Haaqada Zəfər Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Azərbaycan Niderland Odlar Yurdu Cəmiyyətinin, Hollanda Azərbaycan Türk Kültür Dərnəyinin və Benilüks Azərbaycanlı Tələbə və Məzunları Birliyinin (AZSAB) təşkilatçılığı ilə Niderland Krallığının Haaqa şəhərindəki Vailantin teatrında 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə musiqili tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan və Niderlandın Dövlət himnləri səsləndirilib, şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun qazandığı şanlı qələbədən danışılıb, zəfər salnaməsi xatırlanıb.
Tədbirdə, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 100 illiyi münasibətlə qədim Naxçıvan torpağının tarixi haqqında məlumat verilib, film göstərilib.
Bədii hissədə Niderland Krallığından olan, Almaniya və Azərbaycandan dəvət alan musiqiçilərin ifasında musiqi nömrələri təqdim edilib.
Azərbaycandan gələn xanəndə Nemətağa Əliyevin, yerli musiqiçilərdən Firəngiz Bağırovanın, Elcan Rzayevin, Emin  Sadıqlının, Almaniyada fəaliyyət göstərən Qafqaz rəqs qrupunun və tədbirin ən kiçik iştirakçısı Əli Cəfərovun çıxışı böyük maraqla və sürəkli alqışlarla qarşılanıb.

В Гааге состоялось мероприятие по случаю Дня Победы
19 ноября, 2024По случаю 8 Ноября – Дня Победы в театре Vaillant города Гаага Королевства Нидерландов состоялось музыкальное мероприятие, организованное Aзербайджано-нидерландским обществом «Oдлар Юрду», Голландско-азербайджанской ассоциацией тюркской культуры и Объединением азербайджанских студентов и выпускников стран Бенилюкса (AZSAB).
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Нидерландов, минутой молчания была почтена светлая память шехидов.
Отмечена славная победа, одержанная нашей доблестной армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, говорилось о летописи победы.
На мероприятии по случаю 100-летия образования Нахчыванской Автономной Республики также была представлена информация и показан фильм об истории древней нахчыванской земли.
B художественной части представлены музыкальные номера в исполнении музыкантов из Королевства Нидерландов, а также получивших приглашение из Германии и Азербайджана.
Выступления приехавшего из Азербайджана ханенде Нематаги Алиева, местных музыкантов Фирангиз Багировой, Эльджана Рзаева, Эмина Садыглы, танцевальной группы «Кавказ» из Германии и самого юного участника мероприятия Али Джафарова были встречены с большим интересом и продолжительными аплодисментами.