Azərbaycan icması Niderland Parlamentinin üzvləri ilə görüşüb
Xəbər verdiyimiz kimi Niderland hökumətinin səlahiyyət müddəti üçün planlarını əks etdirən proqramın “Beynəlxalq təhlükəsizlik” bölməsində Azərbaycan ərazilərinin azad olunması “Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi” kimi göstərilib. Həmin ölkədəki soydaşlarımız bunu ciddi narazılıqla qarşılayıb və Azərbaycan diaspor təşkilatları bəyanatlar verib. “Ana Vətən” Niderland Azərbaycanlı Qadınlar Birliyi Niderland parlamentinə görüş üçün müraciət ünvanlayıb, petisiya hazırlayıb.
Müraciət müsbət cavablandırılıb və Niderland Parlamentinin Xarici Ölkələrlə İş üzrə komissiyasının üzvləri Azərbaycan icması ilə görüşüb. Görüşdə Parlamentin müxtəlif partiyalardan olan üzvləri Raymond de Roon (PVV), Isa Kahraman (NSC), Doğukan Ergin (DENK) və komissiya sədri Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) iştirak edib.
Görüşdə Niderland dövlətinin, parlamentinin, mediasının Qarabağ münaqişəsi, Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbəsi və Azərbaycan xalqına aid abidələrin dağıdılması ilə bağlı daha obyektiv mövqe tutmalı olduğu ifadə edilib. Ermənilərin öz qeyri-qanuni tikililərini dünya ictimaiyyətinə erməni mədəniyyətinin məhvi kimi təqdim etməsinə etiraz bildirilib. Həqiqətlərlə yerində tanışlıq üçün Parlament üzvləri Azərbaycana dəvət olunub.
Petisiyada Azərbaycan icmasının ermənilərlə və ümumilikdə Azərbaycan xalqının qonşu dövlətlərlə sülh şəraitində yaşamaq istədiyi, heç bir münaqişə arzusunda olmadığı vurğulanıb. Parlament üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb ki, Birinci Qarabağ müharibəsində ermənilər tərəfindən Azərbaycanın tarixi mədəni irsinə qarşı törədilən dağıntılara, vandalizmə və saxtalaşdırmalara dünya ictimaiyyəti biganə yanaşıb. Eyni zamanda, Birinci Qarabağ müharibəsində əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş 4.000-ə qədər soydaşımızın taleyinin hələ də qaranlıq olduğu, aidiyyəti beynəlxalq təşkilatların buna ciddi reaksiya vermədiyi qeyd edilib.
Niderlandda yaşayan 15 minlik Azərbaycan icması adından parlament üzvlərindən petisiyada göstərilən bütün məsələlərin komissiyanın və parlamentin iclaslarında baxılması xahiş olunub.
Görüşün sonunda qeyri-rəsmi müzakirələr və danışıqlar davam edib. DENK Partiyasının nümayəndəsi Doğukan Ergin hər zaman Azərbaycan xalqının yanında olduqlarını və Azərbaycan əsilli Niderland vətəndaşlarını dəstəklədiklərini bildirib.
Parlamentin rəsmi internet səhifəsində həmin müraciətin qeydə alınması və görüş ilə bağlı məlumat yayımlanıb:

Aзербайджанская община встретилась с членами парламента Нидерландов
Как мы уже сообщали, в разделе “Международная безопасность” программы, отражающей планы правительства Нидерландов в течение срока его полномочий, освобождение территорий Азербайджана указано как “захват Нагорного Карабаха”. Hаши соотечественники в данной стране восприняли это с серьезным недовольством, азербайджанские диаспорские организации распространили заявления. Объединение азербайджанских женщин Европы “Aна Ветен” направило в парламент Нидерландов обращение для встречи и подготовило петицию.
Был получен положительный ответ на обращение, и члены комиссии парламента Нидерландов по работе с зарубежными странами встретились с азербайджанской общиной. Во встрече приняли участие члены парламента от различных партий – Раймонд де Рон (PVV), Иса Кахраман (NSC), Догукан Эргин (DENK) и председатель комиссии Джесси Клавер (GroenLinks-PvdA).
На встрече говорилось о том, что Нидерландскому государству, парламенту, медиа следует занять более объективную позицию в связи с карабахским конфликтом, победой Азербайджана в Отечественной войне и разрушением памятников азербайджанского народа. Был выражен протест против преподнесения армянами мировой общественности своих незаконных строений как уничтожение армянской культуры. Члены парламента приглашены в Азербайджан для ознакомления с положением дел на месте.
В петиции подчеркивается, что азербайджанская община хочет жить с армянами, а азербайджанский народ в целом - с соседними государствами в условиях мира и не желает никакого конфликта. До внимания членов парламента доводится, что мировая общественность отнеслась безучастно к разрушениям, вандализму и фальсификации, учиненным армянами против историко-культурного наследия Азербайджана во время Первой Карабахской войны. Одновременно отмечается, что судьба около 4000 наших соотечественников, попавших в плен, без вести пропавших и взятых в заложники во время Первой Карабахской войны, все еще остается неизвестной, что соответствующие международные организации не проявляют серьезной реакции по этому поводу.
От имени проживающей в Нидерландах 15-тысячной азербайджанской общины членам парламента выражена просьба рассмотреть на заседаниях комиссии и парламента все указанные в петиции вопросы.
В заключение встречи продолжались неформальные обсуждения и переговоры. Представитель партии DENK Догукан Эргин сказал, что они всегда находятся рядом с азербайджанским народом и поддерживают граждан Нидерландов азербайджанского происхождения.
На официальной интернет-странице парламента распространена информация о регистрации данного обращения и встрече: