Komitədə Əməkdar artist Elvin Xoca Qəniyevlə görüş olub
7 may, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycanın Əməkdar artisti, hazırda Almaniyada təhsil alan violin ifaçısı Elvin Xoca Qəniyevlə görüşüb.
Komitənin fəaliyyəti, Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliği sahəsində müxtəlif ölkələrdə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verən sədr Əməkdar artist Elvin Xoca Qəniyevin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini söyləyib, yaradıcılıq planları ilə maraqlanıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinə diqqət və qayğısı bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir. Elə bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2008-ci ildə Elvin Xoca Qəniyevin adı Azərbaycanın gənc istedadlarının “Qızıl kitabı”na yazılıb və o, xüsusi aylıq təqaüdə, 2016-cı ildə Gənclər üçün Prezident mükafatına, 2017-ci ildə 20 yaşında ikən Azərbaycanın Əməkdar artisti adına layiq görülüb.
Elvin Xoca Qəniyev qeyd edib ki, Azərbaycanın Xalq artisti Sərvər Qəniyevin nəvəsi olması faktı ilə yanaşı, Azərbaycan dövlətinin, Heydər Əliyev Fondunun və şəxsən Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi diqqəti bir Azərbaycan vətəndaşı və sənətçisi kimi onun öz yaradıcılığına daha məsuliyyətlə yanaşmasına, ölkəmizin və mədəniyyətimizin dünyada təbliği üçün daha da səylə çalışmasına stimul verir.

В комитете состоялась встреча с заслуженным артистом Эльвином Ходжой Ганиевым
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с заслуженным артистом Азербайджана, скрипачом Эльвином Ходжой Ганиевым, получающим в настоящее время образование в Германии.
Коснувшись деятельности комитета, осуществляемых в различных странах проектов в области пропаганды азербайджанской культуры и искусства, председатель отметил, что высоко оценивает деятельность заслуженного артиста Эльвина Ходжи Ганиева, поинтересовался его творческими планами. Он подчеркнул, что внимание и забота великого лидера Гейдара Алиева об азербайджанской культуре успешно продолжаются сегодня Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой. Именно благодаря этому имя Эльвина Ходжи Ганиева в 2008 году Распоряжением Президента Азербайджанской Республики было включено в “Красную книгу” молодых талантов Азербайджана, он удостоен специальной ежемесячной стипендии, в 2016 году – Президентской премии для молодежи, а в 2017 году в возрасте 20 лет – звания заслуженного артиста Азербайджана.
По словам Эльвина Ходжи Ганиева, тот факт, что он является внуком народного артиста Азербайджана Сервера Ганиева, а также внимание Азербайджанского государства, Фонда Гейдара Алиева и лично Мехрибан ханым Алиевой стимулируют его, как гражданина и деятеля искусств Азербайджана, к более ответственному подходу к своему творчеству, более усердной работе для пропаганды нашей страны и культуры в мире.