Danimarkada “Zəfər” tədbiri keçirilib
Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Kopenhagen şəhərində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunan “Zəfər” tədbiri təşkil edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Danimarkada belə bir tədbirin təşkilinə görə “Vətən” Cəmiyyətinə təşəkkürünü bildirib, Zəfər Gününün bütün dünyada qeyd edilməsinin qürurverici olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin çıxışlarının əks olunduğu Zəfər gününə həsr olunan videoçarx nümayiş olunub, vətənpərvərlik mahnılarının, milli musiqimizin sədaları altında üçrəngli bayrağımız dalğalandırılıb, Azərbaycan xalqının qüdrətinin rəmzinə çevrilən 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan möhtəşəm Zəfərin bir əsrin hüdudlarına sığmadığı vurğulanıb.
“Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova Azərbaycan Ordusunun şücaətlərindən, Milli Qəhrəman Raquf Orucovun qəhrəmanlıq zirvəsinə gedən yolundan danışıb, Zəfər Günü ilə bağlı keçirdiyi qürur hissini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın şəhid ailələrinə qayğısını vurğulayıb. “Şəhid ailələri hər zaman ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın diqqətindədir. Mehriban xanımın şəhid ailələri ilə görüşünü heç vaxt unutmaram. O görüşdən sonra özümü daha güclü hiss etdim”, - deyə bildirib
“Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyi İdarə Heyətinin üzvü Nərmin Xəlilovanın, AYB-nin fəxri üzvü, yazar Eluca Atalının, Danimarkada yaşayan türk tarixçi Bahadur Gülerin çıxışları alqışlarla qarşılanıb. Kopenhagendə doğulub-böyüyən balaca soydaşımız Davud Qubatovun ifasında şəhidlərə həsr olunan şeir, türk sazının mahir ifaçısı Fərhad Uğurun çıxışı iştirakçıların zövqünü oxşayıb, tədbirin ruhuna ruh qatıb.

Denmark hosted an event titled "Victory"
5 November, 2024The Danish-Azerbaijani Society “Veten” hosted an event titled "Victory" in Copenhagen to commemorate Azerbaijan's Victory Day on November 8.
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora expressed his gratitude to the Danish-Azerbaijani Society “Veten” for organizing event, emphasized the pride associated with celebrating Victory Day worldwide.
During the event, a video was shown dedicated to Victory Day, featuring speeches from the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Accompanied by patriotic songs and national music, Azerbaijan's tricolor flag was raised, highlighting that the great victory achieved in the 44-day Patriotic War symbolizes the Azerbaijani people's strength and is unparalleled.
Sevinj Orujova, Chairman of the Public Association for Supporting Martyrs' Families "Zafar” spoke about the heroism of the Azerbaijani army, the life journey of National Hero of Azerbaijan Raguf Orujov, which led him to heroic heights. She shared her pride regarding Victory Day and highlighted the support provided by First Vice-President Mehriban Aliyeva to the martyrs’ families. “First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva always pays attention to the families of martyrs. I will never forget her meeting with the families of martyrs. After this meeting, I felt even stronger,” Orujova said.
The event also featured contributions from Narmin Khalilova, a board member of the Public Union for the Support of Martyrs' Families “Zafar,” esteemed Azerbaijani writer and honorary member of the Union of Azerbaijani Writers Eluja Ataly, and Turkish historian Bahadır Güler, who resides in Denmark.
The audience was delighted by a poem dedicated to the martyrs, recited by young compatriot Davud Gubatov, who was born and raised in Copenhagen, as well as a virtuosic performance by saz player Farhad Ughur.