Türkiyə Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının hesabat-seçki qurultayı keçirilib
Türkiyənin İstanbul şəhərində Türkiyə Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) VII hesabat-seçki qurultayı keçirilib.
İki gün davam edən qurultayda TADEF-ə üzv olan 24 dərnəyi təmsil edən 106 nümayəndədən 90 nəfəri istirak edib. 24 dərnəkdən 5-i İstanbul, 3-ü Qars, 3-ü Ankara, 2-si Adana, 2-si Kocaeli şəhərlərini, Eskişehir, Bilecik, Karabük, Antalya, Ədirnə, Hatay, Balıkəsir, Manisa va İzmir şəhərlərinin hər birini isə bir dərnək təmsil edib.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə iki qardaş ölkənin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda canından keçən əziz şəhidlərimizin xatirəsi anılıb.
Daha sonra TADEF rəhbərliyinin hesabatı dinlənilib, federasiyanın nizamnaməsinə əlavə və dəyişikliklər layihəsi səsə qoyularaq qəbul edilib. Qurumun yeni İdarə Heyəti və digər seçkili qurumları formalaşdırılıb. İş adamı Ədalət Turan yekdiliklə yenidən növbəti müddətə TADEF rəhbəri seçilib. Çıxışlarda Azərbaycan diaspor təşkilatlarının öz fəaliyyətlərində Türkiyə və Azərbaycan prezidentləri Rəcəb Tayyib Ərdoğan və İlham Əliyevin diqqət və qayğısını hiss etdikləri vurğulanıb, Türk Dünyasının birliyi naminə iki qardaş ölkənin başçılarının siyasətinə dəstək ifadə olunub.
Qurultaydan sonra TADEF-in yeni İdarə Heyətinin toplantısı keçirilib. İclasda Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin deputatı, Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının sədr müavini İlyas Topsakal da iştirak ediblər. Komitə sədri çıxışında qurultayın uğurla baş tutması münasibətilə TADEF-ə üzv olan dərnəklərin üzvlərini təbrik edib, yeni seçilmiş İdarə Heyətinə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb, növbəti mərhələdə qarşıda duran problemlərdən və onların həlli yollarından söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan diaspor təşkilatları öz fəaliyyətlərində Prezident İlham Əliyevin “Bizim bir ailəmiz var, o da Türk Dövlətləri Təşkilatıdır” fikrini əsas tutmalı, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan ölkələrin diaspor təşkilatları ilə əlaqələri dərinləşdirməli və vahid platformadan çıxış etməlidirlər.
Sonda bir qrup diaspor fəalına təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.

Состоялся отчетно-выборный съезд Федерации турецко-азербайджанских обществ
21 января, 2025В турецком городе Стамбул состоялся VII отчетно-выборный съезд Федерации турецко-азербайджанских обществ (TADEF).
В работе съезда, продолжавшемся в течение двух дней, приняли участие 90 из 106 делегатов, представляющих 24 ассоциации TADEF. Из 24 обществ 5 представляли Стамбул, 3 – Карс, 3 – Анкару, 2 – Адану, 2 – Коджаэли и по одному – Эскишехир, Биледжик, Карабюк, Анталью, Эдирну, Хатай, Балыкесир, Манису и Измир.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Турции, была почтена память наших дорогих шехидов, отдавших жизнь за свободу и независимость двух братских стран.
Затем был заслушан отчет руководства TADEF, поставлен на голосование и принят проект о дополнениях и изменениях в устав федерации. Сформированы новое правление и другие выборные органы съезда. Предприниматель Адалят Туран вновь единогласно избран руководителем TADEF на очередной срок. В выступлениях было подчеркнуто, что азербайджанские диаспорские организации в своей деятельности ощущают внимание и заботу президентов Турции и Азербайджана Реджепа Тайипа Эрдогана и Ильхама Алиева, а также выражена поддержка политике глав двух братских стран во имя единства тюркского мира.
После съезда состоялось заседание нового правления TADEF. В заседании также приняли участие председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, депутат Великого Национального Собрания Турции, заместитель председателя Партии националистического движения Ильяс Топсакал. Председатель комитета поздравил членов обществ, являющихся участниками TADEF, с успешным завершением съезда, пожелал успехов в деятельности новоизбранному правлению, говорил о предстоящих проблемах на очередном этапе и путях их решения. Он отметил, что азербайджанским диаспорским организациям необходимо руководствоваться в своей деятельности высказыванием Президента Ильхама Алиева “Организация тюркских государств - это наша семья”, углублять связи с диаспорскими организациями стран-членов Организации тюркских государств и выступать с единой платформы.
В заключение группе активистов диаспоры была вручена присужденная им медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”.