ABŞ-nin İllinoys ştatındakı Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
20 avqust, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ABŞ-nin İllinoys ştatındakı Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikasının və ABŞ-nin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbir ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsinin yad edilməsi ilə davam edib.
Amerika Orta Qərb ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzinin təsisçiləri Fərid Məmmədov və Mehriban Məmmədova iştirakçıları salamlayıb. Sonra Mehriban Məmmədova icmanın fəaliyyəti, görülən işlərin əhatə dairəsinin daha da genişlənməsi, ABŞ-də Azərbaycan icmasının nüfuzunun get-gedə artması və yumşaq gücə çevrilmə yolunda irəliləməsi barədə danışıb.
Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən diaspor siyasəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri, Komitənin uğurla nəticələn irimiqyaslı layihələri, o cümlədən avqustun 1-dən 7-dək “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin Laçında keçirilən və dünya azərbaycanlı gənclərinin böyük marağına səbəb olan V Yay Düşərgəsi haqqında ətraflı məlumat verib.
Görüşdə iştirak edən Türkiyənin Çikaqodakı Baş konsulu Engin Tures Azərbaycan və türk diasporlarının birgə fəaliyyətinin vacibliyini qeyd edib, hər zaman diasporumuzun yanında olduqlarını dilə gətirib.
Orta Qərb Ştatları Azərbaycan Tələbə Alyansının rəhbəri Nərgiz Həbibova təşkilatın fəaliyyəti barədə məlumat verib, ABŞ-dəki tələbə gənclərin xüsusilə sosial media platformaları üzərindən şəbəkələşmə imkanlarından və təşkilatın hədəflərindən danışıb. Çıxışlarda Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etməsinin, regionda sülhün və barışın rəmzinə çevrilməsinin soydaşlarımızı qürurlandırması, Vətən naminə daha böyük işlər görməyə həvəsləndirməsi vurğulanıb. İcma üzvləri daha güclü diaspor formalaşdırmağın vacibliyindən, birlik mexanizmlərindən, beynəlxalq təcrübənin tətbiqinin əhəmiyyətindən danışıb, gələcəkdə burada Azərbaycan Evinin açılması təklifi ilə çıxış ediblər. DİDK rəhbərliyi ilə vaxtaşırı görüşlərin keçirilməsinin və diaspor üzvləri ilə müzakirələrin aparılmasının icmalaşma prosesinə müsbət təsiri də xüsusi vurğulanıb.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətini və diaspor hərəkatında koordinasiyalı işin mahiyyətini əks etdirən videoçarxlar nümayiş olunub, icma üzvlərini maraqlandıran suallara cavab verilib, perspektivlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялась встреча с азербайджанской общиной в американском штате Иллинойс
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с азербайджанской общиной в американском штате Иллинойс.
Мероприятие, начавшееся с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и США, было продолжено почтением светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Соучредители Азербайджанского центра по среднезападным штатам Aмерики Фарид Мамедов и Мехрибан Мамедова поприветствовали участников. Затем Мехрибан Мамедова говорила о деятельности общины, дальнейшем расширении сферы охвата проводимой работы, постепенном росте авторитета азербайджанской общины в США и ее продвижении на пути превращения в “мягкую силу”.
Председатель комитета подробно рассказал о диаспорской политике, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева, домах Азербайджана, координационных советах, воскресных школах за рубежом, успешно завершившихся крупномасштабных проектах комитета, в том числе проведенном с 1 по 7 августа в Лачине V Летнем лагере диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”, вызвавшем большой интерес у азербайджанской молодежи мира.
Принимавший участие во встрече генеральный консул Турции в Чикаго Энгин Туресин отметил важность взаимодействия азербайджанской и турецкой диаспор, подчеркнул, что они всегда находятся рядом с нашей диаспорой.
Руководитель Азербайджанского студенческого альянса среднезападных штатов Наргиз Габибова рассказала о деятельности организации, говорила о возможностях сетевого взаимодействия студенческой молодежи в США, в частности, с использованием платформ социальных медиа, и целях организации. В выступлениях было отмечено, что освобождение Азербайджаном своих территорий от оккупации, превращение его в символ мира и примирения в регионе вызывает у наших соотечественников чувство гордости, стимулирует их к еще более масштабной работе во имя Родины. Члены общины говорили о важности формирования более сильной диаспоры, механизмах единства, значении применения международного опыта, выступили с предложением об открытии здесь в будущем Дома Азербайджана. Было особо подчеркнуто также позитивное влияние периодических встреч с руководством ГКРД и проведения обсуждений с членами диаспоры на процесс формирования общины.
На мероприятии были показаны видеоролики, отражающие деятельность Государственного комитета по работе с диаспорой и суть координированной работы в диаспорском движении, даны ответы на интересующие членов общины вопросы, проведен обмен мнениями касательно перспективы.