Bişkekdə diaspor nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Qırğız Respublikasında yaşayan milli və etnik azlıqlar arasında münasibətləri tənzimləyən ictimai qurum olan Qırğızıstan Xalq Assambleyasında həmin ölkədə məskunlaşmış Azərbaycan diaspor nümayəndələri ilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyinin görüşü keçirilib.
Qırğız Respublikasına işgüzar səfər çərçivəsində baş tutan görüşdə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov tədbir iştirakçılarına Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib, Qırğızıstanda yaşayan soydaşlarımızın problemlərinin həllinin ölkəmiz üçün əhəmiyyətindən danışıb. Sədr müavini Azərbaycan dilinə, ədəbiyyatına, tarixinə marağın artmasının, həmvətənlərimizin yerli vətəndaş cəmiyyətinə inteqrasiyasının vacibliyini vurğulayıb, həmçinin Qırğız Respublikası dövlətinin orada yaşayan azərbaycanlılara qayğısından məmnunluğunu ifadə edib.
“Birlik” İctimai Birliyinin sədri Xansıvar Baxşəliyev görüş iştirakçılarını salamlayaraq, diasporun hazırki vəziyyəti, son aylar müşahidə olunan canlanma və təşkilatın gələcək planları barədə məlumat verib.
Daha sonra “Azəri” İctimai Birliyinin fəxri prezidenti, Qırğız Respublikasının Əməkdar həkimi Akif Alaferdov çıxış edərək Azərbaycan dövlətinin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza göstərdiyi diqqətə görə minnətdarlığını bildirib.
Sonra həmvətənlərimizi maraqlandıran suallar cavablandırılıb, yeni təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Komitəyə müraciət qaydalarına dair məlumat verilib.
Tədbirin sonunda Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Dili və Dil Siyasəti üzrə Milli Komissiyasının sabiq rəhbəri Kanıbek Osmanaliyevə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalı, Qırğızıstanda yaşayan soydaşımız, diaspor fəalı, həkim Nəbi Tağıyevə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib.

A meeting with the diaspora members was held in Bishkek
People's Assembly of Kyrgyzstan, a public body regulating relations between national and ethnic minorities living in the Kyrgyz Republic, hosted a meeting with representatives of the Azerbaijani diaspora based in that country and the leadership of the State Committee on Work with Diaspora.
During the meeting, which took place within the framework of the working visit to the Kyrgyz Republic, the Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbayov informed the participants of the event about the activities of the committee, implemented projects, and spoke about the importance of solving the problems of our compatriots living in Kyrgyzstan for our country. The deputy chairman stressed the importance of increasing interest in the Azerbaijani language, literature, history, integration of our compatriots into the local society.
Welcoming the participants of the meeting, the chairman of the “Birlik” Public Union Khansivar Bakhshaliyev informed about the current state of the diaspora, the revival  of the recent months and and the future plans of the organization.
Then, honorary president of “Azeri” Public Union, honored doctor of Kyrgyz Republic Akif Alaferdov expressed his gratitude for the attention of the Azerbaijani state to our compatriots living abroad.
During the meeting a wide range of ideas were exchanged and questions were answered.
At the end of the event, the former head of the National Commission for State Language and Language Policy under the President of the Kyrgyz Republic
Kanibek Osmanaliyev was awarded the Jubilee Medal “100th anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)”, and our compatriot, Diaspora activist, doctor Nabi Tagiyev - the medal “For service in the Diaspora activity”.