Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti fransalı senatorları bədnam qətnaməyə səs verməməyə çağırıb
15 noyabr, 2022
Fransada fəaliyyət göstərən Azərbaycanın Dostları Assosiasiyası (ADA) 6 senatorun Azərbaycana qarşı təqdim etdiyi qətnamə layihəsi ilə bağlı bu ölkənin dövlət başçısına və Fransa Senatına müraciət edib.
ADA-nın prezidenti Jerom Lamberin adından Fransa Prezidenti Emmanuel Makrona və senatorlara ünvanlanan müraciətdə bildirilib ki, noyabrın 15-də Fransa ilə Azərbaycan arasında münasibətlərə dair qətnamədən danışılacaq.
O, senatorları iki ölkə arasında çətinliklər yaradacaq bu qətnaməni qəbul etməməyə çağırıb: “Sizdən yenə də xahiş edirik ki, son otuz ildə Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişəyə Fransa hökumətini cəlb etməyəcək rəsmi mövqe nümayiş etdirəsiniz”.
J.Lamber bu mövqeyini qətnamənin mətninin Ermənistanla Azərbaycan arasında mövcud vəziyyətə tamamilə cavab vermədiyi, hətta son aylarda baş verən təkamüllərlə ziddiyyət təşkil etməsi ilə izah edib. Xatırladıb ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası dəfələrlə Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsini pisləyib, Fransa erməni işğalını qınayan bütün qətnamələrə səs verib. İki il öncə isə öz ərazi bütövlüyünü müdafiə etmək hüququndan istifadə edən Azərbaycan qonşu Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyub.
Nəzərə çatdırılıb ki, indiyədək beynəlxalq birlik Azərbaycanı əsla qınamayıb, hazırda Qarabağ bölgəsində vəziyyət sabitdir, Emmanuel Makron isə son aylarda dəfələrlə etiraf edib ki, Fransa Azərbaycanın Ermənistan işğalına qədər beynəlxalq səviyyədə qəbul olunan sərhədlərini tanıyır. Lakin 2020-ci ilin noyabrında imzalanan üztərəfli razılaşmadan sonra Azərbaycanın sülh və normallaşma münasibətlərinin yaranması istiqamətində ciddi səylərinə baxmayaraq, indiki durum Ermənistanın milliyyətçi ekstremist dairələrinin xoşuna gəlmir və onlar yeni insidentlərin törədilməsinə çalışırlar.
ADA prezidenti hesab edir ki, törədilən təxribatlar, sərhədyanı ərazilərdə minaların basdırılmasının davam etdirilməsi, üçtərəfli bəyanata və razılaşmalara zidd olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən çıxarılmasından, bu ərazidə rabitə və nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasından imtina edilməsi qəbuledilməzdir.
Bu cür ekstremist qüvvələrin erməni diasporundan estafet aldıqlarını, Fransadakı bəzi senatorları inandırmaq üsulları tapdıqlarını təəssüflə vurğulayan ADA prezidenti bildirib ki, bu, istər beynəlxalq hüqüq, istərsə də sülhün və ölkələrarası normal münasibətlərin qurulması baxımından yersiz təşəbbüsdür: “Çünki Fransa bütün xalqlarla ünsiyyət qurmalıdır. Təəssüf ki, milli ərazimizdə mövcud olan nüfuzlu fransız icmasının bəzi erməni əsilli nümayəndələrinin “intiqam” arzusu var. Lakin bu, Azərbaycan və Ermənistan arasında davam edən danışıqlara ziddir. Fransa və Avropa İttifaqı, təbii ki, erməni diasporasındakı ekstremistlərin manevrləri üzündən, deyəsən, danışıqlar aparan tərəf kimi mövqe tutmaq legitimliyini itiriblər”.
J.Lamber xəbərdarlıq edib ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında danışıqlar irəliləməkdədir: “Bu yaxınlarda Praqa və Soçidə Ermənistan və Azərbaycan liderləri birgə bəyanatlarda bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıyıblar! Bu o deməkdir ki, sizə təqdim olunan “fərman” mövcud vəziyyəti əks etdirmir”.
Bildirib ki, qətnamə layuhəsinin qəbulu hətta Fransanın diplomatik mövqeyini əks etdirməsə belə, ölkəni bu ərazilərin, onların tarixlərinin və qarşılıqlı əlaqədə olmağa çağırdığı xalqların mürəkkəb reallıqlarından bir az təcrid edə bilər. Halbuki Fransa bu xalqlarla qarşılıqlı münasibətlərə uyğun hərəkət etməli, Avropanın sərhədləri yaxınlığında və bir çox sivilizasiyaların kəsişməsində mövcud olan bu regionda təsir etmək imkanlarını yaradacaq ən yaxşı ruh yüksəkliyini qoruyub saxlaya bilməlidir.
