Praqa Azərbaycan Evində həftəsonu məktəbi açılıb
18 noyabr, 2024“...Azərbaycan məktəblərinin, bazar günü məktəblərinin açılması istiqamətində biz hər zaman kömək göstərməyə hazırıq. Əslində, bunu edirik. Bəlkə də bunu daha da təşkilatlanmış şəkildə etmək lazımdır. Çünki Ana dili əsas amildir. Ana dili bütün Azərbaycan vətəndaşlarını birləşdirir” - bu sözləri Prezident İlham Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V Zəfər Qurultayında səsləndirib.
Dövlət başçısının tapşırıq və tövsiyələri əsasında müxtəlif xarici ölkələrdə həftəsonu məktəblərinin açılması davam edir. Çexiyanın Praqa şəhərindəki Azərbaycan Evində də həftəsonu məktəbi fəaliyyətə başlayıb. Məktəbdə müxtəlif yaş qruplarından olan azərbaycanlı uşaqlar ana dilini, tarix və mədəniyyətimizi öyrənirlər.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Praqa Azərbaycan Evindəki həftəsonu məktəbini lazım olan bütün tədris vasitələri və əyani vəsaitlərlə ilə təmin edib, Praqada yaşayan ixtisaslı müəllimlər məktəbə cəlb olunub, burada onlarla şagirdin təhsil alması üçün lazımi şərait yaradılıb.
Bu il noyabrın 6-da açılan Praqa Azərbaycan Evinin rəhbəri Leyla Begim Cəfərova bu hadisəni Çexiyada yaşayan azərbaycanlılar üçün mühüm hadisə hesab etdiyini söyləyib. 3 uşaq anası Lamiyə Axundova bildirib ki: “Övladlarım Azərbaycan dilini mükəmməl öyrənməyə böyük maraq göstərir. Onlar həvəslə həftəsonu məktəbinin xidmətlərindən istifadə edəcəklər”.
Qeyd edək ki, bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrində 100-dən çox həftəsonu məktəbi xaricdəki azərbaycanlı uşaq və gənclərə, eyni zamanda Azərbaycanı sevən əcnəbilərə xidmət göstərir. 18 xarici ölkədəki Azərbaycan Evinin də hər birində həftəsonu məktəbi açılıb və işini uğurla davam etdirir.

В Доме Азербайджана в Праге открыта воскресная школа
“... Мы всегда готовы оказать помощь в открытии азербайджанских школ, воскресных школ. На самом деле мы это делаем. Возможно, это надо делать более организованно, потому что родной язык – основной фактор. Родной язык объединяет всех граждан Азербайджана”. Президент Ильхам Алиев сказал это на состоявшемся в Шуше V Съезде Победы азербайджанцев мира.
На основании поручений и рекомендаций главы государства в различных зарубежных странах продолжается открытие воскресных школ. В Доме Азербайджана в столице Чехии Праге тоже начала функционировать воскресная школа. Азербайджанские дети различных возрастных групп изучают в школе родной язык, нашу историю и культуру.
Государственный комитет по работе с диаспорой обеспечил воскресную школу в Доме Азербайджана в Праге всеми необходимыми учебными и наглядными пособиями, к работе в школе привлечены проживающие в Праге квалифицированные педагоги, здесь созданы необходимые условия для обучения десятков учащихся.
Руководитель Дома Азербайджана в Праге, открытого 6 ноября этого года, Лейла Бегим Джафарова отметила, что считает это очень важным событием для проживающих в Чехии азербайджанцев. Мать троих детей Ламия Ахундова сказала: “Мои дети проявляют большой интерес к совершенному изучению азербайджанского языка. Oни охотно воспользуются услугами воскресной школы”.
Отметим, что сегодня более 100 воскресных школ в различных странах мира оказывают услуги азербайджанским детям и молодежи за рубежом, а также любящим Азербайджан иностранцам. В каждом из домов Азербайджана в 18 зарубежных странах открыты воскресные школы, которые успешно продолжают свою работу.