Qarsda “Heydər Əliyev Təhsil Mərkəzi”ndə Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
21 yanvar, 2025Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Qars şəhərində olub. Əvvəlcə Heydər Əliyev adına parkda Ümummilli Liderin abidəsi ziyarət olunub, xatirəsi ehtiramla yad olunub və abidə önünə gül dəstələri qoyulub. Ardınca komitə sədri Qars Qafqaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapu ilə görüşüb. Görüşdə ali təhsil ocağının fəaliyyəti, eləcə də burada çalışan azərbaycanlı müəllimlər və təhsil alan soydaşlarımız barədə ətraflı məlumat verilib. Universitetə Azərbaycanın tarix və mədəniyyətinun rəmzi olan hədiyyələr təqdim olunub.
Komitə sədri daha sonra Qars Qafqaz Universitetinin nəzdindəki “Heydər Əliyev Təhsil Mərkəzi”nin fəaliyyətilə yaxından tanış olub, universitetin azərbaycanlı müəllimləri və icma üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Qars şəhərindəki Baş Konsulu Zamin Əliyev iştirak və çıxış edib, bu görüşü Azərbaycan dövlətinin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza yüksək diqqəti kimi qiymətləndirib.
Universitetin rektoru qonaqları salamlayıb, iki ölkə arasındakı müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına diqqət çəkib, mərkəzin işi barədə məlumat verib.
Komitə sədri ölkəmizin diaspor siyasətindən və belə toplantıların əhəmiyyətindən danışıb, azərbaycanlı alim və pedaqoqların Türkiyə elminə verdikləri töhfələri, yeni nəslin yetişdirilməsindəki əvəzsiz xidmətlərini yüksək qiymətləndirib. Eyni zamanda komitənin elmi mübadilə, tələbə mübadiləsi və kitab çapı sahəsində universitetə töhfələr verə biləcəyi nəzərə çatdırılıb, ali təhsil ocağının kitabxanasına ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı kitablar hədiyyə olunub.
Görüşdə həmçinin görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycan elminin uğurlu inkişafı sahəsindəki xidmətlərindən bəhs edilib, ölkədə və xaricdə yaşayan elm adamlarına Azərbaycan dövlətinin və Prezident İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı bir daha nəzərə çatdırılıb.
Görüşdə xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin forumlarının təşkili, yaradılan ortaq müzakirə platformaları, ana dilimizin qorunması, Azərbaycanla bağlı həqiqətlərin təbliği və s. barədə danışılıb, azərbaycanlı alimlərin dünya elminin inkişafı yolunda qazandıqları uğurlar dilə gətirilib.
Sonda Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetinin xarici əlaqələr şöbəsinin rəhbəri, Qafqaz və Orta Asiya Tədqiqat Mərkəzinin və qeyri-üzvü kimya kafedrasının müdiri, professor Hacalı Nəcəfova “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” AR medalı təqdim edilib. Professor yüksək medala layiq görülməsinə və göstərilən diqqətə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib, bu əlamətdar hadisəni Azərbaycan elminə və alimlərinə göstərilən dövlət qayğısının bariz nümunəsi adlandırıb.

В “Образовательном центре Гейдара Алиева” в Карсе состоялась встреча с азербайджанской общиной
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Турцию побывал в городе Карс. Сначала в парке имени Гейдара Алиева состоялось посещение памятника общенациональному лидеру, с глубоким уважением была почтена его память, к памятнику возложены цветы. Затем он встретился с ректором Карсского Кавказского университета Хусню Капу. На встрече была предоставлена подробная информация о деятельности этого высшего учебного заведения, а также работающих здесь азербайджанских преподавателях и получающих образование наших соотечественниках. Университету были преподнесены подарки, символизирующие историю и культуру Азербайджана.
Далее председатель комитета обстоятельно ознакомился с деятельностью Образовательного центра Гейдара Алиевапри Карсском Кавказском университете, встретился с азербайджанскими преподавателями университета и членами общины.
На встрече присутствовал и выступил генеральный консул Азербайджана в городе Карс Замин Алиев, который расценил данное мероприятие как проявление высокого внимания Азербайджанского государства к проживающим за рубежом нашим соотечественникам.
Ректор университета поприветствовал гостей, отметил развитие сотрудничества между двумя странами в различных сферах, рассказал о работе центра.
Председатель комитета говорил о диаспорской политике нашей страны и значении таких встреч, высоко оценил вклад азербайджанских ученых и педагогов в турецкую науку, их неоценимые заслуги в воспитании нового поколения. Одновременно было доведено до внимания, что комитет может внести вклад в работу университета в деле научного обмена, обмена студентами и издания книг, библиотеке вуза подарены книги, связанные с историей и культурой нашей страны.
На встрече также были подчеркнуты заслуги выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева в области успешного развиия азербайджанской науки, еще раз отмечены высокое внимание и забота Азербайджанского государства и Президента Ильхама Алиева о деятелях науки, проживающих в стране и за рубежом.
На встрече говорилось об организации форумов проживающих за рубежом азербайджанских ученых, созданных совместных дискуссионных платформах, сохранении родного языка, пропаганде реалий, связанных с Азербайджаном, и пр., были доведены до внимания успехи, достигнутые азербайджанскими учеными на пути развития мировой науки.
В заключение руководителю отдела внешних связей Карсского Кавказского университета Турции, Центра изучения Кавказа и Средней Азии и заведующему кафедрой неорганической химии, профессору Гаджалы Наджафову была вручена медаль АР “За заслуги в диаспорской деятельности”. Профессор выразил Президенту Ильхаму Алиеву признательность за присуждение ему высокой награды и проявленное внимание, назвал это знаменательное событие наглядным примером государственной заботы об азербайджанской науке и ученых.