Soydaşlarımız milli adət-ənənələrimizi yaşadırlar
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar doğma Vətənə bağlılıqlarını itirmir, xalqımızın bir-birindən gözəl milli dəyərlərinə sadiq qalırlar. Polşa, Danimarka, İspaniya, Litva, Estoniya, Fransadakı soydaşlarımız da adət-ənənələrimizi yaşatmaq, olduqları ölkələrdə təbliğ etmək məqsədilə millətimizin qədim bayramı Novruzu geniş şəkildə qeyd ediblər.
Polşa Azərbaycanlıları Şurasının təşkilatçılığı ilə Polşanın paytaxtı Varşavada Novruz bayramı tədbiri keçirilib. Tədbirdə Polşadakı Azərbaycan Respublikasının diplomatik korpusu, Xalq rəssamı Əşrəf Heybət, TürkPol Assosiasiyasının üzvləri, Azərbaycana dost münasibətdə olan xalqların nümayəndələri iştirak ediblər. Azərbaycandan dəvət olunan musiqiçilər Ayaz Babayev və Nərgiz Məcidlinin ifaları tədbirə rəng qatıb. Milli və Qafqaz rəqsləri iştirakçıların marağına səbəb olub. Qonaqlar Azərbaycan mətbəxinin ləziz təamlarını, o cümlədən müxtəlif şirniyyatları dadıblar.
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə keçirilən Novruz bayramı tədbirində Azərbaycanın zəngin mədəni irsi və qədim adət-ənənələri barədə iştirakçılara geniş məlumat verilib. Novruzun rəmzlərindən biri olan yumurta döyüşü böyük maraq və həyəcanla izlənilib. Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının rəqs ansamblının solisti Nigar Hüseynovanın tələbələrinin ifasında təqdim olunan milli rəqslər, xüsusilə də “Uzundərə” rəqsi uzun müddət alqışlarla qarşılanıb. Azərbaycanın və Özbəkistanın Xalq artistləri Gülyaz və Gülyanaq Məmmədova bacılarının möhtəşəm ifaları isə tədbirə xüsusi rəng qatıb.
İspaniyanın Barselona şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində Novruz bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib. Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan bayram tədbirində bu şəhərdə yaşayan soydaşlarımız, eləcə də ölkəmizlə dost münasibətdə olan xalqların nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində qədim Novruz adət-ənənələri nümayiş etdirilib, Novruz atributları ilə bəzədilmiş xonçalar qonaqlara təqdim olunub. Musiqi, rəqs və milli oyunlarla müşayiət olunan tədbir qonaqlara unudulmaz anlar yaşadıb.
Litvanın Klaypeda şəhərində “Azəris”in təşkilatçılığı ilə Novruz bayramı qeyd edilib. Tədbirə Litva seyminin deputatı , Azərbaycan Parlamenti ilə Parlamentlərarası qrupun üzvü, Klaypeda şəhərinin keçmiş meri Vytautas Qrubliauskas, eləcə də Ukrayna, Belarus, Tatar və Alman icmalarının nümayəndələri qatılıb. Bayram tədbirində Klaypeda həftəsonu Azərbaycan məktəbinin şagirdləri milli rəqslərimizi nümayiş etdiriblər. Qonaqlar üçün bayram süfrəsi açılıb, iştirakçılar ənənəvi bayram tonqalı ətrafında bir araya gələrək Novruzun simvolik anlamını birlikdə yaşayıblar.
Estoniyada fəaliyyət göstərən “Buta Art Studio” Azərbaycan Yaradıcılıq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Novruz bayramı münasibətilə milli mətbəx günü keçirilib. Tədbirdə soydaşlarımızla yanaşı estonlar da iştirak edib. Onlar Azərbaycan mətbəxinə aid dolma, plov, şəkərçörək hazırlayaraq bu ləziz təamların dadına baxıblar.
Fransanın Mayenne şəhərində keçirilən Novruz bayramı tədbirində ölkəmizi Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası (Association Culturel d’Azerbaijan en Mayenne – ACAM) təmsil edib. Tədbirdə soydaşlarımızla yanaşı Azərbaycanla dost münasibətdə olan xalqların nümayəndələri iştirak ediblər. Müxtəlif xalqların musiqi və rəqsləri nümayiş olunub, milli mətbəximizin nümunələri qonaqlara təqdim olunub. Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının rəhbəri Mirzə Məmmədov mədəniyyətimiz və milli dəyərlərimiz, eləcə də qədim Novruz adət-ənənələri haqqında məlumat verib, Azərbaycan musiqilərindən nümunələr ifa edib.
Fransanın Nant şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” məktəbində Novruz bayramı qeyd edilib. Məktəblilər Novruz bayramı, onun adət-ənənələri ilə bağlı məlumatlandırılıblar. Məktəblilərə ölkəmizdəki bayram adət-ənənələrindən danışılıb, Novruz xonçası bəzədilib. Məktəblilər yumurta boyayıb, papaq atıblar.
