Belarusda nar bayramı keçirilib
Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedaqoji Universitetində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin texniki-təşkilati dəstək göstərdiyi Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin təşəbbüsü ilə nar bayramı qeyd olunub.
Bayramda Belarusun Din və millətlər üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi Aleksandr Rumak, Belarus Azərbaycan İcmaları Konqresinin üzvləri, Azərbaycanın Belarusdakı Səfirliyinin, BMT-nin Belarusdakı Nümayəndəliyinin, Türkmənistanın Bahar Mədəniyyət və Təhsil Fondunun təmsilçiləri, UNİCEF-in Belarusdakı nümayəndələri və universitet tələbələri iştirak edib.
Tədbirin təşkilində məqsəd Azərbaycanla Belarus xalqları arasında təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək, həmçinin universitetin qarşıdan gələn 110 illiyini qeyd etməkdir.
Azərbaycan icmasının nümayəndələri mədəniyyətimiz haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib.
"Bizim dostluğumuz ölkədə sabitləşdirici amildir," – deyə Belarusun Din və millətlər üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi Aleksandr Rumak qeyd edib.
Universitetin rektoru Aleksandr Juk təhsil müəssisəsinin elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində Azərbaycan ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, burada Azərbaycan dili mərkəzinin açıldığını, 2014-cü ildə isə Bakı Slavyan Universitetində Belarus dili və mədəniyyəti mərkəzinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Bayram tədbirində universitetin yaradıcı kollektivi konsert proqramı ilə çıxış edib, milli rəqslər nümayiş olunub, həm Azərbaycan, həm də Belarus dillərində şeir və mahnılar səsləndirilib. Tədbirdə, həmçinin Azərbaycanın görkəmli rəssamı Toğrul Nərimanbəyovun nar təsvirli rəsmlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.

B Беларуси состоялся праздник граната
6 ноября, 2024По инициативе Центра азербайджанского языка и культуры, которому Государственный комитет по работе с диаспорой оказывает организационно-техническую поддержку, в Белорусском государственном университете имени Максима Танка отмечен праздник граната.
B празднике приняли участие уполномоченный по делам религий и национальностей Беларуси Александр Румак, члены Конгресса азербайджанских общин Беларуси, представители посольства Азербайджана в Беларуси, Представительства ООН в Беларуси, Фонда культуры и образования Туркменистана "Бахар", ЮНИСЕФ в Беларуси и студенты университета.
Цель организации мероприятия заключается в укреплении сотрудничества между народами Азербайджана и Беларуси в области образования, науки и культуры, а также проведении 110-летия университета.
Представители азербайджанской общины подробно проинформировали гостей о нашей культуре.
"Наша дружба является стабилизирующим фактором в стране", – сказал уполномоченный по делам религий и национальностей Беларуси Александр Румак.
Ректор университета Александр Жук отметил, что вуз тесно сотрудничает с Азербайджаном в области науки, образования и культуры, что здесь открыт центр азербайджанского языка, а в 2014 году в Бакинском славянском университете создан центр белорусского языка и культуры.
Творческий коллектив университета выступил на праздничном мероприятии с концертной программой, были представлены национальные танцы, прозвучали стихи и песни на азербайджанском и белорусском языках. На мероприятии также была организована выставка картин известного азербайджанского художника Тогрула Нариманбекова с изображением граната.