Azərbaycanlı alimlərə medallar təqdim olunub
18 sentyabr, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər Murad Ömərov və Səbinə İsgəndərovaya təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalını təqdim edib.
Komitə sədri soydaşlarımızın diasporumuzun inkişafına və ölkəmizin xaricdə tanıdılmasına verdikləri töhfələri yüksək qiymətləndirib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Əməkdar elm xadimi, texnika elmləri doktoru, professor Murad Ömərov Azərbaycan-Ukrayna Dostluq Cəmiyyətinin sədri, Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin Prorektorudur.
Səbinə İsgəndərova Kanadanın Alberta vilayətində fəaliyyət göstərən Alberta Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin (ALACS) təsisçisidir.
Hər iki diaspor fəalı fəaliyyətlərinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə Prezident İlham Əliyevə və Azərbaycan dövlətinə təşəkkür edib, bundan sonra Azərbaycan elimin inkişafı üçün əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərini bildiriblər.

Азербайджанским ученым вручены медали
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов вручил азербайджанским ученым Мураду Омарову и Сабине Искендеровой, проживающим за рубежом, медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”, которой они были награждены.
Председатель комитета высоко оценил вклад соотечественников в развитие диаспоры и популяризацию нашей страны за рубежом, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Заслуженный деятель науки, доктор технических наук, профессор Мурад Омаров является председателем Общества азербайджано-украинской дружбы, проректором Харьковского национального университета радиоэлектроники.
Сабина Искендерова – учредитель Азербайджанского культурного общества Альберты (ALACS), функционирующего в канадской провинции Альберта.
Оба активиста диаспоры выразили Президенту Ильхаму Алиеву и Азербайджанскому государству признательность за высокую оценку их деятельности, отметили, что отныне приложат все усилия для развития азербайджанской науки.