Fransanın paytaxtı Parisdə fəaliyyət göstərən “Natəvan” məktəbinin şagirdləri Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə xalqımızın milli adət-ənənələrini özündə birləşdirən Novruz bayramını qeyd ediblər. Şagirdlər Novruz bayramı münasibətilə ədəbi-musiqili proqram nümayiş etdiriblər. Novruz bayramına həsr olunmuş şeirlər, mahnılar, rəqslər ifa edilib, səhnəciklər göstərilib. Bahar qızının rəqsi və mahnısı tədbirə daha da gözəllik gətirib. Novruzun personajları sayılan Kosa və Keçəl isə öz iştirakları ilə uşaqların sevincini daha da artırıb.
Yuxarıda da qeyd etdiyimiz kimi, bu cür tədbirlərin təşkili Azərbaycan mədəniyyətinin, adət-ənənələrinin tanıdılmasına və gələcək nəsillərə ötürülməsinə, milli kimliyin qorunmasına töhfə verir.

Азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, не утрачивают связей с Родиной, остаются привержены прекрасным национальным традициям нашего народа. Для сохранения наших обычаев и традиций, пропаганды их в странах проживания соотечественники в Польше, Дании, Испании, Литве, Эстонии, Франции также широко отметили Новруз – древний праздник нашего народа.
В столице Польши Варшаве состоялось мероприятие по случаю Новруз байрамы, организованное Советом азербайджанцев Польши. В церемонии приняли участие дипломатический корпус Азербайджанской Республики в Польше, народный художник Ашраф Гейбат, члены Ассоциации TürkPol, представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Исполнение приглашенных из Азербайджана музыкантов Aяза Бабаева и Наргиз Меджидли придало мероприятию особый колорит. Национальные и кавказские танцы вызвали интерес у участников. Гости попробовали вкусные блюда азербайджанской кухни, в том числе различные сладости.
На церемонии по случаю Новруз байрамы, проведенной в столице Дании Копенгагене, участники были обстоятельно проинформированы о богатом культурном наследии, древних обычаях и традициях Азербайджана. С большим интересом и волнением был встречен бой с битьем яиц – один из атрибутов Новруза. Национальные танцы, в особенности, танец “Узундере”, в исполнении учеников солистки танцевального ансамбля Азербайджанской государственной филармонии Нигяр Гусейновой сопровождались продолжительными аплодисментами. A великолепное исполнение народных артисток Азербайджана и Узбекистана сестер Гюльяз и Гюльянаг Мамедовых придало мероприятию особый колорит.
В Доме Азербайджана, функционирующем в испанском городе Барселона, состоялась церемония, посвященная Новруз байрамы. B праздничном мероприятии, организованном Обществом азербайджанцев Барселоны, приняли участие соотечественники, проживающие в этом городе, a также представители народов, питающих дружественное отношение к нашей стране. В рамках церемонии были продемонстрированы древние обычаи и традиции, связанные с Новрузом, гостям представлены атрибуты праздника и украшенные хончи. Мероприятие, сопровождавшееся музыкой, танцами и национальными играми, произвело на гостей незабываемое впечатление.
В литовском городе Клайпеда отмечен Новруз байрамы, организованный “Aзерис”. В мероприятии приняли участие депутат Сейма Литвы, член межпарламентской группы дружбы Литва-Азербайджан, бывший мэр Клайпеды Витаускас Грублиаускас, а также представители украинской, белорусской, татарской и немецкой общин. Учащиеся азербайджанской воскресной школы в Клайпеде представили на праздничной церемонии наши национальные танцы. Для гостей был накрыт праздничный стол, участники, собравшись у традиционного праздничного костра, вместе ощутили символическое значение Новруза.
Функционирующий в Эстонии Азербайджанский творческий центр “Buta Art Studio” организовал по случаю Новруз байрамы день национальной кухни. В мероприятии, наряду с нашими соотечественниками, приняли участие и эстонцы. Они приготовили и попробовали вкусные блюда азербайджанской кухни - долму, плов, шекербуру.
На мероприятии по случаю Новруз байрамы, состоявшемся во французском городе Майен, нашу страну представляла Азербайджанская культурная ассоциация (Association Culturel d’Azerbaijan en Mayenne – ACAM). В церемонии, наряду с нашими соотечественниками, приняли участие представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Были представлены музыка и танцы различных народов, гостям предложены образцы нашей национальной кухни. Руководитель Aзербайджанской культурной ассоциации Мирза Мамедов рассказал о нашей культуре и национальных ценностях, а также древних обычаях и традициях Новруза, представил образцы азербайджанской музыки.
В школе “Карабах”, функционирующей во французском городе Нант, отмечен Новруз байрамы. Учащиеся были проинформированы о празднике, его обычаях и традициях. Школьникам рассказали о праздничных обычаях и традициях в нашей стране, по случаю Новруза украшена хонча. Учащиеся красили яйца, клали шапки под дверь.
Учащиеся школы “Натаван”, функционирующей в столице Франции Париже, отметили организованный Ассоциацией французско-азербайджанского диалога Новруз байрамы, олицетворяющий обычаи и традиции нашего народа. Школьники представили литературно-музыкальную программу, посвященную Новруз байрамы. По случаю праздника были исполнены стихи, песни, танцы, показаны сценки. Танец и песня девушки-весны придали мероприятию особый колорит. А персонажи Новруза Коса и Кечаль своим участием преумножили радость детей.
Как мы уже отметили, организация подобных мероприятий вносит вклад в популяризацию и передачу грядущим поколениям культуры, обычаев и традиций Азербайджана, сохранение национальной идентичности.