Azərbaycan diasporu İsveçrə parlamentinə bəyanat ünvanlayıb
İsveçrə Federal Məclisinin bir qrup deputatı tərəfindən İsveçrə hökumətinə ünvanlanan və məzmunca Azərbaycana qarşı qərəzli xarakter daşıyan sorğu İsveçrədə fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları tərəfindən etirazla qarşılanıb.
İsveçrədəki Azərbaycan diaspor təşkilatları İsveçrə parlamentinə bununla əlaqədar bəyanatlar ünvanlayıblar. Bəyanatlarda hər iki dövlətin qarşılıqlı əlaqələrinin önəmi vurğulanıb. Cənubi Qafqazda sülhün əleyhinə olan qüvvələrin COP29-dan istifadə edərək öz məqsədlərinə çatmaq cəhdləri diqqətə çatdırılıb.
Cari ilin noyabr ayında keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP) 29-cu sessiyasının qlobal ekoloji problemlərin həlli istiqamətində töhfəsi ilə yanaşı regionda sülhün təminatı baxımından da vacibliyi qeyd olunub.
İsveçrə parlamentində səslənən “soyqırım” və “etnik təmizləmə” ittihamlarının reallığı əks etdirmədiyi vurğulanıb, bu tip ifadələrin İsveçrənin dövlət qurumlarında müzakirəsinin yolverilməz olduğu bildirilib.
COP29-un xarici manipulyasiya üçün deyil, əsas iqlim məsələlərini həll etmək üçün vacib platforma olduğu xatırladılıb. İsveçrə parlamentinin üzvləri məsuliyyətli yanaşma nümayiş etməyə çağırılıb.

Азербайджанская диаспора направила заявление парламенту Швейцарии
24 сентября, 2024Запрос, адресованный группой депутатов Федерального собрания Швейцарии швейцарскому правительству и носящий по своему содержанию предвзятый характер против Азербайджана, вызвал протест функционирующих в Швейцарии азербайджанских диаспорских организаций.
В связи с этим азербайджанские диаспорские организации в Швейцарии направили заявления швейцарскому парламенту. B заявлениях отмечается значение взаимных связей двух государств. Доводятся до внимания попытки сил, выступающих против мира на Южном Кавказе, добиться своих целей, используя COP29.
Подчеркивается, что предстоящая в ноябре текущего года 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP), наряду с вкладом в дело решения глобальных экологических проблем, представляет важность и с точки зрения обеспечения мира в регионе.
Говорится о том, что прозвучавшие в парламенте Швейцарии обвинения в “геноциде” и “этнической чистке” не отражают реальности, что обсуждение в швейцарских государственных структурах подобных выражений вызывает обеспокоенность.
Напоминается о том, что COP29 является важной платформой для решения основных вопросов климата, а не внешней манипуляции. Заявление призывает членов парламента Швейцарии к демонстрации ответственного подхода.