Qarsda “Heydər Əliyev Təhsil Mərkəzi”ndə Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
21 yanvar, 2025Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Qars şəhərində olub. Əvvəlcə Heydər Əliyev adına parkda Ümummilli Liderin abidəsi ziyarət olunub, xatirəsi ehtiramla yad olunub və abidə önünə gül dəstələri qoyulub. Ardınca komitə sədri Qars Qafqaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapu ilə görüşüb. Görüşdə ali təhsil ocağının fəaliyyəti, eləcə də burada çalışan azərbaycanlı müəllimlər və təhsil alan soydaşlarımız barədə ətraflı məlumat verilib. Universitetə Azərbaycanın tarix və mədəniyyətinun rəmzi olan hədiyyələr təqdim olunub.
Komitə sədri daha sonra Qars Qafqaz Universitetinin nəzdindəki “Heydər Əliyev Təhsil Mərkəzi”nin fəaliyyətilə yaxından tanış olub, universitetin azərbaycanlı müəllimləri və icma üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Qars şəhərindəki Baş Konsulu Zamin Əliyev iştirak və çıxış edib, bu görüşü Azərbaycan dövlətinin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza yüksək diqqəti kimi qiymətləndirib.
Universitetin rektoru qonaqları salamlayıb, iki ölkə arasındakı müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına diqqət çəkib, mərkəzin işi barədə məlumat verib.
Komitə sədri ölkəmizin diaspor siyasətindən və belə toplantıların əhəmiyyətindən danışıb, azərbaycanlı alim və pedaqoqların Türkiyə elminə verdikləri töhfələri, yeni nəslin yetişdirilməsindəki əvəzsiz xidmətlərini yüksək qiymətləndirib. Eyni zamanda komitənin elmi mübadilə, tələbə mübadiləsi və kitab çapı sahəsində universitetə töhfələr verə biləcəyi nəzərə çatdırılıb, ali təhsil ocağının kitabxanasına ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı kitablar hədiyyə olunub.
Görüşdə həmçinin görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycan elminin uğurlu inkişafı sahəsindəki xidmətlərindən bəhs edilib, ölkədə və xaricdə yaşayan elm adamlarına Azərbaycan dövlətinin və Prezident İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı bir daha nəzərə çatdırılıb.
Görüşdə xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin forumlarının təşkili, yaradılan ortaq müzakirə platformaları, ana dilimizin qorunması, Azərbaycanla bağlı həqiqətlərin təbliği və s. barədə danışılıb, azərbaycanlı alimlərin dünya elminin inkişafı yolunda qazandıqları uğurlar dilə gətirilib.
Sonda Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetinin xarici əlaqələr şöbəsinin rəhbəri, Qafqaz və Orta Asiya Tədqiqat Mərkəzinin və qeyri-üzvü kimya kafedrasının müdiri, professor Hacalı Nəcəfova “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” AR medalı təqdim edilib. Professor yüksək medala layiq görülməsinə və göstərilən diqqətə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib, bu əlamətdar hadisəni Azərbaycan elminə və alimlərinə göstərilən dövlət qayğısının bariz nümunəsi adlandırıb.

Meeting with the Azerbaijani community was held at the "Heydar Aliyev Education Center" in Kars
During his official visit to Turkey, Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, visited the city of Kars. First, the monument of the National Leader Heydar Aliyev in Heydar Aliyev Park was visited, his memory was honored with great respect, and flowers were laid at the monument. Following this, the Committee Chairman met with Hüsnü Kapu, the rector of Kars Caucasian University. During the meeting, detailed information was provided about the university’s activities, as well as Azerbaijani professors working there and students studying at the institution. Gifts symbolizing Azerbaijan's history and culture were presented to the university.
Later, the Committee Chairman got acquainted with the activities of the "Heydar Aliyev Education Center" under Kars Caucasian University and met with Azerbaijani teachers of the university and members of the community.
The Consul General of Azerbaijan in Kars, Zamin Aliyev, also participated and had a speech at the meeting, describing this event as a reflection of the Azerbaijani state's high attention to its compatriots living abroad.
The university rector welcomed the guests, emphasized the development of cooperation between the two countries in various fields, and provided information about the center’s work.
The Committee Chairman spoke about the country’s diaspora policy and the importance of such meetings, highly appreciating the contributions of Azerbaijani scientists and educators to Turkish science and their invaluable role in raising the younger generation. He noted the committee’s potential contributions to the university in the fields of scientific exchange, student exchange, and book publishing. Additionally, books on Azerbaijan's history and culture were presented to the university library.
During the meeting, the contributions of the prominent statesman Heydar Aliyev to the successful development of Azerbaijani science were discussed. The high attention and care of the Azerbaijani state and President Ilham Aliyev for scientists living both in the country and abroad were once again emphasized.
The discussions also touched on the organization of forums for Azerbaijani scientists living abroad, the creation of common discussion platforms, the preservation of the mother tongue, the promotion of truths about Azerbaijan, and the achievements of Azerbaijani scientists in advancing global science.
At the end of the event, professor Hajalı Najafov, head of the Foreign Relations Department of Kars Caucasian University, director of the Caucasus and Central Asia Research Center, and chair of the Non-Organic Chemistry Department, was awarded the medal "For Services in Diaspora Activities” of the Republic of Azerbaijan. The professor expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for this high honor and described this significant event as an obvious example of state attention to Azerbaijani science and scientists.