Helsinki şəhərində Azərbaycan Evi açılıb
Mərasimdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Finlandiyadakı diplomatik korpusun, Azərbaycan diasporunun, yerli ictimaiyyətin və müxtəlif icmaların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri açıq elan edən Skadinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə əlaqələndiricisi, Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri, “Azər-Türk” Gənclər Təşkilatının sədri Ülviyyə Cabbarova qonaqları salamlayıb.
Azərbaycanın Dövlət Himninin və Diaspor Marşının səsləndirilməsi ilə davam edən tədbirdə Ermənistanın son təxribatı nəticəsində həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev çıxış edərək, Avropada növbəti Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib, bu hadisəni dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza diqqətinin və qayğısının təzahürü kimi qiymətləndirib. Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında Azərbaycan məktəblərinin, bazar günü məktəblərinin xarici ölkələrdə açılması istiqamətində fəaliyyətin genişləndirilməsi, ana dilinin soydaşlarımızı birləşdirən əsas amil olması barədə tövsiyələrini xatırladan sədr müavini Helsinki Azərbaycan Evinin bu yöndə uğurlu fəaliyyət göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Qeyd olunub ki, məhz Prezident İlham Əliyevin Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında səsləndirdiyi tövsiyələrdən sonra dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan evlərinin və həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin sayında nəzərəçarpacaq artım baş verib, minlərlə azərbaycanlının yaşadığı Finlandiyada Azərbaycan Evinin açılması ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən analoji məkanların sayı 19-a çatıb. Helsinki Azərbaycan Evinin uzunömürlü olacağına, Azərbaycan diasporunun daha da güclənməsində, Finlandiya azərbaycanlılarının vahid bir platforma ətrafında birləşməsində böyük rol oynayacağına inam ifadə edilib.
Tədbirdə çıxış edən Finlandiyanın Cənubi Qafqaz üzrə səfiri Kirsti Narinen və ölkəmizin Finlandiyadakı səfirliyinin əməkdaşı Cavanşir Məmmədov bu hadisəni dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri baxımından mühüm addım adlandırıblar. Azərbaycan Evinin açılması xəbərinin yerli ictimaiyyətdə böyük maraq doğurduğu nəzərə çatdırılıb. Səfir Kirsti Narinen qeyd edib ki, Azərbaycanla Finlandiya arasında çoxəsrlik ticari və iqtisadi əlaqələr mövcud olub: “Hesab edirəm ki,Helsinkidə Azərbaycan Evinin açılması bir çox sahələrdə qarşılıqlı münasibətlərin inkişafı baxımından önəmlidir.
Türkiyənin Finlandiyadakı səfiri Deniz Çakarın fikrincə, bu cür evlərin açılması bizim işbirliyimizin çox gözəl təməli olacaq və Azərbaycanın Finlandiyadakı diasporunun səsinin daha da yüksəlməsini təmin edəcək: “Mən bu evə böyük qürur hissi ilə gəlmişəm və Azərbaycan Evinin bundan sonrakı fəaliyyəti üçün əlimizdən gələni sevə-sevə etməyə hazırıq.
9 ildir Finlandiyada yaşayan Babək İmani burada Azərbaycan Evinin açılması və həftəsonu məktəbinin başlamasından böyük sevinc hissi duyduğunu qeyd edib, 6 yaşlı oğlu Rafaelin burada ana dilini mükəmməl öyrənəcəyinə inandığını söyləyib.
Qeyd edək ki, Helsinkidəki Azərbaycan Evində Diaspor TV-nin “Vətən uzaqda deyil” proqramının çəkilişləri aparılıb.

В Хельсинки открылся Дом Азербайджана
В столице Финляндии Хельсинки состоялась церемония открытия Дома Азербайджана. В мероприятии приняли участие представители Государственного комитета по работе с диаспорой, дипломатического корпуса в Финляндии, азербайджанской диаспоры, местной общественности и различных общин.
Объявив церемонию открытой, координатор Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Финляндии, руководитель Дома Азербайджана в Хельсинки, председатель Молодежной организации “Aзер-Tюрк” Ульвийя Джаббарова поприветствовала гостей.
На мероприятии, продолжавшемся исполнением Государственного гимна Азербайджана и Марша диспоры, минутой молчания была почтена память наших шехидов, погибших в результате последней провокации Армении.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев поздравил соотечественников с открытием очередного Дома Азербайджана в Европе, расценил это событие как проявление внимания и заботы нашего государства о соотечественниках, проживающих за рубежом. Напомнив прозвучавшие на V Съезде азербайджанцев мира рекомендации Президента Ильхама Алиева о расширении деятельности, направленной на открытие в зарубежных странах азербайджанских школ, воскресных школ, о том, что родной язык должен стать основным фактором, объединяющим наших соотечественников, заместитель председателя выразил уверенность в том, что Дом Азербайджана в Хельсинки будет осуществлять успешную деятельность в этом направлении.
Было отмечено, что именно после рекомендаций Президента Ильхама Алиева, прозвучавших на V Съезде азербайджанцев мира, в количестве домов Азербайджана и азербайджанских воскресных школ в различных странах мира произошел заметный рост, с открытием Дома Азербайджана в Финляндии, где проживают тысячи азербайджанцев, число аналогичных центров, функционирующих в различных странах мира, достигло 19-ти. Выражена уверенность в том, что Дом Азербайджана в Хельсинки будет долговечным и сыграет большую роль в дальнейшем укреплении азербайджанской диаспоры и консолидации азербайджанцев Финляндии вокруг единой платформы.
Посол Финляндии по Южному Кавказу Кирсти Наринен и сотрудник посольства нашей страны в Финляндии Джаваншир Мамедов, выступая на мероприятии, назвали это событие важным шагом с точки зрения дружественных связей и сотрудничества между нашими государствами и народами. Было подчеркнуто, что известие об открытии Дома Азербайджана вызвало большой интерес у местной общественности. Посол Кирсти Наринен констатировала, что между Азербайджаном и Финляндией существовали многовековые торговые и экономические связи: “Считаю, что открытие Дома Азербайджана в Хельсинки является важным с точки зрения развития взаимоотношений во многих сферах”.
По мнению посла Турции в Финляндии Дениза Чакара, открытие таких домов станет замечательной основой нашего взаимодействия, благодаря которой голос азербайджанской диаспоры в Финляндии будет услышан еще лучше: “Я пришел в этот дом с чувством большой гордости, мы готовы с любовью сделать все возможное для дальнейшей деятельности Дома Азербайджана”.
Бабек Имани, 9 лет живущий в Финляндии, сказал, что испытывает чувство большой радости в связи с открытием Дома Азербайджана и началом воскресной школы, выразил уверенность в том, что его 6-летний сын Рафаэль в совершенстве выучит здесь родной язык.
Отметим, что в Доме Азербайджана в Хельсинки были проведены съемки программы “Родина не далеко” Diaspor TV.