Danimarkada “Zəfər” tədbiri keçirilib
Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Kopenhagen şəhərində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunan “Zəfər” tədbiri təşkil edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Danimarkada belə bir tədbirin təşkilinə görə “Vətən” Cəmiyyətinə təşəkkürünü bildirib, Zəfər Gününün bütün dünyada qeyd edilməsinin qürurverici olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin çıxışlarının əks olunduğu Zəfər gününə həsr olunan videoçarx nümayiş olunub, vətənpərvərlik mahnılarının, milli musiqimizin sədaları altında üçrəngli bayrağımız dalğalandırılıb, Azərbaycan xalqının qüdrətinin rəmzinə çevrilən 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan möhtəşəm Zəfərin bir əsrin hüdudlarına sığmadığı vurğulanıb.
“Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova Azərbaycan Ordusunun şücaətlərindən, Milli Qəhrəman Raquf Orucovun qəhrəmanlıq zirvəsinə gedən yolundan danışıb, Zəfər Günü ilə bağlı keçirdiyi qürur hissini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın şəhid ailələrinə qayğısını vurğulayıb. “Şəhid ailələri hər zaman ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın diqqətindədir. Mehriban xanımın şəhid ailələri ilə görüşünü heç vaxt unutmaram. O görüşdən sonra özümü daha güclü hiss etdim”, - deyə bildirib
“Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyi İdarə Heyətinin üzvü Nərmin Xəlilovanın, AYB-nin fəxri üzvü, yazar Eluca Atalının, Danimarkada yaşayan türk tarixçi Bahadur Gülerin çıxışları alqışlarla qarşılanıb. Kopenhagendə doğulub-böyüyən balaca soydaşımız Davud Qubatovun ifasında şəhidlərə həsr olunan şeir, türk sazının mahir ifaçısı Fərhad Uğurun çıxışı iştirakçıların zövqünü oxşayıb, tədbirin ruhuna ruh qatıb.

В Дании состоялось мероприятие, посвященное Победе
Датско-азербайджанское общество “Ветен” организовало в Копенгагене мероприятие “Победа”, посвященное 8 ноября – Дню Победы.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов выразил Обществу “Ветен” признательность за организацию в Дании такого мероприятия, отметил, что проведение Дня Победы во всем мире вызывает чувство гордости.
На церемонии был показан посвященный Дню Победы видеоролик, отражающий выступления победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, в сопровождении патриотических песен, национальной музыки поднят наш трехцветный флаг, подчеркнуто, что грандиозная Победа в 44-дневной Отечественной войне, ставшая символом могущества азербайджанского народа, выходит за рамки целого столетия.
Председатель Общественного объединения поддержки семей шехидов “Зафар” Севиндж Оруджева говорила о доблести Азербайджанской армии, пути, по которому Национальный герой Рагуф Оруджев шел к вершине отваги, поделилась с участниками мероприятия переживаемым ею чувством гордости в связи с Днем Победы, подчеркнула заботу Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой о семьях шехидов. “Семьи шехидов всегда находятся в центре внимания Первого вице-президента нашей страны Мехрибан Алиевой. Никогда не забуду встречу Мехрибан ханым с семьями шехидов. Эта встреча придала мне еще больше сил”, - сказала она.
Выступления члена правления Общественного объединения поддержки семей шехидов “Зафар” Нармин Халиловой, почетного члена СПА, писательницы Элуджи Аталы, проживающего в Дании турецкого историка Бахадура Гюлера были встречены аплодисментами. Посвященное шехидам стихотворение в исполнении родившегося и выросшего в Копенгагене нашего юного соотечественника Давуда Губатова, выступление искусного исполнителя на турецком сазе Фархада Угура пришлись участникам по душе, придали мероприятию особый колорит.