ABŞ mətbuatı İsveçrə parlamentini qərəzlilikdə ittiham etdi
İsveçrə parlamentinin keçirməyi planlaşdırdığı sülh forumu birtərəflidir. Orada etnik mənsubiyyətinə görə evlərindən qovulan və qaçqın həyatı yaşamağa məcbur olan bir milyona yaxın azərbaycanlının acınacaqlı vəziyyəti, habelə otuz illik erməni işğalı zamanı dağıdılan, xarabalığa çevrilən Azərbaycan məscidləri və digər mədəni irs obyektləri müzakirə edilmir. Forumda yalnız erməni mədəni irsinə dəymiş ziyandan və erməni köçkünlərinin vəziyyətindən bəhs edilir.
Bu barədə tanınmış politoloq və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi  və baş direktoru Reyçel Avraham baş qərargahı ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən Xarici Siyasət Assosiasiyasının xəbər saytında dərc olunmuş “İsveçrənin planlaşdırdığı Qarabağ sülh forumu ikitərəfli olmalıdır” sərlövhəli məqaləsində yazıb.
Yazıda İkinci Qarabağ Müharibəsində və sonrakı hərbi əməliyyatlarda köçən ermənilərin acınacaqlı vəziyyətini müzakirə olunacağı Qarabağ üzrə Sülh Forumuna İsveçrənin ev sahibliyi etmək istəyinə münasibət bildirilib. Qeyd olunub ki, İsveçrə Federal Assambleyasının (parlamentinin) Xarici Əlaqələr Komitəsi Azərbaycan hökuməti ilə Qarabağ erməniləri arasında açıq dialoqa başlamaq üçün bir ildən sonra sülh forumunun keçirilməsi barədə qətnamə qəbul edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, belə bir vəziyyət sözügedən forumu birtərəfli edir və İsveçrənin neytral xarici siyasətinə ləkə salır. Əgər isveçrəlilər həqiqətən qərəzsiz vasitəçi olmaq istəyirlərsə, hər iki tərəfdən köçkünlərin və mədəni irs obyektlərinin vəziyyətini müzakirə etməlidirlər. Əks halda, onları qərəzsiz vasitəçi hesab etmək olmaz.
Qeyd olunub ki, məhz buna görə İsveçrə parlamenti Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı öz yurd-yuvasından didərgin düşmüş bir milyondan artıq azərbaycanlının acınacaqlı vəziyyətinə və otuz illik işğal zamanı ermənilərin törətdiyi dağıntılara siyasi və hüquqi qiymət verməli, Azərbaycanın o vaxtdan indiyədək gördüyü işləri yalnız bu kontekstdə müzakirə etməlidir.

Американская пресса обвинила парламент Швейцарии в предвзятости
Форум мира, который планирует провести парламент Швейцарии, является односторонним. На нем не обсуждаются плачевное состояние около миллиона азербайджанцев, изгнанных из родных очагов в силу этнической принадлежности и вынужденных пребывать в положении беженцев, а также мечети и другие объекты культурного наследия, разрушенные и превращенные в руины во время тридцатилетней армянской оккупации. На форуме говорится лишь об ущербе, причиненном армянскому культурному наследию, и положении армянских переселенцев.
Известный политолог и журналист, учредитель и генеральный директор Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам написала об этом в статье под заголовком “Запланированный Швейцарией Карабахский форум мира должен быть двусторонним”, опубликованной на новостном сайте Ассоциации внешней политики, штаб-квартира которой расположена в американском городе Нью-Йорк.
В статье выражено отношение к желанию Швейцарии принять Форум мира по Карабаху, где будет обсуждаться плачевное состояние армян, переселившихся во время Второй Карабахской войны и в ходе последующих военных операций. Отмечается, что Комитет по внешним связям Федеральной ассамблеи Швейцарии (парламента) принял резолюцию о проведении через год форума мира для начала открытого диалога между правительством Азербайджана и карабахскими армянами.
Подчеркивается, что такое положение делает упомянутый форум односторонним и компрометирует нейтральную внешнюю политику Швейцарии. Если швейцарцы действительно хотят стать беспристрастными посредниками, то должны обсудить состояние переселенцев и объектов культурного наследия с обеих сторон. В противном случае их нельзя считать беспристрастными посредниками.
Говорится о том, что именно поэтому парламенту Швейцарии следует дать политическую и правовую оценку плачевному положению более миллиона азербайджанцев, изгнанных из родных очагов в ходе Первой Карабахской войны, разрушениям, учиненным армянами во время тридцатилетней оккупации, и только в этом контексте обсуждать все то, что сделал Азербайджан с того времени по сей день.