Jerom Lamber Fransa Senatının qətnaməsini biabırçılıq adlandırıb
Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının (ADA) prezidenti, Fransa Milli Assambleyasının keçmiş üzvü Jerom Lamber Fransa Senatının qəbul etdiyi qətnaməyə sərt etirazını bildirib.
ADA prezidentinin Fransa Senatına ünvanlanan məktubunda bu qətnamənin qəbulu   biabırçılıq adlandırılıb.
Məktubda deyilir:
Çərşənbə axşamı, 2022-ci il noyabrın 15-də Senat Konstitusiyanın 34-1-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqi ilə bağlı qətnamə təklifini qəbul edib.
Fransa senatorları bilməlidirlər ki, beynəlxalq hüquqa əsasən, 1992-ci ildən Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsini işğal edən Ermənistandır. Bu məqamı buraxmaq sülh axtarışı yolunda özünü daha d diskvalifikasiya edən Fransa Senatı üçün biabırçılıqdır.
Respublika Prezidenti Emmanuel Makron daha müdrik və daha məlumatlı görünür, çünki bu yaxınlarda Fransanın 1991-ci il sərhədlərini tanıdığını təsdiqlədi, Azərbaycanın beynəlxalq hüquq baxımından haqlı olduğunu sübut etdi. Təcavüzkarı işğal olunmuş ölkə ilə qarışdırmayın.
Bəs bu gün Ermənistan nə deməkdir? Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (bu, həm də Belarusu da birləşdirir) çərçivəsində Rusiya ilə müttəfiqlik edən Ermənistan BMT-də Ukraynaya təcavüz və işğalı pisləmək üçün səsvermə zamanı bitərəf qalıb. Deməli, bizim senatorlar bütün bunları bilmirlər? Doğrudanmı onlar Fransada mövcud olan erməni lobbisinə bu dərəcədə yaxındırlar ki, onun əində oyuncaq kimi hərəkət edirlər?
Sülh ancaq həqiqəti dərk etməyin nəticəsi ola bilər. Senatorların səsverməsi bu perspektivi kölgədə qoya bilər, amma xoşbəxtlikdən bu səsvermə həm də onların reallıqla bağlı baxışlarının boşluğunu göstərəcək.
Danışıqlar aparılır və biz onları dəyərləndirməliyik. Digər tərəfdən, biz bəzi erməni ekstremistlərinin qisasçı çıxışlarını rədd etməliyik. Onlar Fransada bizim torpaqlarımızda qurbanlara səbəb olan bir sıra teror aktlarına görə məsuliyyət daşıyan ASALA terror təşkilatını şəksiz dəstəkləyiblər. “Yaddaşı xarab” senatorlar yəqin ki, bunu unudublar.

Жером Ламбер назвал резолюцию Сената Франции позором
Президент Aссоциации друзей Азербайджана (AДA), бывший член Национальной ассамблеи Франции Жером Ламбер выразил решительный протест против резолюции, принятой Сенатом Франции.
В письме, адресованном президентом АДА Сенату Франции, принятие данной резолюции названо позором.
В письме говорится:
“Во вторник, 15 ноября 2022 года, Сенат на основании статьи 34.1 Конституции принял резолюцию и предложение о применении санкций против Азербайджана.
Французским сенаторам следует знать, что согласно международному праву именно Армения с 1992 года оккупировала часть азербайджанских территорий. Упущение этого момента – позор для Сената Франции, еще более дисквалифицировавшего себя на пути поиска мира.
Президент республики Эммануэль Макрон кажется более мудрым и информированным, так как недавно подтвердил признание Францией границ 1991 года, доказал, что Азербайджан прав с точки зрения международного права. Не путайте агрессора с оккупированной страной.
Что же такое сегодня Армения? Армения, являющаяся союзником России в рамках Организации договора о коллективной безопасности (сюда входит также Беларусь), воздержалась при голосовании в ООН по вопросу об осуждении агрессии против Украины и ее оккупации. Выходит так, что наши сенаторы не знают всего этого? Неужели они настолько близки с действующим во Франции армянским лобби, что превратились в марионетку в его руках?
Мир может наступить лишь благодаря осознанию истины. Голосование сенаторов может оставить в тени эту перспективу, но, к счастью, продемонстрирует одновременно никчемность их взглядов, связанных с реальностью.
Переговоры идут, и мы должны ценить их. С другой стороны, нам необходимо отвергнуть реваншистские выступления некоторых армянских экстремистов. Oни безусловно поддержали террористическую организацию АСАЛА, несущую ответственность за ряд террористических актов, повлекших жертвы на наших землях во Франции. Сенаторы с “нарушенной памятью”, наверное, позабыли об этом.