ABŞ mətbuatı Azərbaycanı minatəmizləmə fəaliyyətinin mərkəzi adlandırıb
ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən Xarici Siyasət Assosiasiyasının xəbər saytında “Azərbaycan minatəmizləmə fəaliyyətinin mərkəzidir” sərlövhəli məqalə dərc olunub. Məqalənin müəllifi tanınmış politoloq və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avrahamdır.
Məqalədə Azərbaycanla BMT-nin birgə təşkilatçılığı ilə “Minaların ətraf mühitə təsirinin azaldılması – Təhlükəsiz və yaşıl gələcək üçün resursların səfərbər olunması” mövzusunda üçüncü beynəlxalq konfransa ev sahibliyi etdiyi qeyd olunub.
Azərbaycanın humanitar minatəmizləməni 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi elan etməsi və BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə minalardan təmizləmə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın qlobal əhəmiyyətini vurğulayan sənəd imzalamasına diqqət çəkilib.
Azərbaycanın öz minatəmizləmə təcrübəsini beynəlxalq ictimaiyyətlə bölüşdüyü göstərilib.
Məqalədə 2023-cü ildə doqquz ölkədə - Azərbaycan, İraq, Laos, Livan, Mavritaniya, Myanma, Suriya, Ukrayna və Yəməndə kasetli sursatların səbəb olduğu yeni insan itkilərinin qeydə alındığı vurğulanıb, habelə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi ilə bağlı “Kasetli Sursat Monitoru” təşkilatının məlumatına istinad olunub.
Eyni zamanda diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyi (ANAMA) və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda Minalardan Təmizləmə üzrə Beynəlxalq Mükəmməllik və Təlim Mərkəzi təsis edib. Müəllif həmin mərkəzin analoji problemlərlə üzləşən digər ölkələrlə təcrübə mübadiləsi və minalardan təmizləmə texnologiyaları üçün mühüm platformaya çevrilməsi üçün nəzərdə tutulduğunu yazıb.

Американская пресса назвала Азербайджан центром деятельности по разминированию
На новостном сайте Ассоциации внешней политики, расположенной в американском городе Нью-Йорк, опубликована статья под заголовком “Азербайджан - центр деятельности по разминированию”. Автор статьи – известный политолог и журналист, учредитель и генеральный директор Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам.
В статье отмечается, что Азербайджан и ООН совместно организовали и провели третью международную конференцию на тему “Снижение воздействия мин на окружающую среду – мобилизация ресурсов для безопасного и зеленого будущего”.
Подчеркивается, что Азербайджан объявил гуманитарное разминирование 18-й национальной Целью устойчивого развития и подписал с Программой развития ООН документ, констатирующий глобальное значение международного сотрудничества в области разминирования.
Указано, что Азербайджан делится своим опытом по разминированию с международной общественностью.
В статье говорится, что в 2023 году в девяти странах – Азербайджане, Ираке, Лаосе, Ливане, Мавритании, Мьянме, Сирии, Украине и Йемене отмечены новые человеческие жертвы, вызванные кассетными боеприпасами, а также делается ссылка на сообщение организации “Монитор кассетных боеприпасов” в связи с Карабахским регионом Азербайджана.
Одновременно отмечается, что Национальное агентство по разминированию территорий Азербайджана (ANAMA) и Программа развития ООН учредили в Азербайджане Международный центр передового опыта и обучения по разминированию. Автор пишет, что данный центр предусмотрен с целью превращения в важную платформу для обмена опытом с другими странами, столкнувшимися с аналогичными проблемами, и технологий по разминированию.