Kanadanın Ontario əyalətinin psixi sağlamlıq və asılılıqlar üzrə nazir müavini Xankəndi və Şuşada olub
Kanadanın Ontario əyalətinin psixi sağlamlıq və asılılıqlar üzrə nazir müavini Maykl Tibollo (Michael Tibollo) Azərbaycana səfəri çərçivəsində Xankəndi və Şuşa şəhərlərində olub.
Əvvəlcə Xankəndinə gedən qonaq şəhərlə tanış olub və Qarabağ Universitetinin rəhbərliyinin Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumunun iştirakçıları ilə apardığı fikir mübadiləsində yaxından iştirak edib.
Daha sonra Şuşaya yola düşən nazir müavini Maykl Tibolloya şəhərin tarixi, erməni işğalı dövründə törədilən vandalizmlər və işğaldan azad olunduqdan sonra aparılan təmir-bərpa, yenidənqurma işləri haqqında məlumat verilib. “Güllələnmiş heykəllər” abidəsi, Şuşa qalası, Cıdır Düzü və digər görməli yerləri ziyarət edib.
Qeyd edək ki, Maykl Tibollo Şuşaya səfəri ərəfəsində “Maddə istifadəsi pozğunluqlarının müalicəsi üçün uzunmüddətli yaşayış terapevtik icmalarının effektivliyi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək klinik psixologiya üzrə doktorluq dərəcəsinə yiyələnib.

Заместитель министра канадской провинции Онтарио по вопросам психического здоровья и наркозависимости побывал в Ханкенди и Шуше
Заместитель министра канадской провинции Онтарио по вопросам психического здоровья и наркозависимости Майкл Тиболло (Michael Tibollo) в рамках поездки в Азербайджан побывал в Ханкенди и Шуше.
Сначала гость прибыл в Ханкенди, где ознакомился с городом и принял непосредственное участие в обмене мнениями, проведенном руководством Карабахского университета с участниками Форума азербайджанских ученых, проживающих за рубежом.
Побывавший затем в Шуше заместитель министра Майкл Тиболло был проинформирован об истории города, вандализме, учиненном в период армянской оккупации, ремонтно-восстановительных работах и реконструкции, осуществляемых после освобождения от оккупации. Он ознакомился с памятником “Расстрелянные скульптуры”, Шушинской крепостью, посетил Джыдыр дюзю и другие достопримечательности.
Отметим, что накануне поездки в Шушу Майкл Тиболло защитил докторскую диссертацию на тему “Эффективность долгосрочных терапевтических сообществ для лечения расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ” и получил степень доктора по клинической психологии.