Müraciətin sonunda J.Lamber senatorları reallığı və mövcud vəziyyəti əks etdirməyən retroqrad qətnaməyə səs verməməyə çağırıb: “Fransa sülh üçün çalışmalı, onun parlament nümayəndələri icmalar arasında problem yaratmamalıdır. Tam əksinə fəaliyyət göstərməlidir”.

Президент Accоциации друзей Азербайджана призвал французских сенаторов не голосовать за пресловутую резолюцию
15 ноября, 2022
Функционирующая во Франции Ассоциация друзей Азербайджана (АДА) обратилась к главе государства страны и Сенату Франции в связи с представленным 6 сенаторами проектом резолюции против Азербайджана.
В обращении, адресованном от имени президента АДА Жерома Ламбера Президенту Франции Эммануэлю Макрону и сенаторам, отмечается, что 15 ноября будет говориться о резолюции, касающейся отношений между Францией и Азербайджаном.
Oн призвал сенаторов не принимать данную резолюцию, которая создаст сложности между двумя странами: “Еще раз просим вас продемонстрировать официальную позицию, не вовлекающую правительство Франции в 30-летний конфликт между Арменией и Азербайджаном”.
Ж.Ламбер пояснил данную позицию тем, что текст резолюции абсолютно не отвечает нынешней ситуации между Арменией и Азербайджаном и даже противоречит достигнутым в последние месяцы подвижкам. Он напомнил, что Совет Безопасности ООН неоднократно осуждал оккупацию Арменией азербайджанских земель, что Франция голосовала за все резолюции, осуждающие армянскую оккупацию. Азербайджан, воспользовавшись два года назад правом защиты своей территориальной целостности, положил конец 30-летней оккупации со стороны соседней Армении.
Подчеркивается, что до сих пор международное сообщество никогда не упрекало Азербайджан, что ситуация в Карабахском регионе в настоящее время стабильна, а Эммануэль Макрон в последние месяцы неоднократно заявлял, что Франция признает принятые на международном уровне до армянской оккупации границы Азербайджана. Однако несмотря на то, что после подписанного в ноябре 2020 года трехстороннего соглашения Азербайджан предпринимает серьезные усилия, направленные на создание мира и нормализации, нынешняя обстановка не по душе националистическим экстремистским кругам Армении, пытающимся учинить новые инциденты.
Президент АДA считает неприемлемыми совершаемые провокации, продолжение размещения мин на приграничных территориях, отказ вопреки трехстороннему заявлению и договоренностям от вывода армянских вооруженных сил с территории Азербайджана, открытия на этой территории коммуникаций связи и транспортных коммуникаций.
С сожалением констатируя, что подобные экстремистские силы переняли эстафету у армянской диаспоры и нашли способы убедить некоторых сенаторов во Франции, президент АДА заявляет, что это – неуместная инициатива как с точки зрения международного права, так и установления мира и нормальных отношений между странами: “Ведь Франция должна наладить контакты со всеми народами. К сожалению, некоторые представители влиятельной французской общины армянского происхождения на нашей национальной территории руководствуются желанием “мести”. Однако это противоречит продолжающимся переговорам между Азербайджаном и Арменией. Как видно, Франция и Европейский Союз, естественно, из-за маневров экстремистов в армянской диаспоре утратили легитимность, предполагающую занятие позиции в качестве стороны, ведущей переговоры”.
Ж.Ламбер предупреждает, что переговоры между Арменией и Азербайджаном продвигаются: “Недавно в Праге и Сочи лидеры Армении и Азербайджана в совместных заявлениях признали суверенитет и территориальную целостность друг друга! Это oзначает, что представленный вам “указ” не отражает нынешней ситуации”.
Он отмечает, что, хотя принятие проекта резолюции не свидетельствует о дипломатической позиции Франции, тем не менее, это может несколько изолировать страну от сложных реалий данных территорий, их истории и народов, к взаимодействию которых она призывает. В то время как Франции необходимо действовать в соответствии с взаимоотношениями с данными народами, сохранить самое хорошее расположение духа, позволяющее оказывать влияние в этом регионе, находящемся вблизи границ Европы и на стыке многих цивилизаций.
В заключение обращения Ж.Ламбер призывает сенаторов не голосовать за ретроградную резолюцию, не отражающую реальности и нынешней ситуации: “Франция должна стремиться к миру, ее парламентариям следует не создавать проблемы между общинами, а осуществлять совершенно иную деятельность”.
Отметим, что к обращению присоединились также Координационные советы азербайджанских диаспорских организации, функционурущих в различных странах мира.