Azərbaycan diaspor təşkilatları Niderland Hökumətinin qərəzli mövqeyi ilə bağlı bəyanatlar yayıblar
13 sentyabr tarixində Niderland Krallığının hökuməti tərəfindən hazırkı səlahiyyət müddəti üçün planlarını özündə əks etdirən proqram ictimaiyyətə təqdim olunub. Bu proqramın artmaqda olan münaqişələri əhatə edən “Beynəlxalq təhlükəsizlik” bölməsində Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi “Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi” kimi qeyd olunub.
Niderland Krallığındakı Azərbaycan diaspor təşkilatları bununla bağlı etirazlarını bildiriblər. Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası, “Ana Vətən” Niderland Azərbaycanlı Qadınlar Birliyi, Hollanda Azərbaycan Türk Kültür Dərnəyi, Benelüks Azərbaycanlıları Konqresi, Beynəlxalq Azərbaycanlı Xanımlar Klubu, Azərbaycan-Niderland “Odlar Yurdu” Cəmiyyəti Niderland Hökumətinin qərəzli mövqeyi barədə bəyanat yayıblar.
Bəyanatda Azərbaycanın öz torpaqlarını azad etməsinin “Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi” kimi göstərilməsinin qəbuledilməz olduğu və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası üçün atdığı addımları tamamilə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun həyata keçirdiyi vurğulanıb.
Bununla yanaşı, Qarabağ bölgəsinin qondarma “Dağlıq Qarabağ” kimi adlandırılması qətiyyətlə rədd edilib. Azərbaycanda “Dağlıq Qarabağ” adlı inzibati və ya coğrafi vahid olmadığı, habelə hər bir dövlət və təşkilatın Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində Azərbaycan Respublikasının müvafiq orqanları tərəfindən standartlaşdırılmış və BMT-nin Coğrafi Adlar üzrə Ekspertlər Qrupu çərçivəsində qəbul edilmiş coğrafi adlara istinadının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Bəyanatın sonunda diaspor təşkilatları Niderland hökumətini obyektiv və balanslı yanaşmaya və Azərbaycanla münasibətlərə mənfi təsir edə biləcək bəyanatlardan çəkinməyə çağırıb.

On September 13, the government of the Kingdom of the Netherlands presented a program containing its plans for the current term of office to the public. The liberation of Azerbaijani territories is mentioned as "capture of Nagorno-Karabakh" in the "International security" section of this program, which covers the growing conflicts.
The Azerbaijani diaspora organizations in the Netherlands expressed their objections in this regard. Coordination Council of the Netherlands-Belgium Azerbaijanis, the "Mother Vatan" Netherlands Azerbaijani Women's Union, the Azerbaijani-Turkish Cultural Society in Holland, the Benelux Azerbainjanis Congress, International Azerbaijani Ladies' Club, Azerbaijan-Netherlands "Odlar Yurdu" Society issued joint statement condemning the biased position of the Netherlands against the country.
It is stated in the statement that it is unacceptable that the document, when addressing recent conflicts, refers to the liberation of Azerbaijani territories as the “takeover of Nagorno-Karabakh” and emphasized that the steps taken by Azerbaijan for the restoration of territorial integrity are fully in accordance with the norms and principles of international law.
It is also highlighted that this interpretation reflects a biased stance towards Azerbaijan and misrepresents the post-conflict reality in the region.
At the end of the statement, Azerbaijani diaspora organizations called on the government of the Netherlands to adopt an objective and balanced approach and strongly urge it to refrain from statements that could negatively impact relations with Azerbaijan.”