Oman mətbuatında Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumu haqqında məqalə dərc olunub
Oman Sultanlığında geniş oxucu kütləsinə malik olan Omanobserver.om saytında Bakıda baş tutan Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumu haqqında məqalə dərc olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Forumun Omandan olan iştirakçısı, “Royal Conservatory of Music and Art”ın həmtəsisçisi Dr. Səidə Xəlilovanın tədbirlə bağlı təəssüratları məqalədə əks olunub.
Qeyd edilib ki, Forumun əsas məqsədi Azərbaycanın təhsil sektorunun inkişafı üzrə potensial təşəbbüslərin öyrənilməsi üçün aparıcı elm adamlarını bir araya gətirmək, eyni zamanda xaricdə yaşayan alim və akademiklər, təhsil alan tələbələr arasında əlaqələri gücləndirməkdir. Sentyabrın 9-dan başlayaraq 3 gün davam edən Forum çərçivəsində alimlərin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş şəhərlərinə səfərləri xüsusi vurğulanıb. Yeni fəaliyyətə başlamış Qarabağ Universiteti ilə gələcək əməkdaşlığın persperktivləri də məqalədə şərh olunub.

В оманской печати опубликована статья о Форуме азербайджанских ученых, проживающих за рубежом
На сайте Omanobserver.om, обладающем широкой читательской аудиторией в Султанате Оман, опубликована статья о состоявшемся в Баку Форуме азербайджанских ученых, проживающих за рубежом.
В статье отражены впечатления участницы форума, организованного Государственным комитетом по работе с диаспорой, Министерством науки и образования и Объединением азербайджанских ученых мира, из Омана, соучредителя “Royal Conservatory of Music and Art” д-ра Саиды Халиловой о мероприятии.
Подчеркивается, что основная цель форума заключается в консолидации ведущих деятелей науки для изучения потенциальных инициатив по развитию образовательного сектора в Азербайджане, а также укреплении связей между проживающими за рубежом учеными и академиками, обучающимися там студентами. Особо отмечаются состоявшиеся в рамках форума, продолжавшегося с 9 сентября в течение трех дней, поездки ученых в освобожденные от оккупации азербайджанские города. В статье также говорится о перспективах дальнейшего сотрудничества с недавно приступившим к деятельности Карабахским университетом.