Krakov Azərbaycan Evində 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Polşanın Krakov şəhərində yerləşən Azərbaycan Evində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycanın Polşadakı Səfirliyinin dəstəyi, “Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlıları Mədəniyyət Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Zəfər Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsiylə başlayıb.
Azərbaycanın Polşadakı Səfirliyin nümayəndəsi Orxan Əliyev və "Xarı Bülbül" Assosiasiyasının sədri Sedat Şamilli  Azərbaycanın müasir tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Zəfər Gününün tarixi əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş "Biz" filmi göstərilib.
Tədbir xalqımıza Zəfəri yaşadan vətən oğullarının qəhrəmanlıqlarının xatırlanması, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması barədə fikir mübadiləsinin aparılması ilə sona çatıb.
Qeyd edək ki, Polşanın Krakov şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Polşada yaşayan soydaşlarımız üçün mütəmadi olaraq tədbirlər, kurslar və layihələr təşkil olunur.

В Доме Азербайджана в Кракове состоялось мероприятие по случаю 8 Ноября – Дня Победы
18 ноября, 2024В Доме Азербайджана, расположенном в польском городе Краков, состоялось мероприятие по случаю Дня Победы, организованное Ассоциацией культуры азербайджанцев мира “Xaры Бюльбюль” при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и посольства Азербайджана в Польше.
Церемония началась с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики.
Представитель посольства Азербайджана в Польше Орхан Алиев и председатель Ассоциации "Xaры Бюльбюль" Седат Шамилли говорили об историческом значении Дня Победы, золотыми буквами вписанного в современную историю Азербайджана.
Затем был показан фильм "Биз" ("Мы"), посвященный 44-дневной Отечественной войне.
Мероприятие завершилось воспоминаниями о героизме сынов родины, подаривших Победу нашему народу, проведением обмена мнениями о доведении до мира азербайджанских реалий.
Отметим, что при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в Доме Азербайджана, функционирующем в польском городе Краков, регулярно организуются мероприятия, курсы и проекты для проживающих в Польше наших соотечественников.