Bir qrup amerikalı jurnalist və media eksperti Ağdama səfər edib
Amerika Birləşmiş Ştatlarında fəaliyyət göstərən bir qrup jurnalistdən və media ekspertindən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində olub.
Qarabağa səfərin proqramı Qafqazın “Xirosiması” adlandırılan Ağdam şəhərindən başlayıb. Öncə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) əməkdaşı amerikalı qonaqlara işğal illərində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən kütləvi şəkildə Azərbaycan torpaqlarında, o cümlədən Ağdam rayonunda basdırılmış minalar barədə məlumat verib və jurnalistlərin suallarını cavablandırıb, iki yerüstü minanın təmizlənməsi əməliyyatı nümayiş etdirilib.
Sonra Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşı erməni vandalizmi nəticəsində ərazidəki tarixi, mədəni və dini abidələrin əksəriyyətinin dağıdıldığı barədə məlumat verib.
Amerikalı jurnalistlər Cümə məscidini, Şəhidlər Xiyabanını və Ağdam Dram Teatrını ziyarət ediblər. Onlara bu memarlıq abidələrinin işğaldan əvvəlki vəziyyətini əks etdirən fotoşəkillər göstərilib. Xarici qonaqlar qarşılaşdıqları mənzərədən şoka düşdüklərini gizlətməyiblər.
Qonaqlar Ağdam rayonunda aparılan bərpa işlərinin gedişi ilə də tanış olublar və Ağdam Konfrans Mərkəzini ziyarət ediblər.
Nümayəndə heyətini səfərdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları müşayiət edib.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə ABŞ-ın Yel Univeristetində təhsilini davam etdirən, “Report” İnformasiya Agentliyinin ABŞ bürosunda çalışan azərbaycanlı jurnalist Vüsalə Abbasova, “Arab News”un BMT bürosunun rəhbəri, Əfqanıstan, İraq və Cənubi Livandakı münaqişə bölgələrində dünyanın qabaqcıl media qurumlarının (Fox TV, CNN, Al Jazeera) müharibə müxbiri kimi uzun illər çalışmış Əfram Kosafi, Kolumbiya Respublikasının tanınmış televiziya şəbəkəsinin (Caracol TV and Canal 1) Nyu-York və paytaxt Vaşinqtondakı müxbiri, tanınmış blogger Paola Varqas, “Schirach Report”un təsisçisi və baş redaktoru Paolo von Şiraç, “Anadolu” Agentliyinin ABŞ bürosunun fotojurnalisti, “Turkish Journal”ın təsisçisi Selcuk Acar və “RC Communications”nın prezidenti, tanınmış jurnalist və siyasi şərhçi Kelvin Dark daxildir.
Bakıya səfərin ilk günündə nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyasında və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində görüşləri keçirilib. Qonaqlar Heydər Əliyev Mərkəzi və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ilə də tanış olublar.

A group of journalists from the United States visited Aghdam
A delegation consisting of journalists and media experts from the United States visited the liberated territories of Azerbaijan.
Aghdam, "Hiroshima" of the Caucasus, was the first destination of the foreign journalists. An employee of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) informed the American guests about the land mines massively planted by the Armenian armed forces on occupied territories, including the Aghdam region. ANAMA employee also answered the questions of the journalists who witnessed the explosion of two land mines.
Then, the employee of the special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of the Karabakh Economic Region (except Shusha district) gave information  about historical, cultural and religious monuments exposed to the Armenian vandalism.
The journalist from the United States visited Juma Mosque, Alley of Martyrs and the building of  Aghdam Drama Theatre. Looking at the old photos and current state of the monuments, the journalists felt deep regret and astonishment.
The guests also got familiarized with the restoration works carried out in Aghdam region and visited the Aghdam Conference Center.
Employees of the State Committee accompanied the delegation on Diaspora Work.
The  delegation included Azerbaijani journalist Vusala Abbasova, student of Yale University and reporter of  US bureau of the "Report" Information Agency, Afram Kosafi, head of the UN bureau of "Arab News", former representative of the world's leading media organizations in the conflict regions of Afghanistan, Iraq and South Lebanon (who worked for many years as a war correspondent (Fox TV, CNN, Al Jazeera), Paola Vargas, New York and Washington correspondent of the well-known television network of the Republic of Colombia (Caracol TV and Canal )famous blog writer,  Paolo von Shirac, founder and chief of "Schirach Report" Selcuk Acar, photojournalist of the US bureau of "Anadolu" Agency, founder of "Turkish Journal" and Calvin Dark, president of "RC Communications", well-known journalist and political commentator.
On the first day of their visit to Baku, the delegation had meetings at the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and the State Committee on Work with Diaspora. The guests also got acquainted with Heydar Aliyev Centre and "Icherisheher" State Historical-Architecture Reserve.