ABŞ-nin 3 şəhərində Ermənistanın mina terrorunu əks etdirən məlumatlandırma aksiyası keçirilib
ABŞ-nin Vaşinqton, Nyu-York, Atlanta şəhərlərində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal illərində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində kütləvi şəkildə basdırılan minaların faciəvi nəticələrini əks etdirən məlumat xarakterli aksiya keçirilib.
Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatının sədri Əsmər Qarayevanın təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiya zamanı müxtəlif şüarları, həştəqləri və məlumatları əks etdirən LED ekranlı yük avtomobilləri ABŞ-ın 3 şəhərinin izdihamlı mərkəzi küçələrində hərəkət edib. Bu şəhərlərin icazə verilən mərkəzi hissələrində avtomobillər dayandırılıb və Ermənistanın mina terroruna diqqət cəlb edilib.
LED ekranlarda “Ermənistan terrorizmi minalarla davam etdirir”, “Ermənistan, dünya aydınlıq və təhlükəsizlik tələb edir. Qarabağın mina xəritələrini paylaş!”, “Qarabağdan dünyaya: minalara YOX deyin!”, “Azərbaycan torpaqlarının işğal edilməsi dövründə Ermənistan tərəfindən 1,5 milyon mina basdırılıb”, “Qarabağı xatırlayaraq – minasız gələcəyə doğru çalışmaq”, “Qarabağda minalarda həyatlarını itirənlərə ehtiram! Təhlükəsizlik uğrunda mübarizəyə qoşulun!”, “Qarabağ qurbanlarını xatırla – minasız torpaqlar uğrunda müdafiəyə qalx!”, “Qarabağ gizlədilmiş minaları deyil, sülhü haqq edir!”, “Qarabağ faciəsini xatırlayaraq, minasız miras üçün çalışırıq”, “Ermənistanın Azərbaycana qarşı qəsdən və hədəfi ayırmadan mina terroru!” kimi qısa məlumatlar və şüarlar nümayiş etdirilib.
İşğal illərində Azərbaycanın 147 988 hektar ərazisinin yüksək səviyyədə, 675 570 hektar ərazisinin isə orta və aşağı səviyyədə çirkləndirildiyi, Ermənistanın Azərbaycana qarşı mina terroru törətməsi nəticəsində 1991-ci ildən bu günə qədər arasında qadın və uşaqlar da olmaqla 3393 mina qurbanının olduğu kimi faktlar nəzərə çatdırılıb.
Məlumatlarda #stoparmeniancrimes, #MapsForKarabakhSafety, #KarabakhSafety kimi həştəqlər yer alıb.
Qeyd edək ki, ötən həftə Azərbaycan diasporu Böyük Britaniyanın London və Mançester şəhərlərində də məlumatlandırma aksiyası keçirib. Britaniya Azərbaycan Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan və 8 saat davam edən aksiya zamanı aksiya zamanı müxtəlif şüarları, həştəqləri və məlumatları əks etdirən LED ekranlı yük avtomobilləri London və Mançester şəhərlərinin izdihamlı mərkəzi küçələrində hərəkət edib.

В трех городах США состоялись информационные акции, отражающие минный террор со стороны Армении
В американских городах Вашингтон, Нью-Йорк и Атланта состоялись информационные акции, отражающие трагические последствия разрыва мин, в массовом порядке заложенных в годы оккупации армянскими вооруженными силами в Карабахском регионе Азербайджана.
В ходе акции, проведенной председателем Организации дружбы Юта-Азербайджан Эсмер Гараевой, грузовики с LED экранами, отражающими различные лозунги, хештеги и информацию, проехали по многолюдным центральным улицам 3 городов США. Автомобили остановились в санкционированных центральных частях этих городов, было привлечено внимание к минному террору со стороны Армении.
На LED экранах были представлены короткая информация и лозунги, такие, как “Армения продолжает терроризм посредством мин”, “Армения, мир требует ясности и безопасности. Предоставь карты минных полей в Карабахе!”, “Миру из Карабаха: скажите НЕТ минам!”, “В период оккупации территорий Азербайджана Aрмения заложила 1,5 миллиона мин”, “Вспомним Карабах – к будущему без мин”, “Почтим память погибших от мин в Карабахе! Присоединяйтесь к борьбе за безопасность”, “Помни жертв Карабаха – встань на борьбу за земли без мин!”, “Карабах за мир, а не за скрытые мины!”, “Вспомним трагедию Карабаха, стремимся к наследию без мин”, “Намеренный минный террор со стороны Армении против Азербайджана без различения целей!”.
Привлечено внимание к таким фактам, что в годы оккупации 147 988 гектаров территории Азербайджана были загрязнены на высоком уровне, а 675 570 гектаров – на среднем и низком уровнях, говорилось о том, что в результате минного террора, совершенного Арменией против Азербайджана, с 1991 года по настоящее время жертвами мин стали 3393 человека, включая женщин и детей.
В информации были приведены такие хештеги, как #stoparmeniancrimes, #MapsForKarabakhSafety, #KarabakhSafety.
Отметим, что на минувшей неделе азербайджанская диаспора провела информационные акции также в британских городах Лондон и Манчестер. В ходе акции, организованной Британской азербайджанской общиной, автомобили с LED экранами, отражающими различные лозунги, хештеги и информацию, проехали по многолюдным центральным улицам Лондона и Манчестера.