ABŞ mətbuatı Fransa və digər Avropa dövlətlərinin müstəmləkə istismarının ekoloji fəsadlarından yazdı
28 noyabr, 2024Tanınmış politoloq və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avraham baş qərargahı Nyu Yorkda yerləşən Xarici Siyasət Assosiasiyasının xəbər saytında dərc olunmuş “Müstəmləkə bölgələr üçün iqlim ədaləti vacib şərtdir” başlıqlı məqaləsində Fransa və digər Avropa dövlətlərinin müstəmləkə istismarının ekoloji fəsadlarından yazıb.
Məqalədə ekoloji vəziyyətin fövqəladə hal alması məhz müstəmləkəçiliyin mirası olaraq səciyyələndirilib. Qlobal Cənubun torpağının və havasının Qlobal Şimalın zibilxanası kimi istifadə olunduğu göstərilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, İqlim Dəyişikliyi üzrə Hökumətlərarası Panel təşkilatı yarandığı otuz ildən artıq müddətdə ilk dəfə olaraq 2022-ci il üzrə hesabatında “müstəmləkəçilik” terminini qeyd edib. Yazıda iqlimşünaslıq sahəsinin aparıcı alimlərinin müstəmləkəçiliyin iqlim böhranında keçmiş və indiki amil olduğunu etiraf etdikləri də bildirilib. Vurğulanıb ki, dünyanın hər yerindən olan məmurlar və elm adamları artıq müstəmləkəçiliyin planetimizin istiləşməsi və onun çoxsaylı nemətlərinin məhvində oynadığı mühüm rolu dərk edir. Müstəmləkəçiliyin zərərlərini aradan qaldırmadan ekoloji ədalətə nail olmaq qeyri-mümkündür.
Müəllif vaxtilə müharibə şəraitindən çıxmış Qarabağ bölgəsinə səfər edərkən erməni köçkünlərinin bölgədə necə ciddi ekoloji böhran yaratdığının şahidi olduğuna diqqət çəkib. Çirklənmiş, balıqsız çayları, kökündən qoparılmış ağacları, yandırılmış əkin sahələrini, minalarla əhatə olunmuş, dağıdılmış minlərlə evi və çuxurlarla dolu torpaq yolları gördüyünü yazıb: “Vəziyyət ekoloji baxımdan o qədər ciddi idi ki, bir vaxtlar gözəl ekosistemi ilə “Qara Bağ” kimi tanınan bölgə otuz illik erməni işğalından sonra “Qafqazın Xirosiması” adlandırıldı”.
Yazıda Azərbaycanın Qarabağı yaşıl zona kimi bərpa etdiyi və müstəmləkəçiliyin dağıdıcı nəticələrinin, ətraf mühitə mənfi təsirlərinin şahidi Qlobal Cənubun digər ölkələrini ruhlandırdığı qeyd olunub. Məqalənin sonunda müəllif diqqətçəkən açıqlama verib: “Həqiqətən də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni köçkün müstəmləkəçiliyi tarixin zibilliyinə atıldı. Digər müstəmləkəçi qüvvələr də tezliklə onun ardınca gedə bilər”.

Aмериканская пресса пишет об экологических последствиях эксплуатации колоний Францией и другими европейскими государствами
Известный политолог и журналист, учредитель и генеральный директор Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам в статье под заголовком “Для колониальных регионов климатическая справедливость является важным условием”, опубликованной на новостном сайте Ассоциации внешней политики, штаб-квартира которой расположена в Нью-Йорке, пишет об экологических последствиях эксплуатации колоний Францией и другими европейскими государствами.
Превращение экологической обстановки в чрезвычайную ситуацию характеризуется в статье именно как наследие колониализма. Отмечается, что земля и воздух Глобального Юга используются как мусорная свалка Глобального Севера.
Доводится до внимания, что впервые после более, чем тридцати лет со дня своего создания Межправительственная группа экспертов по изменению климата в отчете на 2022 год использовала термин “колониализм”. В статье также подчеркивается, что ведущие ученые в области климатологии признают, что колониализм является минувшим и настоящим фактором в климатическом кризисе. Говорится о том, что чиновники и ученые всего мира уже осознают существенную роль колониализма в потеплении на планете и гибели ее многочисленных ценных ресурсов. Без устранения вреда колониализма невозможно добиться экологической справедливости.
Автор констатирует, что в ходе поездки в Карабахский регион, некогда находившийся в условиях войны, стала свидетелем того, насколько серьезный экологический кризис создали в регионе армянские переселенцы. Она пишет, что видела загрязненные безрыбные реки, вырванные с корнем деревья, сожженные посевные угодья, тысячи разрушенных домов, окруженных минами, и грунтовые дороги с выбоинами и ямами: “Обстановка была настолько серьезной в экологическом отношении, что регион, некогда известный благодаря своей замечательной экосистеме как “Гара баг”, после тридцатилетней армянской оккупации назван “Хиросимой Кавказа”.
В статье отмечается, что Азербайджан восстанавливает Карабах как зеленую зону, что свидетель разрушительных последствий колониализма, его негативного воздействия на окружающую среду воодушевляет другие страны Глобального Юга. В заключение статьи автор выступает с заслуживающим внимания заявлением: “Под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева армянский переселенческий колониализм действительно был отправлен на свалку истории. В скором времени за ним могут последовать и другие колониальные силы”.