Azərbaycan diasporunu təmsil edən alimlər Bakıda keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə qatılacaqlar
28 sentyabr, 2023
Bakı şəhərində oktyabrın 2–6-da keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Azərbaycan diasporunu təmsil edən tanınmış alimlər də iştirak edəcək.
Onların arasında Mərkəzi Florida Universiteti, Günəş Enerjisi Mərkəzi, Hidrogen Energetika üzrə qrup rəhbəri Prof. Dr. Nazim Muradov, İstanbul Ticarət Universitetinin professoru, mexanika və aerokosmik mühəndislik sahəsində tanınmış alim Abdulla Sofiyev, İstanbul Texniki Universitetinin Aeronavtika və kosmonavtika fakültəsinin professoru Çingiz Hacıyev, “Capella Space” şirkətinin meneceri, Florida Azərbaycan icmasının rəhbəri Esmira Bayramova var.
Qeyd edək ki, xaricdə yaşayan bu alimlərin təqdim etdikləri elmi məqalələr soydaşlarımıza 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində çıxış etmək hüququ qazandırıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb. İlk dəfə ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə ‒ 1973-cü ildə Bakıda keçirilən Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə 50 ildən sonra yenidən Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi böyük rəmzi məna daşıyır.

Scientists representing Azerbaijani diaspora will participate in the 74th International Astronautical Congress to be held in Baku
28 September, 2023![Scientists representing Azerbaijani diaspora will participate in the 74th International Astronautical Congress to be held in Baku](https://diaspor.gov.az/upload/20230928024715_Untitled-1.jpg)
Well-known scientists representing the Azerbaijani diaspora will participate in the 74th International Astronautical Congress, to be held in Baku between the dates October 2 to 6.
Prof. Dr. Nazim Muradov, group leader on Hydrogen Energetics of the University of Central Florida's (UCF) Solar Energy Center (FSEC), Abdulla Sofiyev professor of Istanbul Trade University, a well-known scientist in the field of mechanics and aerospace engineering, Chingiz Hajiyev, professor of the Faculty of Aeronautics and Cosmonautics of Istanbul Technical University, Esmira Bayramova, manager of Capella Space, head of the Florida Azerbaijani community are among the participants.
It should be noted that their scientific articles gave them the right to participate in the 74th International Astronautical Congress.
It should be noted that Azerbaijan won the right to host the International Astronautical Congress in 2023. Baku’s hosting the International Astronautical Congress again 50 years later (the first was held in 1973 under the leadership of the great leader Heydar Aliyev) carries a moral and symbolic value.