Vilnüsdə Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi nümayəndə heyətinin Baltikyanı ölkələrə səfər çərçivəsində Vülnüs şəhərində Azərbaycan icmasının fəalları ilə görüş keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev 2018-2022-ci illər üzrə qurumun fəaliyyət istiqamətlərini əhatə edən geniş hesabatla çıxış edib. Hazırkı vacib mərhələdə Azərbaycan həqiqətlərinin yerli ictimaiyyətə çatdırılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyinə, bu istiqamətdə diasporumuzun fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinin önəminə diqqəti cəlb edib.
Azərbaycanın Litvadakı səfiri Tamerlan Qarayev çıxışında bildirib ki, diplomatik missiyamız bundan sonra da Azərbaycan həqiqətlərinin Litva ictimaiyyətinə çatdırılması, ölkəmizin mədəniyyətinin və tarixinin təbliği istiqamətində diaspor üzvlərinə yardımını əsirgəməyəcək.
Baltikyanı ölkələrdə yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Litva üzrə əlaqələndiricisi Nərmin Əliyeva görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbir iştirakçıları Litva üzrə koordinatorluğun fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib.
Tədbir sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, görüşdə Litvanın Vilnüs, Kaunas, Panevejs şəhərlərində yaşayan soydaşlarımız, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Litvadakı səfirliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.

В Вильнюсе проведена встреча с азербайджанской общиной
В рамках визита делегации Государственного комитета по работе с диаспорой в страны Балтии в Вильнюсе состоялась встреча с активистами азербайджанской общины.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, была почтена память шехидов, отдавших жизнь за суверенитет и восстановление территориальной целостности нашей страны.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, поприветствовав участников встречи, выступил с подробным отчетом, охватывающим направления деятельности структуры в 2018-2022 годах. Он отметил, что на нынешнем важном этапе большое значение представляет доведение до местной общественности азербайджанских реалий, подчеркнул актуальность дальнейшего усиления деятельности нашей диаспоры в этом направлении.
Посол Азербайджана в Литве Тамерлан Гараев сказал, что наша дипломатическая миссия и впредь будет оказывать членам диаспоры помощь в деле доведения до литовской общественности азербайджанских реалий, пропаганды культуры и истории нашей страны.
Координатор Координационного совета азербайджанцев, проживающих в странах Балтии, по Литве Нармин Алиева подробно рассказала о проделанной работе.
Участники мероприятия положительно оценили деятельность координаторства по Литве.
Встреча завершилось ответами на вопросы.
Отметим, что в мероприятии принимали участие наши соотечественники, проживающие в литовских городах Вильнюс, Каунас, Паневежис, сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой и посольства Азербайджана в Литве.