Ermənistanın 12 sentyabr 2022-ci il tarixli təxribatı ilə əlaqədar dünya azərbaycanlılarının beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanan BƏYANATI
13 sentyabr, 2022
Dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları 12 sentyabr 2022-ci il Ermənistanın Azərbaycanla dövlət sərhədində törətdiyi təxribatla əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətə bəyanat ünvanlayıb.
“Biz, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan və fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının üzvləri Azərbaycanla Ermənistan arasında aparılan sülh danışıqlarına rəsmi İrəvan tərəfindən növbəti zərbə vurulmasından dərin narahatlıq hissi keçirdiyimizi bəyan edir və beynəlxalq birlikdən Ermənistanın təcavüzkarlıq siyasətinin qarşısının alınması üçün işğalçı dövlətə qarşı təzyiqlərin gücləndirilməsini xahiş edirik.
Bildiririk ki, 12 sentyabr 2022-ci ildə gecə saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin diversiya qrupları müxtəlif istiqamətlərdə Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin mövqeləri arasındakı ərazilərin və təminat yollarının minalanmasını həyata keçirib, Azərbaycan Ordusunun Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın rayonları ərazisindəki mövqeləri müxtəlif çaplı silahlar, o cümlədən minaatanlardan intensiv atəşə tutub. Nəticədə, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin şəxsi heyəti arasında itkilər var, hərbi infrastruktura ziyan dəyib.
Təəssüf hissi ilə vurğulayırıq ki, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə başlanan iki ölkə arasında sülhyaratma prosesinə Ermənistanın təxribatla cavab verməsi ilk dəfə deyil. Ermənistanın nizamlama prosesini müxtəlif bəhanələrlə ləngitməsi, Azərbaycanın irəli sürdüyü 5 təklifdən ibarət sülh təkliflərini qəbul etdiyini elan etməsinə baxmayaraq, beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirməsi, sülh gündəliyinə qarşılıq verməməsi, üçtərəfli bəyanatlara və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə Brüsseldə əldə edilmiş razılıqlara zidd olaraq erməni silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən çıxarmaması Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını və prosesə zərbə vurulması məqsədlərini nümayiş etdirir. Ermənistanda istehsal olunan minaların son zamanlarda Laçın ərazisində yerləşdirilməsi də daxil olmaqla ərazilərin minalanmasının davam etdirilməsi, kommunikasiyaların və nəqliyyat marşrutlarının açılması işlərində Ermənistan tərəfindən yeni şərtlərin irəli sürülməsi yuxarıda qeyd edilənləri bir daha sübut edir. Xatırladırıq ki, müharibənin başa çatdığı dövrdən indiyədək Ermənistan tərəfindən müxtəlif növ minalar və digər partlayıcı qurğuların yerləşdirilməsi səbəbindən yüzlərlə insan minaya düşərək yaralanmış və ya həlak olmuşdur.
Biz, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan və fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının üzvləri əminliklə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatına cavab olaraq Azərbaycanın gördüyü əks-tədbirlər lokal xarakterli olub, hərbi hədəflərə qarşı yönəlib. Belə ki, cavab tədbirləri hədəflənmiş xarakterli olmaqla Azərbaycanın sərhədlərinin toxunulmazlığını, işğaldan azad olunmuş Kəlbəcər və Laçın rayonlarında bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin təhlükəsizliyini təmin etmək və Ermənistanın təxribatlarına son qoymaq məqsədi daşıyır. Eyni zamanda Ermənistan tərəfindən guya Azərbaycan Ordusunun mülki əhalini, obyektləri və infrastrukturu hədəfə alması barədə yayılan məlumatların həqiqəti əks etdirmədiyini vurğulayır və bunun Ermənistan tərəfinin yaydığı növbəti dezinformasiya olduğuna əminliyimizi ifadə edirik.
Baş vermiş təxribat, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Biz, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan və fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının üzvləri qətiyyətlə söyləyirik ki, Ermənistanın bu addımları aparılan normallaşma və sülh prosesinə tamamilə ziddir. Doğma Vətənimizin işğaldan azad edilmiş bu ərazilərində genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin aparıldığı zaman, Ermənistanın təcavüzə yol verməsi bu prosesə hər vəchlə mane olduğunun növbəti bariz göstəricisidir.
Biz bir daha beynəlxalq təşkilatlara, aparıcı qurumlara müraciət edərək dünya birliyindən bu kimi halların bir daha baş verməməsi üçün beynəlxalq hüquq müstəvisində əməli addımların atılmasını, eyni zamanda Ermənistan tərəfinin revanşizm ideyalarına son qoyaraq sülhə dəvət edilməsi istiqamətində səylərin artırılmasını tələb edirik”.

STATEMENT of the World Azerbaijanis addressed to the international community regarding the sabotage attacks committed by the Armenian Army on September 12, 2022
13 September, 2022
On September 12, 2022, Azerbaijani diaspora organizations operating in different countries of the world addressed a statement to the international community regarding the sabotage attacks committed by Armenia.
The statement reads:
We, members of Azerbaijani communities across the world, express our deep concern about another blow dealt by official Yerevan to the peace talks between Azerbaijan and Armenia. We demand that the international community intensify the pressure on Armenia to prevent its aggressive policy.
We bring to your attention that in the late hours of 12 September, 2022, units of the Armenian armed forces carried out mining of the areas between the positions of the units of the Azerbaijani Army and in the supply roads, and certain positions of the Azerbaijan Army in the direction of Dashkasan, Kalbajar and Lachin districts were fired upon from various types of weapons, including mortars. It resulted in casualties among the Azerbaijani military personnel and damage to the military infrastructure.
We regret to inform you that this was not Armenia’s first provocative response to the peacemaking process initiated by Azerbaijan. Armenia stalls the settlement process using various excuses,  shows a destructive position during the peace talks conducted with the efforts of the international  community, does not respond to a peace Agenda, does not withdraw its armed forces from the territory of Azerbaijan in defiance of the Trilateral Declaration and agreements reached, continue mining the Azerbaijani lands, including Lachin city  recently, and put forward new conditions regarding the opening of transport communications and routes. The above-mentioned facts prove once again that Armenia is not interested in the peace processes and is ready to harm the peace process.
Recall that since the end of war, hundreds of people have become victims of landmines and other explosive devices planted by the Armenian side and tens of them lost their lives.
We, members of Azerbaijani communities across the world, reiterate that the countermeasures taken by Azerbaijan in response to the provocation of the Armenian armed forces are localized actions aimed at military targets. The aim of these actions is to prevent threats to the state borders of Azerbaijan, ensure the safety of civilian workers involved in the infrastructure work in the territory of Kalbajar and Lachin districts, and put an end to Armenian aggression.  The information spread by Armenia about the alleged targeting of the civilian population, objects and infrastructure by the Azerbaijani Army is false, and we strongly believe that this is nothing but another piece of disinformation disseminated by the Armenian side.
The military and political leadership of Armenia bears all responsibility for the provocation, confrontation and losses.
We, members of Azerbaijani communities across the world firmly declare that these actions taken by Armenia are completely inconsistent with the process of normalization and peace. Despite Armenia’s aggressive attacks, the Azerbaijani state is carrying out large-scale reconstruction and construction work in the liberated territories. This once again shows that Armenia hinders peace process in every possible way.
We once again call on international organizations and institutions to take practical steps at an international level to prevent such attacks, while at the same time intensifying efforts to urge Armenia to put its revanchist ideas to rest and make peace”.