена роль Стамбульского губернаторства в данном процессе.