Komitə sədri beynəlxalq konfransın iştirakçıları ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Azərbaycanda Qızılbaş irsi: tarixin izi ilə” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan tarixinə mədəni, fəlsəfi baxımdan yeni baxış bucağının ortaya qoyulmasının, türk xalqları tarixinin daha dərindən araşdırılması üçün müxtəlif ölkələrin alimlərinin və qlobal şirkətlərdə çalışan mütəxəssislərin bir araya gətirilməsinin tarixi bir addım olduğu qeyd edilib.
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın həqiqi tarixinin tədqiqi, tariximizin dünya azərbaycanlıları, eləcə də Azərbaycanın dostları arasında təbliği istiqamətindəki tövsiyələri və komitənin mütəmadi olaraq bu tövsiyələrə uyğun beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlər təşkil etməsi barədə qonaqlara ətraflı məlumat verilib.
Konfrans iştirakçıları komitənin dəstəyi ilə belə bir beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsini tarixi hadisə kimi qiymətləndiriblər. Bu hadisənin bütün türk dünyasının tarixinə yeni baxış bucağının ortaya qoyulması, tarixin tədqiq olunmamış səhifələri ilə bağlı araşdırmaların başlanması və qızılbaşların tarixi vətənləri olan Azərbaycanla bağlarının möhkəmlənməsinə şərait yaradacağı diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, “Azərbaycanda Qızılbaş irsi: tarixin izi ilə” beynəlxalq konfransının müzakirə mövzuları, panel çıxışları dünya alimlərinin diqqətini çəkə bilən və yeni maraqlı müzakirələrə meydan verən mövzulardır. Qonaqlar komitənin qızılbaş irsinin araşdırılması istiqamətində atılan addımları davam etdirəcəyini, dünya alimlərinin yenidən bir araya gətirilməsi üçün sistemli işlər görəcəyini təqdir ediblər.
Qızılbaş Qlobal İrsi Təşkilatının sədr müavini Arşi Qızılbaş konfrans iştirakçılarının, qızılbaş əsilli soydaşlarımızın tarixi vətənləri olan Azərbaycana gəlməkdən böyük məmnunluq hissi keçirdiklərini, bu səfərin dünya qızılbaşlarının Azərbaycanla əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi və tarixi köklərinə qayıdışı istiqamətində böyük addım olacağına inamını ifadə edib.
Konfrans iştirakçıları üç il əvvəl Qızılbaş Qlobal İrsi Təşkilatının yaradılmasına, qızılbaş mövzusunun ilk dəfə və geniş elmi çərçivədə müzakirəsinə, səfər çərçivəsində Şuşada olmalarına və oradan təşkilatın bəyanatını səsləndirərək Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya yaymaq fürsəti qazandıqlarına görə komitəyə təşəkkür ediblər.
Xatırladaq ki, konfransda Qızılbaş Qlobal İrsi Təşkilatının Pakistan, Türkiyə, ABŞ, Kanada, Birləşmiş Krallıq, Sinqapur və Əfqanıstan üzrə təmsilçiləri, Milli Məclisin deputatları, qızılbaş irsinin Azərbaycan və Türkiyədən olan tədqiqatçıları, müxtəlif dövlət qurumlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.

Председатель комитета встретился с участниками международной конференции
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с участниками международной конференции на тему “Наследие Кызылбашей в Азербайджане: по следам истории”.
На встрече было отмечено, что появление нового подхода с точки зрения культурного и философского взгляда на историю Азербайджана, встреча ученых различных стран и специалистов, работающих в глобальных компаниях, для более глубокого исследования истории тюркских народов является историческим шагом.
Гости были подробно проинформированы о рекомендациях Президента Ильхама Алиева в области изучения реальной истории Азербайджана, пропаганды нашей истории среди азербайджанцев мира, а также друзей Азербайджана и регулярной организации комитетом в соответствии с данными рекомендациями мероприятий международного значения.
Участники конференции расценили проведение при поддержке комитета такой международной научной конференции, как историческое событие. Было подчеркнуто, что оно создаст условия для появления нового подхода к истории всего тюркского мира, начала исследований, связанных с неизученными страницами истории, и укрепления связей с Азербайджаном, как исторической родиной кызылбашей.
Отмечено, что темы обсуждения международной конференции “Наследие Кызылбашей в Азербайджане: по следам истории”, панельные выступления связаны с темами, которые могут привлечь внимание ученых мира и открыть путь для новых интересных обсуждений. Гости выразили одобрение предстоящему продолжению комитетом шагов, направленных на изучение наследия кызылбашей, и системной работе для повторной консолидации ученых мира.
Заместитель председателя Организации глобального наследия Кызылбашей Арши Кызылбаш сказал, что делегаты конференции очень рады находиться в Азербайджане, являющемся исторической родиной наших соотечественников кызылбашского происхождения, выразил уверенность в том, что нынешняя поездка станет реальным шагом на пути укрепления связей кызылбашей мира с Азербайджаном и возвращения их к историческим корням.
Делегаты конференции поблагодарили комитет за создание три года назад Организации глобального наследия Кызылбашей, обсуждение впервые за все время темы кызылбашей в широких научных рамках, пребывание в рамках поездки в Шуше и возможность озвучить оттуда заявление организации для распространения в мире азербайджанских реалий.
Напомним, что в конференции принимали участие представители Организации глобального наследия Кызылбашей по Пакистану, Турции, США, Канаде, Соединенному Королевству, Сингапуру и Афганистану, депутаты Милли Меджлиса, исследователи наследия кызылбашей из Азербайджана и Турции, представители различных государственных структур, неправительственных и международных организаций.